Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Způsobují doplňky s vitamínem B12 fraktury kostí a rakovinu plic?
Co nám randomizované kontrolované studie o užívání vysokých denních dávek vitamínu B12 říkají o vlivu na rakovinu, úmrtí a dlouhověkost?
V roce 2019 jedna studie nalezla „spojitost mezi vysokým příjmem vitamínů B6 a B12 z potravy i doplňků stravy a rizikem zlomenin kyčlí u žen po menopauze, šlo o studii Harvard Nurses' Health Study.“ Vezměte však na vědomí, že šlo o kombinaci vysokého příjmu vitamínů B6 a B12. Víme, že léčba vysokými dávkami vitamínu B6 může sama o sobě zvýšit riziko zlomenin kyčlí. Zhruba po jedné dekádě lidé užívající vysoké dávky B6 z doplňků stravy měli asi o 40 % vyšší riziko zlomenin kyčlí, ne však ti, co užívali B12.
A to stejné zjistila i ta studie z Harvardu - samotný vysoký příjem vitamínu B12 nebyl spojen ze zvýšeným rizikem. Některé observační studie dokonce naznačují lehký opačný účinek, nižší riziko zlomenin kyčlí při vysokých hladinách B12 v krvi. Nás však nejvíce zajímají intervenční studie, ve kterých jsou lidé randomizováni k užívání B12, a my pak vidíme, co to s nimi udělá. Při právě takové studii nebylo odhaleno žádné zvýšení rizika zlomenin u jedinců užívajících B12. Závěr je, že na základě randomizovaných kontrolovaných studií vysoké dávky vitamínu B12 nejsou spojeny s rizikem zlomenin.
A co tato studie? Studie z roku 2017 zjistila, že muži užívající doplňky stravy s B12 mají zvýšené riziko rakoviny plic. U žen žádnou spojitost nenašli, a co se mužů týče, týkalo se to hlavně kuřáků. Mohl by snad vitamín B12 nějak vyživovat bující nádory? Těžko si lze představit karcinogenitu samotného vitamínu, zejména když se projevuje jen u mužů a u žen nikoliv. Každopádně je zapotřebí replikovat tato zjištění v dalších studiích. Když se sloučí výsledky všech observačních studií, tak nenalezneme žádnou významnou korelaci mezi hladinami B12 v krvi a rakovinou plic, nehledě na to, jestli lidé kouří nebo ne. Spíše se podle studií zdá, že může existovat ochranný účinek vyšších hladin B12.
Jenže v roce 2018 vyšla nová studie, která nalezla spojitost mezi celkovým rizikem rakoviny plic a vyššími cirkulujícími hladinami B12, opět zejména u kuřáků. Byla to opět observační studie. Lidé s vyššími hladinami byli pouze pozorováni a našlo se u nich více rakoviny. Ti z vás, kteří jste s mou práci obeznámeni, už ví, co teď řeknu. Observační studie v sobě skrývají dva potenciální problémy, které nám brání stanovit vztah příčiny a následku. Prvním jsou matoucí faktory, jinak také „číhající proměnné“, a druhým je reverzní kauzalita.
Co by mohlo být číhající proměnnou v tomto případě, třetím faktorem spojeným s vyšší úrovní B12 i rakoviny, který je skutečnou příčinou? Kdo má vyšší hladiny B12 v krvi? Lidé konzumující spoustu masa a mléka, pravděpodobně nejvýznamnějších zdrojů. A lidé, kteří jedí více masa, obvykle mají více rakoviny plic, jde zhruba o 35 % více rizika za každý denní burger vážící okolo 120 g a o 20 % více rizika za každou nožku klobásy. Není divu, že lidé s vyššími hladinami B12 v krvi mohou mít více rakoviny plic. B12 může být pouze ukazatelem příjmu masa.
A jestli si pamatujete, reverzní kauzalita je, když namísto X vedoucí k Y vede Y k X. Takže místo toho, aby vysoké hladiny B12 v krvi vedly k rakovině, může rakovina vést k vysokým hladinám B12. A skutečně, takřka 3/4 pacientů s rakovinou vykazují zvýšené hladiny B12. Takže zvýšené hladiny B12 mohou být jen ukazatelem rakoviny. Ke zvýšeným hladinám může vést i řada jiných věcí než vysoký příjem vitamínu: problémy s játry, problémy s ledvinami, problémy s kostní dření a rakovina. Takže vysoké hladiny mohou ukazovat na teprve vznikající, ještě nediagnostikovanou rakovinu.
Dobře, ale co ty observační studie, které specificky spojily užívání doplňků stravy s rakovinou plic? I to může být reverzní kauzalita. Ohrožení rakovinou, jinými slovy kuřáctví, může lidi vést i k tomu, že budou častěji užívat různé vitamíny, aby se pokusili své riziko snížit. Prakticky jakékoliv chování spjaté s kouřením může být nepřímo propojeno s rakovinou plic. Je to však samozřejmě kouření samotné, co představuje skutečné riziko rakoviny plic. A jsme u příčinnostního dilema, jestli bylo dřív vejce nebo slepice, proto v ideálním případě potřebujeme randomizované kontrolované studie, který by prokázaly případný vztah příčiny a následku. Tato potřeba se stala ještě naléhavější po objevu genetických důkazů o tom, že lidé s vrozeně zvýšenými hladinami B12 mohou mít zvýšené riziko rakoviny. Naštěstí randomizované a kontrolované studie máme, máme přes tucet randomizovaných kontrolovaných studií, randomizujících tisíce lidí k užívání až 2 000 mikrogramů B12 každý den po dobu několika let. A co ukázaly? Že užívání doplňků s vitamínem B nemá žádný vliv na výskyt rakoviny, umírání na rakovinu ani umírání celkově. A to včetně důkazů konkrétně pro rakovinu plic. Naopak to vypadá, že doplňky s vitamínem B mohou snižovat riziko nejnebezpečnějšího typu rakoviny kůže.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Meyer HE, Willett WC, Fung TT, Holvik K, Feskanich D. Association of High Intakes of Vitamins B6 and B12 From Food and Supplements With Risk of Hip Fracture Among Postmenopausal Women in the Nurses' Health Study. JAMA Netw Open. 2019;2(5):e193591.
- Garcia lopez M, Bønaa KH, Ebbing M, et al. B Vitamins and Hip Fracture: Secondary Analyses and Extended Follow-Up of Two Large Randomized Controlled Trials. J Bone Miner Res. 2017;32(10):1981-1989.
- Van wijngaarden JP, Doets EL, Szczecińska A, et al. Vitamin B12, folate, homocysteine, and bone health in adults and elderly people: a systematic review with meta-analyses. J Nutr Metab. 2013;2013:486186.
- Garcia lopez M, Baron JA, Omsland TK, Søgaard AJ, Meyer HE. Homocysteine-Lowering Treatment and the Risk of Fracture: Secondary Analysis of a Randomized Controlled Trial and an Updated Meta-Analysis. JBMR Plus. 2018;2(5):295-303.
- Brasky TM, White E, Chen CL. Long-Term, Supplemental, One-Carbon Metabolism-Related Vitamin B Use in Relation to Lung Cancer Risk in the Vitamins and Lifestyle (VITAL) Cohort. J Clin Oncol. 2017;35(30):3440‐3448.
- Brasky TM, White E, Chen CL. Reply to R. Obeid et al. J Clin Oncol. 2018;36(6):627‐628.
- Yang J, Li H, Deng H, Wang Z. Association of One-Carbon Metabolism-Related Vitamins (Folate, B6, B12), Homocysteine and Methionine With the Risk of Lung Cancer: Systematic Review and Meta-Analysis. Front Oncol. 2018;8:493.
- Fanidi A, Carreras-torres R, Larose TL, et al. Is high vitamin B12 status a cause of lung cancer?. Int J Cancer. 2019;145(6):1499-1503.
- Brouwer-brolsma EM, Dhonukshe-rutten RA, Van wijngaarden JP, Zwaluw NL, Velde Nv, De groot LC. Dietary Sources of Vitamin B-12 and Their Association with Vitamin B-12 Status Markers in Healthy Older Adults in the B-PROOF Study. Nutrients. 2015;7(9):7781-97.
- Xue XJ, Gao Q, Qiao JH, Zhang J, Xu CP, Liu J. Red and processed meat consumption and the risk of lung cancer: a dose-response meta-analysis of 33 published studies. Int J Clin Exp Med. 2014;7(6):1542-53.
- Oh HK, Lee JY, Eo WK, Yoon SW, Han SN. Elevated Serum Vitamin B Levels as a Prognostic Factor for Survival Time in Metastatic Cancer Patients: A Retrospective Study. Nutr Cancer. 2018;70(1):37-44.
- Arendt JF, Pedersen L, Nexo E, Sørensen HT. Elevated plasma vitamin B12 levels as a marker for cancer: a population-based cohort study. J Natl Cancer Inst. 2013;105(23):1799-805.
- Shipton MJ, Thachil J. Vitamin B12 deficiency - A 21st century perspective. Clin Med (Lond). 2015;15(2):145‐150.
- Arendt JFH, Sørensen HT, Horsfall LJ, Petersen I. Elevated Vitamin B12 Levels and Cancer Risk in UK Primary Care: A THIN Database Cohort Study. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2019;28(4):814-821.
- Obeid R, Pietrzik K. Smoking, B Vitamins, and Lung Cancer: The Chicken or the Egg Causality Dilemma. J Clin Oncol. 2018;36(6):626‐627.
- Zhang SL, Chen TS, Ma CY, et al. Effect of vitamin B supplementation on cancer incidence, death due to cancer, and total mortality: A PRISMA-compliant cumulative meta-analysis of randomized controlled trials. Medicine (Baltimore). 2016;95(31):e3485.