Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Co se skutečně nachází v párcích?
Kolik procent skutečného masa obsahují párky?
Již dříve v tomto roce byla zveřejněna forenzní studie o párcích (v Annals of Diagnostic Pathology), která měla odpovědět na věčnou otázku: z čeho se párky doopravdy vyrábějí? Je to jako díl kriminálky Las Vegas! V párcích našli kosti, cévy, nervy, chrupavky a kůži. Nejzajímavější bylo, že množství skutečného masa v párcích bylo nižší než deset procent. Pojďme srovnat vegetariánské a hovězí párky. Stejná porce, ale vpravo z hovězího. Hovězí párky mají takřka pětkrát více kalorií, 150x více tuku a nekonečně více nasycených tuků a cholesterolu.
Jak reagoval masný průmysl na tuto novou devastující zprávu o rakovině? Průmysl výroby hovězího se to snažil překroutit a prohlásil, že zpráva „poskytla špatné rady,“ a že „jiná vědecká studie nenašla žádné spojení mezi masem a rakovinou.“ Studie, která byla podle jejich slov „nezávislá“ a „komplexní.“ „Jak mohla výzkumná zpráva WCRF dospět k jinému závěru, je nám nejasné,“ napsali.
Našel jsem tu „nezávislou, komplexní studii,“ na kterou průmysl výroby hovězího odkazuje, a hned mi to bylo jasné! Je to naprosto zřejmé. Zde jsou ta takzvaná fakta. Porovnejme si to: zpráva WCRF se zabývala 7 000 studiemi; jejich zpráva jen 500 studiemi. Tato zpráva má 537 stran; tato má čtyři. Tuto zprávu sepsalo devět nezávislých týmů vědců, stovky recenzentů a 21 špičkových světových výzkumníků na poli rakoviny. Toto bylo sepsáno jen dvěma muži. Na těchto miniaturách to nelze vidět, nicméně jde o muže s kovbojskými klobouky. Čas strávený sestavením zprávy: více než pět let vs. „vznikla během loňského léta.“ A nakonec, zpráva, která našla vazbu mezi masem a rakovinou, vznikla pod dohledem WHO (Světové zdravotnické organizace) a Food and Agriculture Organization (FAO) of the United Nations, navíc byla financována předními charitativními organizacemi proti rakovině. Na tu druhou dohlížel jeden najatý vědec z výdělečné firmy, která přišla například se zprávami zlehčujícími rizika pesticidů, azbestu a samozřejmě i cigaretového kouře. Tato „nezávislá“ studie? Objednaná a zaplacená Národním sdružením chovatelů hovězího dobytka.
Přijde vám to troufalé? Počkejte, až uvidíte, co udělal průmysl zabývající se výrobou vepřového masa. Smithfield, největší výrobce vepřového masa na světě, spustil kampaň „Deli for the Cure“, (salámem za léčbu), která spočívala v tom, že za každý půl kilogram prodaného salámu věnují pět centů na podporu včasného odhalení rakoviny. Jde přitom přesně o ten typ masa, jaký podle WCRF způsobuje nejvíce rakoviny. Řekl bych, že je to to nejmenší, co mohou udělat. Mají-li nám rychle způsobit rakovinu, mohou nám alespoň pomoci ji včas odhalit.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org