Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Šťavelany ve špenátu a ledvinové kameny: měli bychom si dělat starosti?
Ačkoliv šťavelany ze stravy mají možná jen omezený vliv na riziko ledvinových kamenů u většiny lidí, existují jisté faktory, které mohou učinit kohokoliv náchylným k jejich tvorbě.
Ledvinové kameny za život postihnou až jednoho z deseti lidí a mohou jim způsobit nesnesitelnou bolest. Pouhá představa, že bych je měl, mě nutí překřížit nohy. Oxalátové kameny jsou nejběžnějším typem ledvinových kamenů. Vznikají tehdy, když se koncentrace oxalátu (šťavelanu) v moči dostane tak vysoko, že v roztoku v podstatě vykrystalizuje; vypadá to jako cukrové krystaly. Některé potraviny, jako špenát, v sobě mají spoustu šťavelanů (jiný název pro oxaláty). Měli bychom se snažit omezit příjem šťavelanů, abychom snížili své riziko? Ukazuje se, že lidé, u kterých se vytvoří ledvinové kameny, nejí o nic více šťavelanů než lidé, kteří žádné kameny nemají. Větší vliv než příjem může mít to, kolik šťavelanů skutečně vstřebáváme. Lidé náchylní k ledvinovým kamenům se zřejmě rodí se sklonem vstřebávat ze střev více šťavelanů. Jejich střeva je vyloženě nasávají. Takzvaní „super-vstřebatelé“ vstřebají až o 50 % více šťavelanů než lidé, kterým se ledvinové kameny netvoří.
Celkově ale platí, že příjem šťavelanů ze stravy má obvykle jen malý vliv na to, kolik z nich jich skončí v moči. Dokonce i obrovské dávky šťavelanů ze stravy vedou obvykle nanejvýš k malému navýšení množství šťavelanů, které skončí v moči daného člověka. Dokonce ani 25násobné zvýšení konzumace šťavelanů nezvýší množství šťavelanů proudících ledvinami ani na dvojnásobek. Evidentně má větší význam genetika než strava. Jenže přesto – dokud se vám nevytvoří první ledvinový kámen, jak můžete vědět, že zrovna vy nejste ten, kdo šťavelany nadměrně vstřebává? Je bezpečnější celkově se vyhýbat ovoci a zelenině s vyšším množstvím šťavelanů? Ve skutečnosti mají obvykle lidé s vyšším příjmem ovoce a zeleniny ledvinové kameny méně často. Když se to výzkumníci rozhodli otestovat a odstranili lidem tyto plodiny ze stravy, zjistili, že jejich riziko ledvinových kamenů proti očekávání stouplo.
Odstraněním ovoce a zeleniny ze stravy sice snížíte svůj příjem šťavelanů, ale vaše tělo vytváří vlastní šťavelany jako odpadní produkt – a vy můžete mít najednou problém s jejich odstraňováním, protože přijdete o zásadité působení ovoce a zeleniny na pH moči. Tím by se dalo vysvětlit, proč lidé na rostlinné stravě nemívají tak často ledvinové kameny, ale také to může být tím, že zmenšili příjem živočišných bílkovin, které mohou ledviny podněcovat k vytváření kyseliny. To je informace, kterou máme již 40 let. Už jediná plechovka tuňáka denně může zvýšit vaše riziko vzniku ledvinových kamenů o 250 %. Pokud naopak omezíte příjem živočišných bílkovin, můžete snížit své riziko ledvinových kamenů na polovinu.
Rozhodně však existuje nějaká výše příjmu šťavelanů ze stravy, která už se neobejde bez rizika. Bylo hlášeno několik vzácných případů lidí, kteří pili zelené šťávy a smoothie a vytvořili se jim ledvinové kameny právě z oxalátů. U většiny z nich se však vyskytly jisté „polehčující“ okolnosti. Zde například popisují případ ženy, které selhaly ledviny po 10denní šťávové očistě těla, jejíž součástí byla konzumace dvou šálků špenátu denně.
Za normálních okolností bychom neočekávali, že by 1-2 šálky špenátu dokázaly vyvolat tak silnou nepříznivou reakci těla, ale zde byly dva přitěžující faktory. Pacientce byl proveden žaludeční bypass, jenž může zvýšit vstřebávání šťavelanů, a navíc pacientka po dlouhou dobu užívala antibiotika. Ve vašem tlustém střevě žije jistá hodná baterie zvaná oxalobakter, která je žádoucí, protože konzumuje šťavelany a tím pádem jich méně zůstane ke vstřebání. Dlouhodobým užíváním širokospektrálních antibiotik však jejich populaci můžeme vyhubit.
I tak by se jí tohle pravděpodobně nestalo, kdyby použila něco jiného než špenát, řepné listy či mangold, tedy trojici listové zeleniny s nejvyšším obsahem šťavelanů. Kadeřavá kapusta má 100x méně šťavelanů než špenát. Kdyby šlo o kapustu, musela by odšťavnit 650 šálků, aby získala srovnatelnou dávku šťavelanů. Během deseti dnů by tak musela přijmout více než 6 000 šálků kapusty. Představují však ty tři druhy listové zeleniny s vysokým obsahem šťavelanů problém jen pro takto znevýhodněné konzumenty, nebo jsme ohroženi i my ostatní? A co se stane, když listovou zeleninu tepelně upravíme? Kolik už je příliš mnoho? Na všechny tyto otázky vám odpovím v následujícím videu.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Curhan GC. Epidemiology of stone disease. Urol Clin North Am. 2007;34(3):287-93.
- Taylor EN, Curhan GC. Oxalate intake and the risk for nephrolithiasis. J Am Soc Nephrol. 2007;18(7):2198-204.
- Oxalate Content of Foods
- Voss S, Hesse A, Zimmermann DJ, Sauerbruch T, Von unruh GE. Intestinal oxalate absorption is higher in idiopathic calcium oxalate stone formers than in healthy controls: measurements with the [(13)C2]oxalate absorption test. J Urol. 2006;175(5):1711-5.
- Marcason W. Where can I find information on the oxalate content of foods?. J Am Diet Assoc. 2006;106(4):627-8.
- Taylor EN, Curhan GC. Determinants of 24-hour urinary oxalate excretion. Clin J Am Soc Nephrol. 2008;3(5):1453-60.
- Nouvenne A, Ticinesi A, Morelli I, Guida L, Borghi L, Meschi T. Fad diets and their effect on urinary stone formation. Transl Androl Urol. 2014;3(3):303-12.
- Holmes RP, Goodman HO, Assimos DG. Contribution of dietary oxalate to urinary oxalate excretion. Kidney Int. 2001;59(1):270-6.
- Sorensen MD, Hsi RS, Chi T, et al. Dietary intake of fiber, fruit and vegetables decreases the risk of incident kidney stones in women: a Women's Health Initiative report. J Urol. 2014;192(6):1694-9.
- Meschi T, Maggiore U, Fiaccadori E, et al. The effect of fruits and vegetables on urinary stone risk factors. Kidney Int. 2004;66(6):2402-10.
- Turney BW, Appleby PN, Reynard JM, Noble JG, Key TJ, Allen NE. Diet and risk of kidney stones in the Oxford cohort of the European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition (EPIC). Eur J Epidemiol. 2014;29(5):363-9.
- Robertson WG, Peacock M, Heyburn PJ, et al. Should recurrent calcium oxalate stone formers become vegetarians?. Br J Urol. 1979;51(6):427-31.
- Robertson WG, Heyburn PJ, Peacock M, Hanes FA, Swaminathan R. The effect of high animal protein intake on the risk of calcium stone-formation in the urinary tract. Clin Sci. 1979;57(3):285-8.
- Borghi L, Schianchi T, Meschi T, et al. Comparison of two diets for the prevention of recurrent stones in idiopathic hypercalciuria. N Engl J Med. 2002;346(2):77-84.
- Makkapati S, D'agati VD, Balsam L. "Green Smoothie Cleanse" Causing Acute Oxalate Nephropathy. Am J Kidney Dis. 2018;71(2):281-286.
- Kelly JP, Curhan GC, Cave DR, Anderson TE, Kaufman DW. Factors related to colonization with Oxalobacter formigenes in U.S. adults. J Endourol. 2011;25(4):673-9.
- Chai W, Liebman M. Effect of different cooking methods on vegetable oxalate content. J Agric Food Chem. 2005;53(8):3027-30.
Image credits: ThiloBecker via pixabay and Jacek Proszyk via wikimedia. Images have been modified. Motion graphics by Avocado Video