Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Nasycené tuky a postup rakoviny
Pomůže omezení příjmu nasycených tuků pacientům žít déle bez rakoviny?
Platí v této záležitosti „všechno nebo nic“?
Výzkumní pracovníci z University of Texas sledovali několik set mužů poté, co jim byla kvůli rakovině odstraněna prostata. Muže rozdělili do dvou skupin: s vysokým příjmem nasyceného tuku a s nízkým příjmem nasyceného tuku. Účelem bylo zodpovědět jednoduchou otázku: prodlužuje omezení masa dobu, po kterou zůstávají pacienti bez rakoviny? Výzkum byl prováděn v Texasu, takže to znamenalo porovnávat ty, kteří jedí denně množství nasyceného tuku odpovídající třem čtvrtinám porce smaženého kuřete, kteří jedí „jen“ množství odpovídající polovině porce smaženého kuřete. Otázkou je, jestli tento mírný rozdíl ve spotřebě masa stačil k významnému prodloužení délky přežití bez rakoviny, nebo člověk skutečně musí vyřadit veškeré maso, aby pocítil znatelný účinek?
Zde vidíte, jak dlouho tito lidé žili, než se jim rakovina vrátila. Vidíte také, kolik nasyceného tuku přitom jedli. Ti, kteří jedli méně nasycených tuků, dostali k dobru tento čas. Takže to máme méně než dvacet měsíců a více než čtyřicet měsíců. Takový rozdíl udělá už zmenšení příjmu nasyceného tuku o množství odpovídající čtvrtině porce smaženého kuřete. A to tehdy, když už rakovinu máte.
Je jasné, že úplné vyřazení nasyceného živočišného tuku poslouží lépe, ale očividně to není všechno nebo nic.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org