Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Nerezová ocel nebo litina: jaké nádobí je nejlepší? Je teflon bezpečný?
Jaké nádobí a pánve jsou pro nás nejzdravější?
Ve svém posledním videu jsem vyjádřil obavy nad používáním hliníkového nádobí. Z jakého materiálu jsou tedy hrnce a pánvičky nejbezpečnější? Nerezová ocel je skvělou volbou, jde o materiál používaný všude, kde je třeba dbát na bezpečnost a dobrou hygienu, například v kuchyni. Jenže co ty studie ukazující, že nerezová ocel může uvolňovat do jídla během vaření nikl a chróm? (Tyto prvky zabraňují rezavění oceli). K uvolňování dochází jen u čerstvě zakoupených výrobků. Uvolňování kovů klesá souběžně s počtem použití a stabilizuje se již po 6. použití. Při běžném denním používání v domácnostech jsou nerezové hrnce považovány za bezpečné dokonce i pro lidi citlivé na tyto kovy.
Trocha uvolňujícího se kovu může být žádoucí v případě čistého železa, jako je pánev z litiny. Nádobí z litého železa může mít příznivý vliv na zlepšení statusu železa v těle a teoreticky může pomoci snížit výskyt anémie z nedostatku železa u žen v plodném věku a u dětí. Jediný háček je v tom, že na litinové pánvi není dobré smažit. Smažení není zdravé ani samo o sobě, nicméně při vysokých teplotách může rostlinný olej reagovat s železem a vytvářet trans tuky.
A co nepřilnavé pánvičky? Teflon, taktéž znám jako polytetrafluorethylen, je používán jako povrchová vrstva u nepřilnavého nádobí. Pohnutá historie teflonu posloužila jako námět k novému filmu Dark Waters, ve kterém hrají Mark Ruffalo a Anne Hathaway. Zaměstnankyním firmy DuPont z divize výroby teflonu se začaly rodit deformované děti. DuPont proto „vyřadil všechny zaměstnankyně “ z oddělení. Samozřejmě to všechno zatajili před úřady a veřejností. Navzdory povědomí průmyslu o toxičnosti některých chemikálií používaných k výrobě teflonu se jim podařilo udržet to v tajnosti. Nakonec však byli donuceni vyplatit odškodnění více než půl miliardu dolarů, když byla nalezena spojitost mezi jednou z chemikálií a rakovinou ledvin a varlat, těhotenskou hypertenzí, ulcerózní kolitidou a vysokým cholesterolem.
„Při běžných teplotách vaření nádobí s teflonovou vrstvou uvolňuje řadu různých plynů a chemikálií, které jsou mírně až vážně toxické.“ Zde je výčet různých plynů uvolňovaných při různých teplotách vaření a jejich zaznamenané toxické účinky. Už jste slyšeli o kanárcích v dolech? Tak tady jde o kanárky v kuchyni, jelikož vaření s teflonovým nádobím dokáže zabít ptáky chované v domě. Nahřívací lampy s teflonovou vrstvou zase zabily půl hejna kuřat.
„Mimo plynů uvolňovaných při zahřátí teflonových pánví jde i o to, že vrstva teflonu se po čase začne rozpadat. Při používání teflonových pánví se doporučuje pomalé zahřívání,“ jistě si však umíte představit, že na to spotřebitelé nedbají. Část teflonu se může začít odlupovat, a když nebudete opatrní, dostane se do jídla - účinky po požití nejsou známy.
Tohle je jediná studie, jakou jsem dokázal najít o potenciálních zdravotních důsledcích vaření v nepřilnavých hrncích a pánvích. Používání nepřilnavého nádobí bylo spojeno se zvýšením rizika kolorektálního karcinomu o 50 %. Může to být však jen tím, co si na tom nádobí lidé připravují. Nepřilnavé nádobí je používáno k nezdravým metodám tepelné úpravy za vysokých teplot - pečení na vysokých teplot a grilování, zejména masa a ryb, ve kterých vznikají karcinogenní heterocyklické aminy z obsažených živočišných bílkovin. Z živočišného tuku mohou vznikat další karcinogeny jiného typu, zvané polycyklické aromatické uhlovodíky. Přesto je možné, že šlo o účinky teflonu samotného, jelikož obsahuje možné karcinogeny jako látku C8, která figurovala ve filmu a jinak je známá jako PFOA, kyselina perfluorooktanová.
„Vzhledem k obavám z možné toxicity byla tato látka nahrazena jinými, například GenX, nicméně tyto nové alternativy jsou také podezřelé z toxicity podobné závažnosti.“ Planetu Zemi jsme však již natolik kontaminovali chemikáliemi, že je najdeme v potravinách ještě předtím, než je začneme vařit, zejména v rybách, mléčných výrobcích a mase, což jsou dnes hlavní zdroje lidského vystavení těmto toxickým znečišťujícím látkám. Z vyjmenovaných jsou nejhorší mořské plody. Ve studii různých jídelníčků napříč světem se mořské plody ukázaly být hlavním zdrojem perfluorolkylových látek, což se dalo očekávat, jelikož všechno nakonec končí v moři. Ačkoliv vodní potravní řetězec je hlavním mechanismem přenosu těchto toxinů do lidské stravy, „potraviny skladované nebo připravované v baleních z materiálů odpuzujících tuk,“ jako například popcorn do mikrovlnky, mohou být také zdrojem.
V roce 2019 byly otestovány také zubní nitě Oral-B Glide. 6 z 18 zubních nití vykazovalo přítomnost sloučenin podobných teflonu. Zde je seznam. Měli tedy lidé používající tyto druhy zubních nití vyšší hladiny nalezených látek v krvi? Zřejmě ano. Vyšší hladiny kyseliny perfluorohexansulfonové byly zjištěny u uživatelů zubních nití Oral-B Glide. V moderním světě na nás číhá řada zdrojů, kterým se nemůžeme vyhnout, neměli bychom však situaci dále zhoršovat přidáváním do spotřebitelských výrobků. Ale co, alespoň nám to dává nějakou moc nad tím snížit své osobní vystavení těmto škodlivým chemikáliím.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Guarneri F, Costa C, Cannavò SP, et al. Release of nickel and chromium in common foods during cooking in 18/10 (grade 316) stainless steel pots. Contact Derm. 2017;76(1):40-48.
- Kamerud KL, Hobbie KA, Anderson KA. Stainless steel leaches nickel and chromium into foods during cooking. J Agric Food Chem. 2013;61(39):9495-501.
- Kulkarni SA, Ekbote VH, Sonawane A, Jeyakumar A, Chiplonkar SA, Khadilkar AV. Beneficial effect of iron pot cooking on iron status. Indian J Pediatr. 2013;80(12):985-9.
- Alves C, Saleh A, Alaofè H. Iron-containing cookware for the reduction of iron deficiency anemia among children and females of reproductive age in low- and middle-income countries: A systematic review. PLoS ONE. 2019;14(9):e0221094.
- Kala AL, Joshi V, Gurudutt KN. Effect of heating oils and fats in containers of different materials on their trans fatty acid content. J Sci Food Agric. 2012;92(11):2227-33.
- Sajid M, Ilyas M. PTFE-coated non-stick cookware and toxicity concerns: a perspective. Environ Sci Pollut Res Int. 2017;24(30):23436-23440.
- Richter L, Cordner A, Brown P. Non-stick science: Sixty years of research and (in)action on fluorinated compounds. Soc Stud Sci. 2018;48(5):691-714.
- Lim X. The fluorine detectives. Nature. February 13, 2019.
- Boucher M, Ehmler TJ, Bermudez AJ. Polytetrafluoroethylene gas intoxication in broiler chickens. Avian Dis. 2000;44(2):449-53.
- Kontou N, Psaltopoulou T, Soupos N, et al. The role of number of meals, coffee intake, salt and type of cookware on colorectal cancer development in the context of the Mediterranean diet. Public Health Nutr. 2013;16(5):928-35.
- Sznajder-Katarzyńska K, Surma M, Cieślik I. A Review of Perfluoroalkyl Acids (PFAAs) in terms of Sources, Applications, Human Exposure, Dietary Intake, Toxicity, Legal Regulation, and Methods of Determination. J Chem. 2019.
- Haug LS, Thomsen C, Brantsaeter AL, et al. Diet and particularly seafood are major sources of perfluorinated compounds in humans. Environ Int. 2010;36(7):772-8.
- Pérez F, Llorca M, Köck-schulmeyer M, et al. Assessment of perfluoroalkyl substances in food items at global scale. Environ Res. 2014;135:181-9.
- Vestergren R, Cousins IT. 12 - Human dietary exposure to per- and poly-fluoroalkyl substances (PFASs). In: Rose M, Fernandes A, eds. Persistent Organic Pollutants and Toxic Metals in Foods. Woodhead Publishing; 2013:279-307.
- Boronow KE, Brody JG, Schaider LA, Peaslee GF, Havas L, Cohn BA. Serum concentrations of PFASs and exposure-related behaviors in African American and non-Hispanic white women. J Expo Sci Environ Epidemiol. 2019;29(2):206-17.