Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Stravovací doporučení – prvních 25 let existence
Jak se vyvíjela Stravovací doporučení pro Američany od dob svého prvního vydání v roce 1980?
První oficiální stravovací směrnice pro Američany byly vydány v roce 1980, a od té doby byly každých pět let aktualizovány. Podívejme se, jak se vyvíjely v čase.
Původně doporučovaly „udržujte si ideální váhu.“ Brzy si ovšem uvědomili, že tím přestřelili, tak to změnili; no tak dobře, přinejmenším, „udržujte si žádoucí váhu.“ Jelikož Američané stále více tloustli, začalo to být v pořádku; co takhle: „Udržujte si zdravou váhu.“ V 90. letech už to zřejmě vzdali, a doporučili Američanům, aby si alespoň „vylepšili svoji váhu“, nebo se alespoň „snažili dosáhnout zdravé váhy.“ A v roce 2005 je zřejmě tím nejlepším, co můžeme udělat, zkusit to „kontrolovat“.
Pojďme zpátky. „Vyhýbejte se nadbytku cukru.“ Dobré. Začali sebejistě. Ale to je jazyk vyhýbání se. Nedělejte to. Takže namísto „používejte cukr“ je to „nevyhýbejte se cukru“. „Používejte cukr – ale jen umírněně.“ Ale jen umírněně? Antiamerické. Tak se z toho stalo: „Zvolte si dietu s umírněným množstvím cukru,“ jako bychom se měli velice snažit, aby naše strava obsahovala alespoň umírněné množství cukru. Kdo nechce vypadat umírněně? Pak to změnili na sloveso: „Volte takové nápoje a potraviny, abyste snížili příjem cukrů.“ Zní to trochu negativně, a od roku 2005 už pro cukr nejsou vůbec žádné specifické pokyny. Začali na „vyhýbejte se cukru“, že?
U mnoha ostatních věcí je to v podstatě stejné. „Vyhýbejte se přílišnému množství sodíku“; skončilo jako: „Vyberte si a připravujte pokrmy s menším množstvím soli.“ „Jezte zejména celozrnné potraviny“ se změnilo na: „Moudře si vybírejte sacharidy pro dobré zdraví.“ To má být doporučení? Hlavním cílem směrnic je poskytovat poradenství. To je jako kdybyste se zeptali svého mechanika, jak se nejlépe starat o auto, a on vám odpověděl: „Moudře.“ „Vyhněte se přílišnému množství tuku, nasycených tuků a cholesterolu“; to začalo docela přímočaře, ale možná znělo trochu příliš negativně průmyslu vyrábějícímu maso, mléčné výrobky, vejce a „junk food“. A tak to změnili z vyhýbání se na podporu: „Zvolte si stravu s nízkým obsahem nasycených tuků a cholesterolu.“ Samozřejmě, i to bylo příliš odvážné, a tak znovu a zakódovaně: „Moudře si vybírejte tuky pro dobré zdraví.“
Jak se americká veřejnost stává tlustší a nemocnější, mysleli byste si, že doporučení budou přísnější a důraznější. Namísto toho se zdá, že stále více důrazu se dostává potřebám průmyslu a stále méně objemu amerických pasů a záchraně lidských životů.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Nutrition and Your Health: Dietary Guidelines for Americans, 1980.
- Nutrition and your health: Dietary guidelines for Americans, 1985.
- Nutrition and Your Health: Dietary Guidelines for Americans, 1990.
- Nutrition and Your Health: Dietary guidelines for Americans, 1995.
- Nutrition and Your Health: Dietary Guidelines for Americans, 2000.
- Dietary Guidelines for Americans, 2005.
- Megan L. Miraglia and Johanna T. Dwyer. Dietary Recommendations for Primary Prevention: An Update. American Journal Of Lifestyle Medicine 2011 5:144.
Image thanks to puuikibeach / Flickr