Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Nejlepší dieta pro léčbu Crohnovy choroby
Bylo prokázáno, že přechod na rostlinnou stravu přináší mnohem lepší výsledky než konvenční léčba v aktivním i klidovém stadiu Crohnovy choroby i ulcerózní kolitidy.
Pro naše pochopení a prevenci celosvětového nárůstu inflačních střevních onemocnění je důležité, že víme, dietní vláknina ve stravě zřejmě snižují riziko, zatímco tuky, živočišné bílkoviny a cukr ve stravě mohou riziko zvyšovat. „Navzdory uznání západního životního stylu jako hlavní příčiny rostoucího výskytu zánětlivých střevních onemocnění nebyla doporučena žádná protiopatření proti těmto změnám životního stylu, kromě toho, že pacienti s Crohnovou chorobou by neměli kouřit.“ Podívejte, víme, že konzumace plnohodnotných rostlinných potravin je synonymem protizánětlivé stravy. Zde je seznam potravin se zánětlivými účinky; zde je seznam potravin s protizánětlivými účinky. Co takhle tedy vyzkoušet rostlinnou stravu?
Pouhé omezení červeného a zpracovaného masa nezabralo, ale co takhle omezit veškeré maso? Pětadvacetiletému muži byla diagnostikována Crohnova choroba, ale navzdory standardní medikamentózní léčbě se mu nepodařilo dosáhnout klinické remise. Po přechodu na stravu založenou výhradně na obilovinách, luštěninách (jako jsou fazole, dělený hrách, cizrna a čočka), zelenině a ovoci se však dostal do klinické remise, aniž by potřeboval léky, a při následné kolonoskopii nevykazoval žádné známky Crohnovy choroby.
Stojí za to proniknout do některých podrobností. Konvenční léčba, kterou mu nasadili, je infliximab, prodávaný pod názvem REMICADE®, který může způsobit mrtvici a může zvýšit pravděpodobnost onemocnění lymfomem nebo jinými druhy rakoviny - ale je to výhodná nabídka za pouhých 35 000 dolarů ročně. A u 35 až 40 procent pacientů nemusí vůbec fungovat. A to se zdá být i tento případ. Takže mu zvýšili dávku, po 37 týdnech a po dvou letech užívání léku stále trpěl - dokud nezkusil ze své stravy úplně vyloučit živočišné produkty a zpracované potraviny a konečně zažil úplné vymizení příznaků.
Předtím byla jeho strava typickou americkou stravou. Když však poprvé od své diagnózy zažil úplnou klinickou remisi, rozhodl se trvale přejít na celozrnnou rostlinnou stravu, výrazně omezit příjem zpracovaných potravin a živočišné produkty omezit na jednu porci nebo méně týdně. A kdykoli se jeho strava začala zhoršovat, příznaky se začaly vracet. Vždy je však mohl vymýtit zdravějším stravováním. Po šesti měsících zavádění těchto změn ve stravování a životním stylu, včetně zmírnění stresu a cvičení, prokázalo následné vyšetření úplné zhojení sliznice střeva bez viditelných známek Crohnovy choroby.
Víme, že „[strava] složená z celozrnných obilovin, luštěnin, ovoce a zeleniny se ukázala jako užitečná v prevenci a léčbě srdečních onemocnění, obezity, cukrovky, hypertenze, onemocnění žlučníku, revmatoidní artritidy a mnoha druhů rakoviny. Ačkoli je zapotřebí dalšího výzkumu, tato kazuistika naznačuje, že Crohnova choroba by mohla být přidána na tento seznam onemocnění.“ Ale ten další výzkum už byl proveden! Asi 20 pacientů s Crohnovou chorobou bylo zařazeno na semi-vegetariánskou dietu, což znamená maximálně půl porce ryb jednou týdně a půl porce masa jednou za dva týdny, a dosáhlo 100 % remise po jednom roce a 90 % po dvou letech.
Někteří se však od diety odchýlili. Podívejme se, co se jim stalo. Po roce se polovina z nich vrátila k dietě a ve druhém roce zůstalo v remisi jen 20 procent. Ale ti, kteří u ní zůstali, měli pozoruhodný úspěch. Jednalo se o malou studii bez formální kontrolní skupiny, ale představuje nejlepší zaznamenaný výsledek v prevenci relapsu Crohnovy choroby, který byl dosud v lékařské literatuře publikován.
V současné době jsou pacienti s Crohnovou chorobou často léčeni takzvanými biologickými léky, drahými injekčně podávanými protilátkami, které potlačují imunitní systém a účinně navodily a udržely remisi u Crohnovy choroby, ale ne u všech. Současná míra remise u Crohnovy choroby při včasném použití přípravku REMICADE® je 64 procent. Je tedy pravděpodobné, že u 30 až 40 procent pacientů dojde i po léčbě k invalidizujícímu průběhu onemocnění. Co přidat rostlinnou stravu? Míra remise vyskočila až na 100 procent u těch, kteří nemuseli léčbu vysadit kvůli vedlejším účinkům léku. Dokonce, i když vyloučíte lehčí případy, 100 procent těch, kteří měli závažné - dokonce i těžké - fulminantní onemocnění, dosáhlo remise.
Pokud se však podíváte na zlaté standardy systematických přehledů, dojdete k závěru, že účinky dietních intervencí na zánětlivá střevní onemocnění, Crohnovu chorobu a ulcerózní kolitidu, jsou nejisté. Je to proto, že byly brány v úvahu pouze randomizované kontrolované studie. Naprosto pochopitelné, protože to je nejpřísnější design studie. „Nicméně lidé se zánětlivým střevním onemocněním si zaslouží spíše rady založené na „nejlepších dostupných důkazech“ než žádné rady.“ A bylo prokázáno, že přechodem na rostlinnou stravu se dosahuje mnohem lepších výsledků, než jaké byly zaznamenány u konvenční léčby v aktivním i klidovém stadiu u Crohnovy choroby i ulcerózní kolitidy. Například zde jsou údaje o jednoleté míře remise u Crohnovy choroby: 100 procent ve srovnání s budesonidem, imunosupresivním kortikosteroidním lékem, poloviční elementární dietou, což znamená něco jako domácí výživu sondou, lékem REMICADE® za 35 000 dolarů ročně nebo lékem Humira za 75 000 dolarů ročně. Bezpečnější, levnější a účinnější? Možná bychom měli při zánětlivých střevních onemocněních doporučovat rostlinnou stravu.
Zdá se být jasné, že léčba založená na léčbě příčiny onemocnění je optimální. Šíření informací o zdravější stravě by mohlo pomoci zastavit pohromu zánětlivých střevních onemocnění, ale jak se lidé o tomto úžasném výzkumu dozvědí bez nějaké osvětové kampaně? Právě o to se snaží stránka NutritionFacts.org a faktaozdravi.cz.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Kaplan GG, Ng SC. Understanding and preventing the global increase of inflammatory bowel disease. Gastroenterology. 2017;152(2):313-21.e2.
- Chiba M, Nakane K, Tsuji T, et al. Relapse prevention in ulcerative colitis by plant-based diet through educational hospitalization: A single-group trial. Perm J. 2018;22:17-167.
- Bodai BI, Nakata TE, Wong WT, et al. Lifestyle Medicine: A brief review of its dramatic impact on health and survival. Perm J. 2018;22:17-25.
- Albenberg L, Brensinger CM, Wu Q, et al. A diet low in red and processed meat does not reduce rate of Crohn's disease flares. Gastroenterology. 2019;157(1):128-36.e5.
- Sandefur K, Kahleova H, Desmond AN, Elfrink E, Barnard ND. Crohn's disease remission with a plant-based diet: A case report. Nutrients. 2019;11(6):1385.
- Remicade.com
- Milev S, DiBonaventura MD, Quon P, et al. An economic evaluation of tofacitinib for the treatment of moderately-to-severely active ulcerative colitis: Modeling the cost of treatment strategies in the United States. Supplementary Info. J Med Econ. 2019;22(9):859-68.
- Milev S, DiBonaventura MD, Quon P, et al. An economic evaluation of tofacitinib for the treatment of moderately-to-severely active ulcerative colitis: Modeling the cost of treatment strategies in the United States. J Med Econ. 2019;22(9):859-68.
- Maharshak N, Plevy SE. A Crohn's disease patient who does not respond to infliximab: What is next? Clin Gastroenterol Hepatol. 2011;9(12):1033-8.
- Chiba M, Abe T, Tsuda H, et al. Lifestyle-related disease in Crohn's disease: Relapse prevention by a semi-vegetarian diet. World J Gastroenterol. 2010;16(20):2484-95.
- Chiba M, Tsuji T, Nakane K, Tsuda S, Ishii H, Ohno H, Watanabe K, Ito M, Komatsu M, Sugawara T. Induction with Infliximab and a Plant-Based Diet as First-Line (IPF) Therapy for Crohn Disease: A Single-Group Trial. Perm J. 2017;21:17-009.
- Limketkai BN, Iheozor-Ejiofor Z, Gjuladin-Hellon T, et al. Dietary interventions for induction and maintenance of remission in inflammatory bowel disease. Cochrane Database Syst Rev. 2019;2(2):CD012839.
- Richman E, Rhodes JM. Review article: Evidence-based dietary advice for patients with inflammatory bowel disease. Aliment Pharmacol Ther. 2013;38(10):1156-71.
- Chiba M, Nakane K, Komatsu M. Westernized diet is the most ubiquitous environmental factor in inflammatory bowel disease. Perm J. 2019;23:18-107.
- Chiba M, Ishii H, Komatsu M. Recommendation of plant-based diets for inflammatory bowel disease. Transl Pediatr. 2019;8(1):23-7.