Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Znečišťující látky v potravinách schopné způsobovat obezitu
Chemické obezitogeny přítomné v potravinách se mohou podílet na současné epidemii obezity.
Dramatický nárůst obezity je připisován přejídání a nečinnosti, může však za tím stát i něco jiného? Už jsem vám vyprávěl o „viru kuřecí obezity“. Vědci nyní identifikují průmyslové chemické znečišťující látky, uvolňované do životního prostředí posledních několik desítek let, které by mohly narušit náš metabolismus a předurčit nás k obezitě. Tyto znečišťující látky byly pojmenovány obezogeny.
Existence chemických obezogenů naznačuje, že převládající paradigma, které říká, že jen strava a snížená fyzická aktivita jsou příčinnými spouštěči rostoucí epidemie obezity, by mělo být znovu podrobeno zkoušce. A na tom vědci právě teď pracují. Důraz byl kladen na tyto organotinové sloučeniny. V podstatě přeměňují preadipocyty, předtukové buňky, na tukové buňky.
Jak s těmito látkami přicházíme do styku? Prostřednictvím naší stravy. V čem se těchto obezogenů nachází nejvíce? V luštěninách, mléčných výrobcích, ovoci, obilovinách, mase, ořeších nebo zelenině?
V konvenčně pěstovaném ovoci a zelenině nějaké skutečně jsou, protože některé z těchto chemikálií jsou používány jako fungicidy, ale největším zdrojem ve stravě jsou ryby. Opět jsme u toho, že když slyšíte o znečišťujících látkách, přirozeně vám vyvstanou na mysl ryby, protože oceány se staly místem, kam lidstvo vypouští svůj odpad. Všechno nakonec doteče až do moře.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- F. Grun and B. Blumberg. Environmental obesogens: Organotins and endocrine disruption via nuclear receptor signaling. Endocrinology, 147(6 - Suppl):-50, 2006.
- P. Rantakokko, T. Kuningas, K. Saastamoinen, and T. Vartiainen. Dietary intake of organotin compounds in Finland: A market-basket study. Food Addit. Contam., 23(8):749-756, 2006.
Image thanks to TheGiantVermin via Flickr.