Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Kdo by měl užívat statiny?
Jak si můžete vypočítat své osobní riziko srdečního onemocnění a na jeho základě určit, zda byste měli začít užívat lék statin snižující hladinu cholesterolu.
Toto je první video ze čtyřdílné série o lécích snižujících cholesterol zvaných statiny. V sérii se podívám na účinnost statinů, na jejich cílovou skupinu a skutečná rizika a přínosy. Pak lidé budou moci učinit plně informované rozhodnutí. Pojďme na to.
Vedlejší účinky statinů, léků snižujících cholesterol, týkající se svalů, jsou často tak závažné, že pacienti s léky přestanou. Samozřejmě, že ty vedlejší účinky mohou být dílem náhody nebo psychosomatiky a nemusejí s lékem souviset. Spousta klinických studií totiž ukazuje, že takové potíže jsou vzácné. Je ale také možné, že tyto klinické studie, financované samotnými výrobci léků, mohou záměrně potlačovat hlášení těchto účinků. Plyne z toho, že co nejdříve musíme stanovit skutečnou frekvenci výskytu vedlejších účinků statinů.
Jaký podíl symptomatických vedlejších účinků u pacientů užívajících statiny je doopravdy způsoben léčivem? Dokonce i ve studících placených farmaceutickým průmyslem, kde se našel jen zlomek potíží připsatelných statinům, vědci zaznamenali, že lidé užívající statiny mají mnohem větší riziko rozvoje cukrovky 2. typu než ti randomizovaní do placebo skupiny. Proč? Nejsme si zatím zcela jisti, ale statiny mohou mít dvojitě škodlivý účinek - narušovat vylučování inzulínu slinivkou a zároveň tlumit efektivitu inzulínu navýšením inzulínové rezistence.
Dokonce i krátkodobé užívání statinů může přibližně zdvojnásobit riziko rozvoje cukrovky a z ní plynoucích komplikací. Zde jsou grafy. Lidé, u kterých se rozvinula cukrovka a komplikace bez užívání statinů za období 5 let. A pak rozvoj cukrovky při užívání statinů za stejné období. Jestli už to vám nepřijde dost špatné, tak pak vězte, že toto zvýšené riziko přetrvalo i roky poté, co pacienti statiny vysadili.
S ohledem na velký přínosu statinů pro redukci srdečně-cévních příhod, největšího zabijáka mužů i žen, by jakýkoliv nárůst rizika cukrovky, která je až 7. největším zabijákem, byl převážen těmi srdečně-cévními přínosy, viďte? To je falešné dilema. Nemusíme si vybírat mezi srdečním onemocněním a cukrovkou. Umíme léčit obě nemoci pomocí stejné stravy a úpravy životosprávy. Ta strava, která dokáže nejen zastavit, ale i zvrátit srdeční onemocnění, zároveň umí zvrátit cukrovku 2. typu. Jenže co když, z různých důvodů, odmítáte změnit svou stravu a životosprávu? Jak v takovém případě vycházejí rizika a přínosy užívání statinů? Od svého lékaře neočekávejte, že vám ukáže celý obrázek. Většina lékařů nemá potuchy o příčinné spojitosti s cukrovkou. Jen malá část z nich tak toto riziko pacientům vůbec sdělí.
Celkově u pacientů, kterým je užívání statinů doporučeno dle současných měřítek, prý přínosy léků s přehledem převáží nad riziky. Rozhodněte se podle svého. Předtím, než si spočítáme, jak velká přesně rizika a přínosy jsou, se musíme zeptat: Co vlastně říkají současné pokyny a doporučení k užívání?
Jak se rozhodnout, jestli jsou statiny pro vás to pravé? Jestliže jste již měli srdeční onemocnění nebo mrtvici, je užívání statinů doporučeno. To je celé, zde není o čem diskutovat. Pokud však dosud o žádném svém srdečně-cévním onemocnění nevíte, pak by rozhodnutí mělo být učiněno na základě výpočtu vlastních osobních rizik. Výpočet můžete provést i online, stačí znát svůj cholesterol a krevní tlak. Zbytek vám poví American College of Cardiology Risk Estimator, Framingham Risk Profiler nebo Reynolds Risk Score. Na obrazovce vidíte přímé odkazy, můžete však využít i tyto zkrácené webové odkazy.
Můj oblíbený kalkulátor je ten první, od ACC. Poví vám nejen 10leté riziko, ale i celoživotní riziko. Pro tuto příkladovou osobu je sice riziko infarktu nebo mrtvice během příští dekády menší než 10 %, ale když na svém chování nic nezmění, celoživotní riziko bude takřka 50 %. Naopak pokud svůj cholesterol a krevní tlak snížíte, můžete své riziko snížit více než desetinásobně. Rozhodnutí o užívání statinů je založeno na 10letém riziku, jak tedy naložit s tímto číslem? Podle současných doporučení platí, že vyjde-li vám 10leté riziko pod 5 % a nemáte jiné rizikové faktory, měli byste zůstat jen u zdravé stravy, cvičení a nekouření, abyste své riziko dále snižovali. Naopak pokud je vaše 10leté riziko 20 a více %, pak je doporučeno kromě změny životosprávy začít s užíváním léků statinů. Pod 7,5 %, nejsou-li přítomny další faktory zvyšující riziko, je běžnou praxí zůstat jen u úpravy životosprávy. Nad 7,5 % už se začínáme přiklánět k nasazení léků. Zde je seznam faktorů zvyšujících riziko. Váš lékař by je měl vzít v potaz a pomoct vám učinit rozhodnutí. Špatná rodinná anamnéza, velmi vysoký LDL, metabolický syndrom, chronické onemocnění ledvin nebo chronické zánětlivé nemoci, dlouhodobě zvýšené triglyceridy, C-reaktivní protein nebo Lp(a).
Pokud si stále nejste jisti, dle pokynů byste měli zvážit vyhodnocení kalciového skóre věnčitých tepen. Ačkoliv množství radiace používané při tomto testu je dnes již docela malé, odborníci z U. S. Preventive Services Task Force se výslovně vyjádřili, že současné důkazy nedostačují k prokázání, že přínosy tohoto vyšetření převyšují jeho škodlivé účinky.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Majeed A, Molokhia M. Urgent need to establish the true incidence of the side effects of statins. BMJ. 2014;348:g3650.
- Finegold JA, Manisty CH, Goldacre B, Barron AJ, Francis DP. What proportion of symptomatic side effects in patients taking statins are genuinely caused by the drug? Systematic review of randomized placebo-controlled trials to aid individual patient choice. Eur J Prev Cardiol. 2014;21(4):464-74.
- Climent E, Benaiges D, Pedro-Botet J. Statin treatment and increased diabetes risk. Possible mechanisms. Clin Investig Arterioscler. 2019;31(5):228-32.
- Mansi IA, English J, Zhang S, Mortensen EM, Halm EA. Long-Term Outcomes of Short-Term Statin Use in Healthy Adults: A Retrospective Cohort Study. Drug Saf. 2016;39(6):543-59.
- Jukema JW, Cannon CP, de Craen AJ, Westendorp RG, Trompet S. The controversies of statin therapy: weighing the evidence. J Am Coll Cardiol. 2012;60(10):875-81.
- Redberg RF, Katz MH. Statins for Primary Prevention: The Debate Is Intense, but the Data Are Weak. JAMA. 2016;316(19):1979-81.
- Clough JD, Martin SS, Navar AM, et al. Association of Primary Care Providers' Beliefs of Statins for Primary Prevention and Statin Prescription. J Am Heart Assoc. 2019;8(3):e010241.
- Newman CB, Preiss D, Tobert JA, et al. Statin Safety and Associated Adverse Events: A Scientific Statement From the American Heart Association. Arterioscler Thromb Vasc Biol. 2019;39(2):e38-81.
- Ziaeian B, Fonarow GC. Statins and the Prevention of Heart Disease. JAMA Cardiol. 2017;2(4):464.
- American College of Cardiology. ASCVD Risk Estimator Plus.
- Framingham Risk Score (2008). Medscape.com.
- Reynolds Risk Score.
- Lloyd-Jones DM, Braun LT, Ndumele CE, et al. Use of Risk Assessment Tools to Guide Decision-Making in the Primary Prevention of Atherosclerotic Cardiovascular Disease: A Special Report From the American Heart Association and American College of Cardiology. Circulation. 2019;139(25):e1162-77.
- US Preventive Services Task Force, Curry SJ, Krist AH, et al. Risk Assessment for Cardiovascular Disease With Nontraditional Risk Factors: US Preventive Services Task Force Recommendation Statement. JAMA. 2018;320(3):272-80.