Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Mocné rostliny
Mnoho z nejsilnějších léků používaných v moderní medicíně má své kořeny v přírodě, od penicilínu, až po léky používané k chemoterapii - Taxol ® a vincistrin.
Lékaři jsou ke schopnosti rostlinných potravin léčit nemoci skeptičtí. Není pro nás problém věřit, že lék jako lovastatin může snižovat hladinu cholesterolu, ale červená fermentovaná rýže? Ale no tak! Používá se v čínské bylinné léčbě již více než tisíc let; ale jaké znalosti měli tenkrát za dynastie Tang v roce 800? Jenže hádejte, co červená fermentovaná rýže obsahuje? Lovastatin; doslova přesně tu samou látku. Namísto toho, abychom ji syntetizovali v laboratoři, je syntetizována jakousi purpurovou plísní na rýži, která to tak dělá odjakživa.
Hladina léčiva v plesnivé rýži je ovšem příliš variabilní, abychom se na ni mohli spoléhat, takže nikomu nedoporučuji, aby se léčil doplňky z červené fermentované rýže. Ovšem také nedoporučuji lidem užívat lovastatin; doporučuji jíst tak zdravě, že nic z toho nebudete potřebovat.
Ale to je jenom pro ilustraci síly rostlin; nebo v tomto případě plísně. Lékaři předepisují léky na diabetes jako bonbony (i když některé mohou zvyšovat riziko srdečního selhání, srdečních záchvatů a úmrtí), ale současně jsou skeptičtí k tomu, že by s krevním cukrem mohla pomoci skořice, protože je to jenom jakási vysušená kůra seškrábaná ze stromu. No a teď zkuste uhodnout, co je to Taxol – revoluční chemoterapeutikum, lék, který je běžně používán proti půl tuctu typů lidské rakoviny? Je to jenom vysušená kůra seškrábaná z tichomořského tisu. Dnes pěstujeme stromové buňky v nádrži a tím způsobem ten lék vyrábíme. Ale původně se prostě seškrabávala kůra z tisíců stromů.
Stále si nemyslíte, že rostliny mohou mít silné účinky? Z tohoto pochází kokain; morfin. Toto je lék na glaukom; anestetikum; tento keř léčí malárii. Z tohoto pochází aspirin, digoxin, kolchicin, chinin, ipecac. Odtud získáváme lék na léčbu emfyzému, Alzheimerovu chorobu, Parkinsona. Brčál používáme k léčbě dětské leukémie, i když na lahvičce se to jmenuje vinkristin. Ve středověku na infikované rány nadrobili plesnivý chléb; byl to základní prostředek evropské lidové medicíny. Jaké tmářství! Tedy až do doby o pár set let později, kdy se penicilin stal největším objevem medicíny. Díky plesnivému melounu nalezenému na trhu v Peorii v Illinois – to není vtip – se Spojené státy v roce 1942 posunuly ze stavu, kdy měly dost penicilinu pro léčbu deseti lidí, na dva miliony dávek zrovna včas v době invaze do Normandie.
Během posledních 25 let vzešla asi polovina nově objevených léčiv z přírodních produktů. Rostliny mohou mít na naše zdraví mocný vliv.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Newman DJ, Cragg GM. Natural products as sources of new drugs over the last 25 years. J Nat Prod. 2007 Mar;70(3):461-77. Epub 2007 Feb 20.
- Gordon RY, Cooperman T, Obermeyer W, Becker DJ. Marked variability of monacolin levels in commercial red yeast rice products: buyer beware! Arch Intern Med. 2010 Oct 25;170(19):1722-7.
- Montori VM, Shah ND. What have we learnt from the rosiglitazone saga? BMJ. 2011 Mar 17;342:d1354. doi: 10.1136/bmj.d1354.
- Loke YK, Kwok CS, Singh S. Comparative cardiovascular effects of thiazolidinediones: systematic review and meta-analysis of observational studies. BMJ. 2011 Mar 17;342:d1309. doi: 10.1136/bmj.d1309.
Images thanks to Robin, FotoosVanRobi, jakobnewman, Angie and Selena N. B. H. via flickr; CatherineMunro, Sten Porse, Zyance, Onderwijsgek, Fabelfroh, BerndH, MichaelMaggs, Polimerek, Lestat via wikimedia; and Forest & Kim Starr. Images have been modified.