Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Platí přínosy pití kávy pro všechny?
Rozdíly v genech pro metabolismus kofeinu mohou vysvětlit odlišné účinky kávy na různé jedince.
Tři čtvrtiny dospělých v Americe pijí kávu. Polovina z nich dokonce denně. To vychází každoročně na milión tun kávových zrn. Mohly by existovat nějaké důvody k obavám? Populační studie zjistily, že konzumenti kávy mají obvykle nižší riziko Parkinsonovy choroby, méně rakoviny prostaty (zejména ženy), méně rakoviny jater, méně cukrovky, méně cirhózy jater a méně deprese (ženy). Celkovou úmrtnost mají také nižší, takže konzumenti kávy žijí obvykle déle než lidé, kteří kávu nepijí. Spodní úroveň úmrtnosti se ustaluje na 4 šálcích kávy denně. Jenže to jsou všechno jen nalezené spojitosti. Dokud to nepodrobíme testování, nebudeme vědět, jestli jde o příčinu a následek.
Káva například podle všeho skutečně chrání naše játra. Vyberte lidi s chronickou hepatitidou a rozdělte je do skupin, z nichž jedna bude pít kávu a druhá ne a po měsíci je prohoďte. V takové studii se káva skutečně ukázala být nápomocná. Podobně můžete náhodně přiřadit pacienty s Parkinsonovou chorobou k pití kofeinu v množství odpovídající dvěma šálkům kávy a dočkáte se významného zlepšení příznaků týkajících se pohyblivosti už během 3 týdnů. Běžci náhodně přiřazeni do skupiny pijící kávu uběhli míli (1,6 km) o 6 vteřin rychleji. Zvedači těžkých vah náhodně přiřazení k pití kávy dokázali dělat dřepy s větší vahou, respektive díky většímu počtu opakování zvedli celkem o 272 kilogramů více. A nejde jen o sportovní výkon. Kofein v množství odpovídajícím šálku kávy může výrazně zlepšit IELT, což znamená intravaginální ejakulační latenční čas, ze dvou minut až na pět minut.
Naneštěstí ti jedinci, kteří jsou geneticky predisponováni k tomu, aby měli přirozenou slabost pro pití kávy, evidentně nejsou chráněni před cukrovkou, depresí, Alzheimerovou chorobou, obezitou nebo metabolickým syndromem. Takže se zdá, že ochranné spojitosti mohou být způsobeny jinými faktory. Je například možné, že se konzumenti kávy zároveň více věnují pohybu a podobně. Stejné je to u rakoviny prostaty: žádný zřejmý vztah příčina-následek. Dokonce i ta menší úmrtnost se podle všeho vypařila.
Dokonce i kdyby studie ukázala, že pití kávy může prodloužit život zmírněním zánětu v těle, zlepšením funkce plic nebo zlepšením citlivosti na inzulín, stále by to bylo jen v průměru. Mezi jednotlivci jsou odlišnosti, které ovlivňují, jak budou po konzumaci hlavních složek rostlinných potravin reagovat, proto různí lidé reagují různě. Uveďme si příklad, toto zní velmi bláznivě: velmi zřídka může u některých jedinců velký příjem kofeinu způsobit ospalost. To je extrémní příklad. Většinou je to jen o tom, že někteří jedinci těží z účinku různých potravin na zdraví více, jiní naopak méně. Například kvůli rozdílům ve střevní mikroflóře může jen menšina obyvatel západního světa těžit ze sóji dodatečný příznivý účinek, o čemž jsem již hovořil. Nejčastějším rozdílem v účincích kofeinu je, že ačkoliv většina lidí metabolizuje kofein rychle, určité varianty genů pro jaterní detoxikační enzymy mohou naopak metabolismus kofeinu zpomalovat. Mohlo by to mít nějaký vliv?
Pravidelné pití minimálně tří šálků kávy denně bývá spojováno s nekontrolovatelným krevním tlakem u starších jedinců s diagnostikovanou hypertenzí. To naznačuje, že umírnění příjmu kávy může být u některých lidí dobrý nápad. I kdyby šlo o vztah příčina-následek, šlo by jen o průměr. Co se stane, když rozdělíte lidi podle toho, jak rychle metabolizují kofein? Ve srovnání s kávovými abstinenty mají lidé s geneticky narušeným metabolismem kofeinu zvýšené riziko hypertenze už při příjmu 1-3 šálků kávy denně, a zejména u čtyř nebo více šálků denně. Dobře, podívejte se však na tohle. Pro jedince s rychlým metabolismem kofeinu žádné nadměrné riziko neexistovalo při pití 1-3 šálků kávy denně. Náruživí pijáci kávy byli chráněni, což zřejmě znamená, že čím více kávy pili, tím nižší měli riziko. Jak to vysvětlíme?
Káva je komplexní směs velkého množství různých sloučenin. Existují ochranné polyfenolové antioxidanty, které prospívají zdraví. Kávová zrna jsou koneckonců stále zrna. Přesněji semena, ale právě semena bývají velmi zdravá. Na druhou stranu obsahují také kofein, který může zvýšit hladiny adrenalinu v krvi, ale pouze v případě, že máte pomalý metabolismus kofeinu. Lidé s rychlým metabolismem kofeinu jej dokáží odklidit tak rychle, že u nich nedojde k žádnému zvýšení adrenalinu ani při konzumaci 4 a více šálků. V kávě najdete také přínosné polyfenoly, které naopak mohou krevní tlak snížit, celkově je tedy účinek přínosný. Zdá se tedy, že káva má svým způsobem v sobě skrytou i zlou stránku, přičemž její výsledný účinek na kardiovaskulární systém je zjevně regulován genem kódujícím, jak dobře naše tělo metabolizuje kofein.
Důležitou otázkou však je: Rostou po kávě ženám prsa? Co prosím? Mladé ženy konzumující velké množství kávy, které mají zároveň rychlý metabolismus kofeinu, mívají větší prsa, zhruba o velikost poloviny baseballového míčku. To může být nevýhoda, protože větší objem prsou je spojen s vyšším rizikem rakoviny prsu. Nicméně důležitou otázkou je, jak je to s rizikem infarktu? U lidí s pomalým metabolismem kofeinu denní konzumace kávy zdvojnásobila pravděpodobnost infarktu nebo dokonce zčtyřnásobila, pokud pili čtyři šálky denně. U lidí s rychlým metabolismem kofeinu denní konzumace kávy poskytovala ochranu, snížila pravděpodobnost srdečního infarktu o více než polovinu, přinejmenším tedy do té doby, dokud nepijete čtyři a více šálků kávy denně. Ochranné účinky pozorované u lidí s rychlým metabolismem kofeinu naznačují, že účinná eliminace kofeinu možná dala příležitost k účinku dalším, ochranným, fytochemikáliím obsaženým v kávě.
Myslíme si, že to opět může nějak souviset s adrenalinem, jelikož lidé s pomalým metabolismem adrenalinu mohou při vysoké konzumaci kávy taktéž čelit zvýšenému riziku.
Je tedy káva přítel nebo nepřítel? Tyto studie naznačují možnost, že lidé s pomalým metabolismem kofeinu, kteří konzumují kávu s kofeinem, mohou mít zvýšené riziko rozvoje kardiovaskulárního onemocnění, zatímco lidé s rychlým metabolismem kofeinu mohou být před tímto rizikem chráněni antioxidanty a dalšími užitečnými sloučeninami kávových zrn.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Zhao Y, Wu K, Zheng J, Zuo R, Li D. Association of coffee drinking with all-cause mortality: a systematic review and meta-analysis. Public Health Nutr. 2015;18(7):1282-1291.
- Loftfield E, Freedman ND, Graubard BI, et al. Association of Coffee Consumption With Overall and Cause-Specific Mortality in a Large US Prospective Cohort Study. Am J Epidemiol. 2015;182(12):1010-1022.
- Weisse AB. Coffee: grounds for concern?. Proc (Bayl Univ Med Cent). 2015;28(1):122-123.
- Loftfield E, Freedman ND, Dodd KW, et al. Coffee Drinking Is Widespread in the United States, but Usual Intake Varies by Key Demographic and Lifestyle Factors. J Nutr. 2016;146(9):1762-1768.
- Saadat SH, Ahmadi K, Panahi Y. The effect of on-demand caffeine consumption on treating patients with premature ejaculation: a double-blind randomized clinical trial. Curr Pharm Biotechnol. 2015;16(3):281-287.
- Milenkovic D, Morand C, Cassidy A, et al. Interindividual Variability in Biomarkers of Cardiometabolic Health after Consumption of Major Plant-Food Bioactive Compounds and the Determinants Involved. Adv Nutr. 2017;8(4):558-570.
- Regestein QR. Pathologic sleepiness induced by caffeine. Am J Med. 1989;87(5):586-588.
- Doepker C, Lieberman HR, Smith AP, Peck JD, El-sohemy A, Welsh BT. Caffeine: Friend or Foe?. Annu Rev Food Sci Technol. 2016;7:117-137.
- Jernström H, Henningson M, Johansson U, Olsson H. Coffee intake and CYP1A2*1F genotype predict breast volume in young women: implications for breast cancer. Br J Cancer. 2008;99(9):1534-1538.
- Cornelis MC, El-Sohemy A, Kabagambe EK, Campos H. Coffee, CYP1A2 genotype, and risk of myocardial infarction. JAMA. 2006;295(10):1135-1141.
- El-Sohemy A, Cornelis MC, Kabagambe EK, Campos H. Coffee, CYP1A2 genotype and risk of myocardial infarction. Genes Nutr. 2007;2(1):155-156.
- Lopez-Garcia E, Orozco-Arbeláez E, Leon-Muñoz LM, et al. Habitual coffee consumption and 24-h blood pressure control in older adults with hypertension. Clin Nutr. 2016;35(6):1457-1463.
- Palatini P, Ceolotto G, Ragazzo F, et al. CYP1A2 genotype modifies the association between coffee intake and the risk of hypertension. J Hypertens. 2009;27(8):1594-1601.
- Happonen P, Voutilainen S, Tuomainen TP, Salonen JT. Catechol-o-methyltransferase gene polymorphism modifies the effect of coffee intake on incidence of acute coronary events. PLoS ONE. 2006;1:e117.
- Richardson DL, Clarke ND. Effect of Coffee and Caffeine Ingestion on Resistance Exercise Performance. J Strength Cond Res. 2016;30(10):2892-2900.
- Cardin R, Piciocchi M, Martines D, Scribano L, Petracco M, Farinati F. Effects of coffee consumption in chronic hepatitis C: a randomized controlled trial. Dig Liver Dis. 2013;45(6):499-504.
- Clarke ND, Richardson DL, Thie J, Taylor R. Coffee Ingestion Enhances 1-Mile Running Race Performance. Int J Sports Physiol Perform. 2018;13(6):789-794.
- Postuma RB, Lang AE, Munhoz RP, et al. Caffeine for treatment of Parkinson disease: a randomized controlled trial. Neurology. 2012;79(7):651-658.
- Taylor AE, Martin RM, Geybels MS, et al. Investigating the possible causal role of coffee consumption with prostate cancer risk and progression using Mendelian randomization analysis. Int J Cancer. 2017;140(2):322-328.
- Nordestgaard AT, Thomsen M, Nordestgaard BG. Coffee intake and risk of obesity, metabolic syndrome and type 2 diabetes: a Mendelian randomization study. Int J Epidemiol. 2015;44(2):551-565.
- Kwok MK, Leung GM, Schooling CM. Habitual coffee consumption and risk of type 2 diabetes, ischemic heart disease, depression and Alzheimer's disease: a Mendelian randomization study. Sci Rep. 2016;6:36500.
- Nordestgaard AT, Nordestgaard BG. Coffee intake, cardiovascular disease and all-cause mortality: observational and Mendelian randomization analyses in 95 000-223 000 individuals. Int J Epidemiol. 2016;45(6):1938-1952.
Image credit: Nathan Dumlao via unsplash. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video