Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Proč mají vegetariáni vyšší riziko mrtvice – je to vitamínem D?
Může zjevné zvýšené riziko mrtvic u vegetariánů být jen reverzní kauzalitou?
Rizika srdečního onemocnění a mrtvice u konzumentů masa a vegetariánu byla měřena ve studii probíhající 18 let. Není překvapivé, že vegetariánské stravování bylo spojeno s nižším výskytem srdečního onemocnění, o 10 méně případů na 1 000 lidí za 1 desetiletí než u konzumentů masa. Avšak bezmasá strava byla spojena s 3x větším počtem případů mrtvice. Takže bezmasá strava zřejmě snižuje riziko kardiovaskulárního onemocnění celkově 7x, ale proč ty mrtvice navíc? A nemohla by to být jen reverzní příčinná souvislost?
Například když studie ukáží vyšší úmrtnost u lidí, kteří přestali kouřit, než u těch, kteří kouří nadále, vysvětlujeme si to reverzní příčinnou souvislostí. Když vidíme spojitost mezi ukončením kouření a úmrtím, tak spíše, než že by ukončení kouření vedlo k úmrtí, to bylo tak, že umírání vedlo lidi k ukončení kouření. Ze stejného důvodu mohou mít lidé nekonzumující alkohol zdánlivě více cirhózy jater, je to však proto, že selhávání jater je donutilo s pitím konečně přestat. Můžeme tomu říkat „efekt přestávání při nemoci“. A to stejné můžete pozorovat, když lidé přestanou jíst maso.
Už chápete, proč čerství vegetariáni mohou mít více srdečního onemocnění než nevegetariáni? Proč by se starší člověk měl najednou stát vegetariánem? Možná proto, že mu právě bylo diagnostikováno srdeční onemocnění. Proto může být ze začátku výskyt vyšší, to je ten efekt změny životosprávy při nemoci. Abyste vliv tohoto faktoru vyloučili, můžete odstranit prvních 5 let dat a ujistit se, že nová strava dostane šanci začít působit. Když to uděláte, tak se opravdu ukáže skutečný vliv bezmasé stravy - značný pokles rizika srdečního onemocnění.
Mohlo by to stejné vysvětlit zvýšené riziko mrtvice? Ne, protože vědci naměřili zvýšené riziko mrtvice dokonce i po těch prvních 5 letech. Aha, dobře, tak o co tedy jde? Pojďme se na údaje podívat blíže a najít nějaké nápovědy. Toto získáte, když výsledky rozdělíte podle typu mrtvice a typu vegetariánské stravy (vegetarián/vegan).
Existují dva typy mrtvic, ischemické mrtvice a hemoragické mrtvice. Většina mrtvic je ischemických, mrtvic od straženin. Tepna v mozku se při nich ucpe. Hemoragické mrtvice jsou krvácivé mrtvice, při kterých dochází k protržení cévy v mozku. V USA je poměr 90 : 10, 9 z 10 mrtvic je způsobeno sraženinou a 1 z 10 krvácením. A té druhé měli zřejmě vegetariáni mnohem více. U veganů to bylo jinak, ti měli ve skutečnosti znatelně vyšší riziko všech druhů mrtvic. Ale to jsou pro vegany hrozné zprávy. Vegani mají stejné riziko mrtvice jako konzumenti masa? Čím to může být? Co tak výrazně zvyšuje riziko mrtvice, že to překoná všechny přirozené přínosy veganství? Na to stejné se můžeme ptát také u vegetariánů.
Ačkoliv to byla teprve první studie o výskytu mrtvic u vegetariánů, bylo provedeno asi půl tuctu studií o úmrtnosti na mrtvici a řada rozličných metaanalýz, které konzistentně nalézaly značně nižší riziko srdečního onemocnění, ale zato úmrtnost na mrtvici nebyla o tolik nižší, že by to bylo statisticky významné. Co se týče té nové studie, vegetariáni se mohou utišit skutečností, že alespoň nemají vyšší riziko úmrtí na mrtvici. Ale to je pro vegetariány hrozná zpráva, to skutečně mají vegetariáni stejnou úmrtnost na mrtvici jako jedlíci masa? Co za tím stojí? Co může riziko mrtvice zvyšovat tolik, že to překoná všechny přirozené přednosti jejich stravy?
Pojďme si projít několik teoretických vysvětlení. Když se podíváte na hladiny vitamínu D u vegetariánů a veganů, mají je konzistentně nižší než konzumenti masa. A nižší status vitamínu D je spojen se zvýšeným rizikem mrtvice. Kdo má vyšší hladiny slunečního vitamínu? Ti, kteří tráví hodně času venku, chodí tam například běhat, cvičit. A možná proto je jejich riziko mrtvice příznivější. Potřebujeme randomizované studie. Když se podíváte na lidi, kterým byla prakticky od narození připsána celoživotně nízká hladina vitamínu D na základě genů, nenajdete jasný indikátor zvýšeného rizika mrtvice. Takže spojitost mezi vitamínem D a mrtvicí pravděpodobně není záležitostí příčiny a důsledku.
Takže odpověď na naši otázku zní: vitamínem D to pravděpodobně nebude. Další možnosti spolu probereme příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Tong TYN, Appleby PN, Bradbury KE, et al. Risks of ischaemic heart disease and stroke in meat eaters, fish eaters, and vegetarians over 18 years of follow-up: results from the prospective EPIC-Oxford study. BMJ. 2019;366:l4897.
- Doll R, Peto R, Boreham J, Sutherland I. Mortality from cancer in relation to smoking: 50 years observations on British doctors. Br J Cancer. 2005;92(3):426-9.
- Rehm J, Taylor B, Mohapatra S, et al. Alcohol as a risk factor for liver cirrhosis: a systematic review and meta-analysis. Drug Alcohol Rev. 2010;29(4):437-45.
- Mann JI. Optimizing the plant-based diet. Asia Pac J Clin Nutr. 2000;9 Suppl 1:S60-4.
- Tong TYN, Appleby PN, Bradbury KE, et al. Risks of ischaemic heart disease and stroke in meat eaters, fish eaters, and vegetarians over 18 years of follow-up: results from the prospective EPIC-Oxford study. BMJ. 2019;366:l4897.
- Kim J, Fann DY, Seet RC, Jo DG, Mattson MP, Arumugam TV. Phytochemicals in Ischemic Stroke. Neuromolecular Med. 2016;18(3):283-305.
- Benjamin EJ, Muntner P, Alonso A, et al. Heart Disease and Stroke Statistics-2019 Update: A Report From the American Heart Association. Circulation. 2019;139(10):e56-e528.
- Satija A, Hu FB. Plant-based diets and cardiovascular health. Trends Cardiovasc Med. 2018;28(7):437-441.
- Dinu M, Abbate R, Gensini GF, Casini A, Sofi F. Vegetarian, vegan diets and multiple health outcomes: A systematic review with meta-analysis of observational studies. Crit Rev Food Sci Nutr. 2017;57(17):3640-3649.
- Crowe FL, Steur M, Allen NE, Appleby PN, Travis RC, Key TJ. Plasma concentrations of 25-hydroxyvitamin D in meat eaters, fish eaters, vegetarians and vegans: results from the EPIC-Oxford study. Public Health Nutr. 2011;14(2):340-6.
- Zhou R, Wang M, Huang H, Li W, Hu Y, Wu T. Lower Vitamin D Status Is Associated with an Increased Risk of Ischemic Stroke: A Systematic Review and Meta-Analysis. Nutrients. 2018;10(3)
- Afzal S, Nordestgaard BG. Vitamin D, Hypertension, and Ischemic Stroke in 116 655 Individuals From the General Population: A Genetic Study. Hypertension. 2017;