Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Proč mají vegetariáni vyšší riziko mrtvice – jsou za tím veganské laskominy?
To, že se stravujete vegetariánsky nebo vegansky, ještě neznamená, že jíte zdravě.
Strava s rostlinným základem je spojena s nižším rizikem rozvoje srdečně-cévního onemocnění, úmrtností na něj a úmrtím celkově. Tato studie na rozsáhlém vzorku 12 000 Američanů zjistila, že „progresivní zvyšování příjmu rostlinných potravin snižováním příjmu živočišných potravin může být spojeno s přínosy pro kardiovaskulární zdraví a úmrtnost.“ Nicméně když jde o stravování s rostlinným základem a prevenci srdečně-cévních onemocnění, nejsou si všechny potraviny rovny. Jedli vegetariáni v britské studii, která odhalila vyšší riziko mrtvice, jednoduše jen více veganských nezdravých jídel?
Jakákoliv strava zbavená určitých zdrojů živočišných potravin může být považována za vegetariánskou/veganskou. Je proto důležité zjistit, co vlastně ti lidé jedli. Jednou z prvních věcí, kterou prověřuji, když chci zjistit, jak vážně nějaká populace bere zdravou stravu, je jejich příjem něčeho tak jednoznačně špatného a nekontroverzního, jako je limonáda. Kdokoliv, kdo pije prakticky cukrovou vodu, evidentně nemá své zdraví na první místě. V rozsáhlé studii rostlinné stravy v Americe, kde lidé obvykle omezují maso mnohem častěji kvůli zdraví než kvůli etice, pili flexitariáni méně slazených nápojů než běžní konzumenti masa, stejně jako pescetariáni, vegetariáni a vegani.
Nicméně v britské studii, ve které bylo zjištěno zvýšené riziko mrtvice, tvořili větší část účastníků lidé, kteří byli vegetariány či vegany z etických důvodů. Pescetariáni pili méně limonád, ale vegetariáni a vegani více. Netvrdím, že právě proto měli více mrtvic, ale může vám to napovědět, jak málo zdravě se tito lidé asi stravovali. V britské studii vegetariáni a vegani z řad mužů i žen jedli cca stejně moučníků, sušenek a čokolády, zhruba stejné množství celkových cukrů. V USA je průměrný konzument masa takřka obézní a dokonce i vegetariáni mají v průměru malou nadváhu. Jedině vegani spadají do ideální hmotnostní skupiny. Při analýze britské studie se však zjistilo, že všichni lidé měli zhruba stejnou váhu, konzumenti masa byli dokonce štíhlejší než vegani. Studie EPIC-Oxford zřejmě přilákala skupinu konzumentů masa, kterým obzvláště záleží na zdraví a váží podstatně méně než běžná populace.
Podívejme se na několik konkrétních živin souvisejících s mrtvicí. Vláknina se jeví jako prospěšná v prevenci kardiovaskulárního onemocnění včetně mrtvice; zdá se navíc, že čím více vlákniny, tím lépe. Na základě studií provedených na téměř půl milionu mužů a žen to nevypadá, že by měl příznivý účinek vlákniny horní hranici. Takže čím více, tím lépe. Více než 25 gramů rozpustné vlákniny a 47 gramů nerozpustné vlákniny a už lze pozorovat výrazný pokles rizika mrtvice. Člověk by tak mohl považovat toto množství za minimální denní doporučený příjem k prevenci mrtvic na populační úrovni. A takový příjem vídáme u lidí, kteří jí převážně nezpracované rostlinné potraviny. Dean Ornish se na tyto vysoké hodnoty se svou celistvou rostlinnou stravou dostal. Možná to není tolik, na kolik jsou naše těla stavěna - na základě analýz zkamenělých výkalů - ale je to už oblast, ve které můžeme očekávat značný pokles rizika mrtvice. Kolik vlákniny jedli britští vegetariáni? 22,1 gramů. V Británii se však vláknina počítá trochu jinak, může to být ve skutečnosti blíže 30 gramům, ale to stále není ideální množství pro prevenci mrtvic. Je to tak málo vlákniny, že vegetariáni a vegani porazili konzumenty masa pouze o 1-2 velkých potřeb týdně. To nám naznačuje, že jedli spoustu zpracovaných potravin.
Vegetariáni jedli pouze o půl porce ovoce a zeleniny více. Myslíme si, že právě ovoce a zelenina snižují riziko mrtvice, zčásti díky svému obsahu draslíku. Nicméně britští vegetariáni se zvýšeným rizikem mrtvice evidentně jedli tak málo listové zeleniny a luštěnin, že nedohnali ani konzumenty masa. Nedosáhli ani na doporučený minimální příjem draslíku - 4 700 mg.
A co sodík? Valná většina dostupných důkazů naznačuje, že zvýšený příjem soli se pojí se zvýšeným rizikem mrtvice. Existuje jasná přímá úměra mezi umíráním na mrtvici a příjmem soli. Pouhé mírné snížení příjmu soli by mohlo každoročně zabránit desítkám tisíc smrtelných mrtvic. Snižování příjmu sodíku a prevence mrtvic: je čas konat, ne čas váhat. Britští vegetariáni však podle všeho nadále váhají, stejně jako další typy strávníků. Všechny skupiny překročily doporučení přijímat denně méně než 2 400 mg sodíku. A to ještě nezohledňuje sůl přidanou ze solničky při stolování. American Heart Association navíc doporučuje přijímat denně méně než 1 500 mg. Takže všichni lidé jedli spoustu zpracovaných potravin. Není divu, že krevní tlak u vegetariánů byl pouze o 1 až 2 čísla nižší. Vysoký krevní tlak je pravděpodobně vůbec nejdůležitějším ovlivnitelným rizikovým faktorem pro riziko mrtvice.
Jaké důkazy mám pro to, že kdyby vegetariáni a vegani jedli lépe, snížilo by se jejich riziko mrtvice? Ve venkovských oblastech Afriky, kde se obyvatelům daří jíst tolik vlákniny, na kolik je tělo stavěné - pomocí nezpracovaných rostlinných potravin - ovoce, zeleniny, obilovin, listové zeleniny a luštěnin, kde je naprostá většina z příjmu bílkovin rostlinného původu, tak tam byl prakticky neznámý náš největší zabiják, srdeční onemocnění. A zřejmě i mrtvice. Ta se nenadále začala objevovat teprve s příchodem soli a zpracovaných potravin do jídelníčku.
Mrtvice také prakticky neexistuje na ostrově Kitava, u kvazi-veganské ostrovní kultury žijící nedaleko Austrálie. Obyvatelé ostrova konzumují jen málo soli a k tomu spoustu draslíku, jelikož má jejich strava základ v zelenině. Několikrát týdně sice jedí ryby, ale zbylých cca 95 % stravy je tvořeno spoustou zeleniny, ovoce, kukuřice a luštěnin. Mrtvice je u nich prakticky neznámá, a to navzdory jejich šílené míře kouření. Konec konců, naše těla jsou stavěna na příjem pouhé méně osminy čajové lžičky denně a náš denní příjem draslíku byl zřejmě až 10 000 mg. Když jsme přešli od nesolené a nezpracované stravy ke stravě plné soli a průmyslových potravin, začal nám chybět draslík a to nehledě na to, jestli jíme maso nebo ne.
Caldwell Esselstyn z Cleveland Clinic vyzkoušel převedení 200 pacientů se stabilizovaným srdečné-cévním onemocněním na nezpracovanou rostlinnou stravu. Ze 177 lidí, kteří jídelníček dodržovali, pouze jeden prodělal v následujících letech mrtvici. U těch, kteří se od jídelníčku odchýlili, to bylo stonásobně více příhod - včetně opakovaných mrtvic a úmrtí. „Není to vegetariánství,“ vysvětluje Dr. Esselstyn. Vegetariáni mohou jíst spoustu méně než ideálních potravin. Toto nové paradigma je výhradně celistvá rostlinná výživa.
Všechny ty domněnky, že důvodem, proč typičtí vegetariáni nemají lepší statistiky mrtvic, je to, že nejí zrovna chvályhodnou stravu, sice mohou vysvětlit, proč nemají nižší výskyt mrtvic, ale stále nevysvětlují, jak mohou mít dokonce vyšší výskyt mrtvic. Dokonce, i když jí podobně nekvalitní, přesolenou a zpracovanou stravu, alespoň nejí maso a my víme, že maso zvyšuje riziko mrtvic. Na vegetariánské stravě tedy musí být něco, co zvyšuje riziko natolik, že to překoná jejich získané zdravotní přínosy. Co to je? To se pokusíme zjistit příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Kim H, Caulfield LE, Garcia-larsen V, Steffen LM, Coresh J, Rebholz CM. Plant-Based Diets Are Associated With a Lower Risk of Incident Cardiovascular Disease, Cardiovascular Disease Mortality, and All-Cause Mortality in a General Population of Middle-Aged Adults. J Am Heart Assoc. 2019;8(16):e012865.
- Hemler EC, Hu FB. Plant-Based Diets for Cardiovascular Disease Prevention: All Plant Foods Are Not Created Equal. Curr Atheroscler Rep. 2019;21(5):18.
- Tong TYN, Appleby PN, Bradbury KE, et al. Risks of ischaemic heart disease and stroke in meat eaters, fish eaters, and vegetarians over 18 years of follow-up: results from the prospective EPIC-Oxford study. BMJ. 2019;366:l4897.
- Segovia-siapco G, Sabaté J. Health and sustainability outcomes of vegetarian dietary patterns: a revisit of the EPIC-Oxford and the Adventist Health Study-2 cohorts. Eur J Clin Nutr. 2019;72(Suppl 1):60-70.
- Almost half of UK vegans made the change in the last year, according to new data. Vegan Trade Journal. Published November 19, 2018.
- Papier K, Tong TY, Appleby PN, et al. Comparison of Major Protein-Source Foods and Other Food Groups in Meat-Eaters and Non-Meat-Eaters in the EPIC-Oxford Cohort. Nutrients. 2019;11(4)
- Schmidt JA, Crowe FL, Appleby PN, Key TJ, Travis RC. Serum uric acid concentrations in meat eaters, fish eaters, vegetarians and vegans: a cross-sectional analysis in the EPIC-Oxford cohort. PLoS ONE. 2013;8(2):e56339.
- Spencer EA, Appleby PN, Davey GK, Key TJ. Diet and body mass index in 38000 EPIC-Oxford meat-eaters, fish-eaters, vegetarians and vegans. Int J Obes Relat Metab Disord. 2003;27(6):728-34.
- Mcrae MP. Dietary Fiber Is Beneficial for the Prevention of Cardiovascular Disease: An Umbrella Review of Meta-analyses. J Chiropr Med. 2017;16(4):289-299.
- Threapleton DE, Greenwood DC, Evans CE, et al. Dietary fiber intake and risk of first stroke: a systematic review and meta-analysis. Stroke. 2013;44(5):1360-8.
- Threapleton DE, Greenwood DC, Burley VJ. Response to letter regarding article, "dietary fiber intake and risk of first stroke: a systematic review and meta-analysis". Stroke. 2013;44(9):e110.
- Tikhonoff V, Palatini P, Casiglia E. Letter by Tikhonoff et al regarding article, "dietary fiber intake and risk of first stroke: a systematic review and meta-analysis". Stroke. 2013;44(9):e109.
- Tuohy KM, Gougoulias C, Shen Q, Walton G, Fava F, Ramnani P. Studying the human gut microbiota in the trans-omics era--focus on metagenomics and metabonomics. Curr Pharm Des. 2009;15(13):1415-27.
- Sobiecki JG, Appleby PN, Bradbury KE, Key TJ. High compliance with dietary recommendations in a cohort of meat eaters, fish eaters, vegetarians, and vegans: results from the European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition-Oxford study. Nutr Res. 2016;36(5):464-77.
- Sanjoaquin MA, Appleby PN, Spencer EA, Key TJ. Nutrition and lifestyle in relation to bowel movement frequency: a cross-sectional study of 20630 men and women in EPIC-Oxford. Public Health Nutr. 2004;7(1):77-83.
- Potassium-rich foods linked to lower stroke risk. Harv Heart Lett. 2014;25(4):8.
- Iacoviello L, Bonaccio M, Cairella G, et al. Diet and primary prevention of stroke: Systematic review and dietary recommendations by the ad hoc Working Group of the Italian Society of Human Nutrition. Nutr Metab Cardiovasc Dis. 2018;28(4):309-334.
- Jayedi A, Ghomashi F, Zargar MS, Shab-bidar S. Dietary sodium, sodium-to-potassium ratio, and risk of stroke: A systematic review and nonlinear dose-response meta-analysis. Clin Nutr. 2019;38(3):1092-1100.
- Appel LJ. Reducing sodium intake to prevent stroke: time for action, not hesitation. Stroke. 2014;45(3):909-11.
- Appel LJ. Reducing sodium intake to prevent stroke: time for action, not hesitation. Stroke. 2014;45(3):909-11.
- Appel LJ, Frohlich ED, Hall JE, et al. The importance of population-wide sodium reduction as a means to prevent cardiovascular disease and stroke: a call to action from the American Heart Association. Circulation. 2011;123(10):1138-43.
- Pandian JD, Gall SL, Kate MP, et al. Prevention of stroke: a global perspective. Lancet. 2018;392(10154):1269-1278.
- Shaper AG, Jones KW. Serum-cholesterol, diet, and coronary heart-disease in Africans and Asians in Uganda: 1959. Int J Epidemiol. 2012;41(5):1221-5.
- Mccarty MF. Up-regulation of endothelial nitric oxide activity as a central strategy for prevention of ischemic stroke - just say NO to stroke!. Med Hypotheses. 2000;55(5):386-403.
- Mccarty MF. A low-fat, whole-food vegan diet, as well as other strategies that down-regulate IGF-I activity, may slow the human aging process. Med Hypotheses. 2003;60(6):784-92.
- Lindeberg S, Lundh B. Apparent absence of stroke and ischaemic heart disease in a traditional Melanesian island: a clinical study in Kitava. J Intern Med. 1993;233(3):269-75.
- Hunt BD, Cappuccio FP. Potassium intake and stroke risk: a review of the evidence and practical considerations for achieving a minimum target. Stroke. 2014;45(5):1519-22.
- Esselstyn CB, Gendy G, Doyle J, Golubic M, Roizen MF. A way to reverse CAD?. J Fam Pract. 2014;63(7):356-364b.
- Esselstyn CB, Favaloro RG. More than coronary artery disease. Am J Cardiol. 1998;82(10B):5T-9T.