Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jsou melaminové misky a polyamidové kuchyňské náčiní bezpečné?
Doporučuji používat skleněné, keramické, porcelánové nebo nerezové nádobí a dřevěné nebo nerezové kuchyňské náčiní.
Melamin se používá na výrobu celé řady výrobků z tvrdého plastu, šálků, talířů, misek a náčiní. Protože ho lze umývat v myčce, je levný a také odolný. Pokud vám to slovo zní povědomě, může to být tím, že melamin je také nelegálně přidáván do bílkovinných výrobků, aby se obešel systém a vypadalo to, že je bílkovin ve výrobku více, například v krmivu pro domácí mazlíčky. Do roku 2007 bylo staženo z prodeje více než 1 000 potenciálně kontaminovaných krmiv pro zvířata poté, co se zjistilo, že v obsaženém pšeničném lepku je kontaminující látka. Jenže předtím to stihlo zapříčinit onemocnění a úmrtí u mnoha domácích mazlíčků napříč USA.
Předpokládá se, že melamin byl do výrobků záměrně přidáván u čínských dodavatelů, kteří chtěli falešně zvýšit obsah bílkovin a tím i finanční hodnotu těchto výrobků. Skandál s krmivem pro zvířata byl teprve začátek. Následujícího roku byl melanin obviněn z rozsáhlého výskytu ledvinových kamenů a selhání ledvin, zasaženy byly stovky tisíc malých dětí napříč Čínou. Zjistilo se, že použili melamin ke zfalšování obsahu bílkovin v umělém dětském mléku a sušeném mléku.
V USA melamin najdeme v obalech na potraviny a pomalu proniká i do krmiv pro zvířata. Lidé používající melaminové nádobí mu mohou být vystaveni přímo, melamin proniká do jídla po zahřátí. Takže melaminové vařečky, naběračky a talíře nejsou vhodné pro vaření a do mikrovlnek, jak říkají úřady pro bezpečnost potravin. Ale co kdybyste je nikdy nepoužili při vaření, smažení ani do mikrovlnky? Co kdybyste z takového nádobí prostě jen jedli?
Zkřížená studie konzumace nudlové polévky z melaminových misek ve srovnání s konzumací z keramických misek. Vědci jednoduše změřili množství melaminu proudící v tělech účastníků. Zjistili, že nádobí z melaminu může uvolňovat značné množství melaminu při servírování teplých jídel, nemusí být ani vyloženě horká. Uvolňování melaminu lze zachytit u stolního nádobí už při nižších teplotách, například u teplé vody. A proč na tom záleží? Protože množství melaminu, jakému jsme vystaveni, je spojeno se zhoršováním funkce ledvin u pacientů s chronickým onemocněním ledvin v raném stádiu. U nich už relativně nízké hladiny melaminu mohou vést k velmi rychlému poklesu funkce ledvin. Doporučuji vám proto používat spíše skleněné, keramické, porcelánové nebo nerezové nádobí a náčiní.
A co polyamidové kuchyňské náčiní? Pro výrobu kuchyňského náčiní se používá řada různých druhů plastů. Polyamid se obvykle používá k výrobě vařeček a naběraček pro jeho vysokou odolnost proti působení tepla a oleje. Nicméně z tohoto plastu se mohou uvolňovat chemikálie a dostávat se z náčiní do jídla a následně do těl konzumentů. Z 33 testovaných kusů náčiní takřka 1 z 3 přesahoval bezpečnostní limit. German Federal Institute for Risk Assessment doporučuje, aby spotřebitelé při používání polyamidového náčiní omezili jeho kontakt s potravou na minimum, zejména při teplotách vyšších než má horký čaj nebo káva.
Další test černého plastového náčiní odhalil, že opět zhruba třetina byla kontaminována látkami tlumícími hoření. Proč? Protože tyto výrobky mohou být z recyklovaného plastu pocházejícího z elektronických přístrojů ošetřených touto chemikálií. Když náčiní ponoříte do oleje, tyto chemikálie se mohou uvolnit. Z toho plyne, že použití tohoto náčiní při smažené může vést k výraznému vystavení škodlivinám díky připravenému jídlu.
Samotná černá barva se může z některých výrobků uvolňovat. Časem, po dlouhodobém používání, se uvolňování zmírní, může to však trvat ekvivalentně k vaření tohoto náčiní po 100 hodin. Teprve pak se uvolňování barviva dostane na bezpečnou úroveň. Pravděpodobně je proto jednodušší prostě používat dřevěné nebo nerezové náčiní.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Bolden AL, Rochester JR, Kwiatkowski CF. Melamine, beyond the kidney: A ubiquitous endocrine disruptor and neurotoxicant?. Toxicol Lett. 2017;280:181-189.
- Brown CA, Jeong KS, Poppenga RH, et al. Outbreaks of renal failure associated with melamine and cyanuric acid in dogs and cats in 2004 and 2007. J Vet Diagn Invest. 2007;19(5):525-31.
- Zhu H, Kannan K. Melamine and cyanuric acid in foodstuffs from the United States and their implications for human exposure. Environ Int. 2019;130:104950.
- Cooking spoons and crockery made of melamine resin are not suited for microwaves and cooking. Federal Institute for Risk Assessment. 2011.
- Wu CF, Hsieh TJ, Chen BH, Liu CC, Wu MT. A crossover study of noodle soup consumption in melamine bowls and total melamine excretion in urine. JAMA Intern Med. 2013;173(4):317-9.
- Chien CY, Wu CF, Liu CC, et al. High melamine migration in daily-use melamine-made tableware. J Hazard Mater. 2011;188(1-3):350-6.
- Tsai YC, Wu CF, Liu CC, et al. Urinary Melamine Levels and Progression of CKD. Clin J Am Soc Nephrol. 2019;14(8):1133-1141.
- Abe Y, Mutsuga M, Ohno H, Kawamura Y, Akiyama H. Isolation and Quantification of Polyamide Cyclic Oligomers in Kitchen Utensils and Their Migration into Various Food Simulants. PLoS ONE. 2016;11(7):e0159547.
- Polyamide kitchen utensils: keep contact with hot food as brief as possible. BfR Opinion No. 036/2019. 2019.
- Kuang J, Abdallah MA, Harrad S. Brominated flame retardants in black plastic kitchen utensils: Concentrations and human exposure implications. Sci Total Environ. 2018;610-611:1138-1146.
- Brede C, Skjevrak I. Migration of aniline from polyamide cooking utensils into food simulants. Food Addit Contam. 2004;21(11):1115-24.