Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Skutečné přínosy vs. rizika statinů
Vizualizační nástroj Mayo Clinic vám pomůže rozhodnout, zda jsou pro vás statinové léky na snížení cholesterolu vhodné.
Lékaři mají povinnost informovat pacienty o rizicích a přínosech všech léků, které jim předepisují. Nicméně lékaři zřídka sdělují čísla v absolutních rizicích, například „počet lidí potřebných k vyléčení 1 osoby“, jinými slovy, kolika lidem užívání léku skutečně pomůže. Dále „počet lidí na 1 škodlivý účinek,“ jinými slovy, kolika lidem lék ve skutečnosti ublíží. Nebo „prodloužení života,“ tj. kolik let navíc vám lék přidá. Pacienti přitom přesně o takové informace stojí.
Když budou pacienty informovat jen o relativním snížení rizika, například jim řeknou, že pilulka sníží jejich riziko srdečního infarktu o 34 %, tak 9 z 10 přistoupí na užívání. Když však dostanou stejné informace v podobě vyčísleného snížení absolutního rizika, je to jiné: „O 1,4 % pacientů méně prodělalo srdeční infarkt.“ Podíl pacientů souhlasících s užíváním léku klesne na 4 z 10. Když použijete „počet lidí potřebných k vyléčení jedné osoby," už jen 3 z 10 přistoupí na užívání léku. Jste-li lékař a chcete, aby pacient skutečně začal lék užívat, kterou statistiku použijete?
Používání relativního rizika ke zveličení přínosů a absolutního rizika k bagatelizaci vedlejších účinků je označováno za statistický podvod. Ukážu vám jeden příklad, jak lze překroutit studii, aby se tohoto dosáhlo. Zde je pětiletá incidence srdečních infarktů v placebo skupině. A zde porovnání se skupinou užívající lék. Značné snížení rizika. Chcete-li, aby statiny zněly lépe, použijete snížení relativního rizika - to je o 24 %. Chcete-li, aby statiny působily špatně, použijete snížení absolutního rizika. Stačí říct „o 3 % méně srdečních infarktů“.
U vedlejších účinků to můžete prohodit. Například: Zjistili, že 0,3 %, tedy jedna z 290 žen v placebo skupině dostala za těch 5 let rakovinu prsu. Porovnejte to s 4,1 %, 12 z 286 ve statinové skupině. Ve prospěch statinů lze studii interpretovat jako 24% pokles rizika srdečních infarktů a jen o 3,8 % více rakoviny prsu. V neprospěch statinů by šlo studii interpretovat jako jen o 3 % méně srdečních infarktů, zato o 1 267 % vyšší riziko rakoviny prsu. Obě interpretace jsou technicky správné, ale už asi vidíte, jak jednoduše lze manipulovat s lidmi, když si vyberete příslušný způsob, jak prezentovat rizika a přínosy. Ideálně chcete použít obojí. Snížení relativního rizika i snížení absolutního rizika.
Co se týče přínosů, tak když shrnete hromadu statinových studií dohromady, vypadá to, že relativní riziko snižují asi o 25 %. Jestliže je vaše 10leté riziko infarktu nebo mrtvice 5 %, pak ho užívání statinů dokáže snížit z 5 na 3,75 %, tzn. snížení absolutního rizika o 1,25 %. Lze také říci „počet lidí potřebný k vyléčení 1“ je 80, takže asi 1 : 80, že se vyvarujete srdečního infarktu nebo mrtvici, když budete 10 let užívat léky. Jak můžete vidět, se zvyšujícím se výchozím rizikem je navzdory tomu stejnému 25% snížení rizika vaše snížení absolutního rizika stále významnější. S výchozím rizikem 20 % už máte šanci 1 : 20, že se vyhnete srdečnímu infarktu nebo mrtvici v následující dekádě, budete-li užívat lék.
Tak to byly přínosy statinů. Co se týče rizik, ten nález rakoviny prsu byla anomálie. Když sloučíme všechny studie, nenalezeme žádnou spojitost mezi užíváním statinů a rizikem rakoviny. Pokud jde o svalové potíže, odhady udávají od 1 : 1 000 až po 1 : 50.
Jestli vám ta čísla jen splývají, pomůže skvělý vizualizační nástroj vyvinutý v Mayo Clinic. Pro jedince s průměrným rizikem zvažující statiny platí, že během příštích 10 let ze 100 lidí nic nedělajících může 10 prodělat srdeční infarkt. Kdyby všech 100 užívalo denně statiny po celých 10 let, 8 z nich by stále dostalo srdeční infarkt a 2 by byli ušetřeni. Máte tedy pravděpodobnost asi 1 : 50, že v případě užívání léku vám v následující dekádě pomůže vyhnout se infarktu.
Jaké jsou nevýhody? Cena a nepohodlí plynoucí z každodenního užívání pilulky, která může mít určité nepříznivé účinky na trávení, způsobit bolesti svalů a ztuhlost asi u 5 % uživatelů. Dále vratný zánět jater u 2 % a vážnější poškození asi u 1 z 20 000 pacientů.
Pamatujte, že ty dva smajlíky prezentují neuskutečněné infarkty, ne zachráněné životy. Pravděpodobnost, že vám pár let užívání statinů skutečně zachrání život, nemáte-li potvrzené srdeční onemocnění, je 1 : 250. Chcete-li to vidět více personalizovaně, Mayo Clinic má interaktivní nástroj, který vám umožní vypočítat 10leté riziko. Přímo k nástroji se dostanete zadáním zkrácené adresy: bit.ly/statindecision.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Diprose W, Verster F. The Preventive-Pill Paradox: How Shared Decision Making Could Increase Cardiovascular Morbidity and Mortality. Circulation. 2016;134(21):1599-600.
- Hux JE, Naylor CD. Communicating the benefits of chronic preventive therapy: does the format of efficacy data determine patients' acceptance of treatment? Med Decis Making. 1995;15(2):152-7.
- Diamond DM, Ravnskov U. How statistical deception created the appearance that statins are safe and effective in primary and secondary prevention of cardiovascular disease. Expert Rev Clin Pharmacol. 2015;8(2):201-10.
- Sacks FM, Pfeffer MA, Moye LA, et al. The effect of pravastatin on coronary events after myocardial infarction in patients with average cholesterol levels. Cholesterol and Recurrent Events Trial investigators. N Engl J Med. 1996;335(14):1001-9.
- Diamond DM, Ravnskov U. Additional commentary on deception in statin research. Expert Rev Clin Pharmacol. 2017;10(12):1411-2.
- Barrett B, Ricco J, Wallace M, Kiefer D, Rakel D. Communicating statin evidence to support shared decision-making. BMC Fam Pract. 2016;17:41.
- Kim MK, Myung SK, Tran BT, Park B. Statins and risk of cancer: A meta-analysis of randomized, double-blind, placebo-controlled trials. Indian J Cancer. 2017;54(2):470-7.
- Should I take statins? A decision making tool. Mayo Foundation for Education and Research. 2010.
- Chou R, Dana T, Blazina I, Daeges M, Jeanne TL. Statins for Prevention of Cardiovascular Disease in Adults: Evidence Report and Systematic Review for the US Preventive Services Task Force. JAMA. 2016;316(19):2008-24.