Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Virus z kuřat způsobující obezitu
Podílí se virové infekce na epidemii obezity?
Možná jste se už setkali s podobnými titulky, které se snaží naznačit, že by nakažení určitými viry mohlo přispět ke vzniku obezity. Podle nového odborného posudku zveřejněného v letošním roce je to tak. Virová obezita: pravda nebo lež?
Všechno to začalo asi před 20 lety. Došlo k výskytu dříve nepopsaného viru drůbeže, který pozabíjel tisíce kuřat. To není nic neobvyklého. Zvláštní na tomhle novém viru však bylo to, že přeživší zvířata ztloustla. Obvykle po přežití vážné virové infekce dochází spíše k úbytku na váze. Infekce tímto virem však způsobila, že kuřata přibrala asi o 50 % více břišního tuku než nenakažení jedinci. Jednalo se o vůbec první objev viru, který dokáže způsobit obezitu. Virus se šířil prostřednictvím výkalů. Pokud tedy dáte do jedné místnosti tlusté nakažené kuře společně se zdravými kuřaty, všechna kuřata se nakazí a ztloustnou. Překvapivé bylo, že mechanismus nespočíval ve zvýšení chuti k jídlu nebo něčem podobném. Kuřata jedla stále stejné množství jídla, ale virus způsobil, že jejich tělo začalo hromadit tuk v oblasti břicha nehledě na množství potravy.
Vědci tak okamžitě začali sbírat vzorky krve od lidí s nadváhou, aby zjistili, zda byli nakaženi kuřecím virem. Zjistili nejen pozitivní výsledky testu na vir u každého pátého obézního člověka, ale navíc osoby vystavené tomuto viru vážily asi o 15 kilo více než osoby, které viru vystaveni nebyly. Zde je to uvedeno v kilogramech; lidé s pozitivním výsledkem vážili v průměru 95 kg, lidé s negativním výsledkem vážili jen 80 kg, to je rozdíl 15 kilogramů. Infekční obezita: obezita infekčního původu. Co to pro nás znamená?
Mezi uznané rizikové faktory obezity patří přejídání, nedostatek pohybu, špatný životní styl, špatné stravovací návyky, životní prostředí, stres, dědičnost a genetika. Všechny tyto faktory jsou součástí multifaktorového modelu obezity. Současné důkazy nám naše znalosti obohacují o možnost, že i virová infekce může být pravděpodobně považována za další přispívající faktor k rozvoji obezity. Nemusí však nezbytně jít o příčinu obezity u lidí. To znamená, že můžete ztloustnout i bez pomoci kuřecího viru; vir však může k tomuto problému částečně přispívat. Může být jedním z důvodů, proč je pro mnoho lidí tak velký problém přebytečné kilogramy zhubnout. Možná je to jeden z důvodů, proč v loňské studii na 40 000 mužích a ženách byla jednou z potravin nejvíce spojovanou s rostoucím obvodem v pase právě drůbež.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Mitra AK, Clarke K. Viral obesity: fact or fiction? Obes Rev. 2010 Apr;11(4):289-96. Epub 2009 Oct 27.
- Dhurandhar NV, Kulkarni P, Ajinkya SM, Sherikar A. Effect of adenovirus infection on adiposity in chicken. Vet Microbiol. 1992 Jun 1;31(2-3):101-7.
- Dhurandhar NV, Kulkarni PR, Ajinkya SM, Sherikar AA, Atkinson RL. Association of adenovirus infection with human obesity. Obes Res. 1997 Sep;5(5):464-9.
- Pasarica M, Dhurandhar NV. Infectobesity: obesity of infectious origin. Adv Food Nutr Res. 2007;52:61-102.
- Halkjaer J, Tjønneland A, Overvad K, Sørensen TI. Dietary predictors of 5-year changes in waist circumference. J Am Diet Assoc. 2009 Aug;109(8):1356-66.
Image thanks to stevemaher via Flickr