Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak nízká by měla být ideální hladina cholesterolu?
Mít takzvaný normální cholesterol ve společnosti, kde je normální zemřít na infarkt, nemusí být nutně dobrá věc.
LDL cholesterol je hlavním rizikovým faktorem největšího zabijáka mužů a žen: srdečního onemocnění. Ale jak nízký LDL bychom měli mít? Podívejte se na mé video a dozvíte se odpověď.
Jak moc potřebujeme snížit cholesterol k dosažení ideálu? Konzistentní důkazy z široké škály zdrojů jednoznačně prokazují, že škodlivý LDL cholesterol způsobuje aterosklerotické kardiovaskulární onemocnění - mrtvice a infarkty, jenž jsou hlavní příčinou úmrtí. Tento soubor důkazů zahrnuje stovky studií sledujících miliony lidí. Cholesterol je příčinou aterosklerózy, kornatění tepen. Sdělení je jasné a silné. „Může za to cholesterol, hlupáci!“ vyjádřil se editor American Journal of Cardiology, William Clifford Roberts, jehož životopis je přes sto stran dlouhý. Roberts vydal asi 1 700 článků v recenzované lékařské literatuře. Ano, známe sice nejméně 10 rizikových faktorů aterosklerózy, ale jak řekl Dr. Roberts, potřebujeme jenom jeden, aby došlo k progresi onemocnění: zvýšený cholesterol.
Někteří z vás si možná právě řekli „Uf!“, jelikož jste se vrátili od lékaře s cholesterolem v normě. To je úleva. Jenže je tu jeden problém. Mít normální cholesterol ve společnosti, v níž je běžné umírat na srdeční infarkt, není nutně dobrá věc. Jelikož je srdeční onemocnění největší zabiják mužů i žen, rozhodně nám nestačí mít normální hladiny cholesterolu. Potřebujeme mít ideální hladiny. Ideální nikoliv podle současných laboratorních standardů, nýbrž ideální pro lidské zdraví.
Normální hladiny LDL cholesterolu jsou spojeny se skrytým hromaděním aterosklerotických plaků v tepnách. Dokonce i u lidí s údajně optimálními hodnotami rizikových faktorů dle současných standardů: krevní tlak pod 120/80, krevní cukr v normě a celkový cholesterol pod 5,1 mmol/l. Kdybyste s těmito hodnotami zašli za lékařem, dal by vám jedničku s hvězdičkou a lízátko k tomu. Kdyby však váš lékař použil CT a ultrazvuk, aby nahlédl dovnitř těla, evidentní aterosklerotické plaky by našel u 38 % lidí s podobně „ideálními“ hodnotami. Možná tak ideální nakonec nebudou.
Možná bychom měli hladiny LDL cholesterolu označit za ideální jen tehdy, když nevyvolávají onemocnění. Skvělý nápad! Když bylo více než tisíc čtyřicátníků a čtyřicátnic oskenováno, tak ti s hladinami LDL pod 3,3 mmol/l, jež by podle většiny rozborů vycházely jako normální, měli napříč tělem aterosklerotické plaky. Aterosklerotické plaky nebyly přítomny jen při hladinách LDL 1,2-1,5 mmol/l. Právě takové hladiny měla většina lidí předtím, než jsme se začali stravovat moderně. Většina světové dospělé populace se pohybovala okolo 1,2 mmol/l LDL, tak by měl vypadat skutečný normál. Současné průměrné hodnoty by neměly být považovány za normu. Nechceme mít normální hladiny cholesterolu dle nemocné společnosti. Chceme hladiny cholesterolu normální pro lidský druh, což může být klidně LDL mezi 30-70 mg/dl pro americké posluchače, pro ostatní z vás pak mezi 0,8 a 1,8 mmol/l.
Ačkoliv se LDL 1,2 až 1,8 mmol/l může zdát až přehnaně nízký dle moderních amerických standardů, je to přibližně normální rozpětí pro jedince s životosprávou a jídelníčkem odpovídajícím tomu, na co jsou naše těla stavěná. Jde o stravu založenou na celistvých rostlinných potravinách. Není divu, že čelíme smrtící epidemii aterosklerózy, vždyť hladina LDL cholesterolu, na jakou jsou naše těla stavěna, je menší než poloviční oproti těm, které v současnosti považujeme za normální.
V medicíně máme nežádoucí tendenci přijímat i drobné změny v rizikových faktorech, jenže cílem přece není jen snížit své riziko, nýbrž se plakům zcela vyhnout. Jak nízko tedy musíme cílit? Ve světle nejnovějších důkazů ze studií zkoumajících přínosy a rizika výrazného snížení LDL cholesterolu je odpověď na otázku „Jak nízko musíme jít?“ velmi stručná: „Tak nízko, jak dokážete!“. Ano, čím níže, tím skutečně lépe.
Pokud však toho dosahujete léky, musíte vyvážit přínos s riziky vedlejších účinků těchto léků. Důvodem, proč nepodáváme statiny všem, například skrze vodovodní řad, je protiváha v podobě vedlejších účinků léčiv, přestože snížit všem cholesterol by bylo skvělé. Lékaři raději předepisují statiny ve vyšších dávkách velmi rizikovým pacientům, aby docílili co nejvýraznějšího snížení LDL cholesterolu bez zvyšování rizika poškození svalů, které se s léčivem někdy pojí.
Když však využijete ke snížení cholesterolu úpravu životosprávy, dočkáte se stejných přínosů. Dosáhneme však stejného snížení samotnou stravou? Když se zeptáte předních národních odborníků na cholesterol na jejich ideál, pravděpodobně vám řeknou LDL nižší než 1,8 mmol/l. Ano, měli bychom se snažit vyhýbat nasyceným tukům, transtukům v nezdravém jídle a mase a cholesterolu ve vejcích, je však nepravděpodobné, že by někdo dosáhl hladiny LDL cholesterolu 1,8 mmol/l jen stravou chudou na cholesterol a nasycené tuky.
Mnoho lékařů má tento mylný dojem. LDL 1,8 mmol/l je nejen dosažitelný na dost zdravé stravě, je dokonce běžný. Lidé konzumujícím výhradně rostlinnou stravu mívají v průměru právě takový LDL. Není divu, že rostlinná strava je jediný typ stravování, který kdy prokázal schopnost vyléčit ischemickou chorobu srdeční u většiny pacientů.
A vedlejší účinky? Budete se navíc cítit lépe! Několik randomizovaných klinických studií ukázalo, že převážně rostlinný jídelníček výrazně zlepšuje duševní pohodu a kvalitu života. Méně depresí, méně úzkostí, lepší emoční zdraví, lepší fyzické zdraví a lepší zdraví celkově.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Ference BA, Ginsberg HN, Graham I, et al. Low-density lipoproteins cause atherosclerotic cardiovascular disease. 1. Evidence from genetic, epidemiologic, and clinical studies. A consensus statement from the European Atherosclerosis Society Consensus Panel. Eur Heart J. 2017;38(32):2459-72.
- Roberts WC. Cholesterol is the Cause of Atherosclerosis. Am J Cardiol. 2017;120(9):1696.
- Roberts WC. It's the cholesterol, stupid! Am J Cardiol. 2010;106(9):1364-6. Roberts WC. It's the cholesterol, stupid! Am J Cardiol. 2010;106(9):1364-6.
- William Clifford Roberts, MD.
- Roberts WC. Quantitative Extent of Atherosclerotic Plaque in the Major Epicardial Coronary Arteries in Patients with Fatal Coronary Heart Disease, in Coronary Endarterectomy Specimens, in Aorta-Coronary Saphenous Venous Conduits, and Means to Prevent the Plaques: A Review after Studying the Coronary Arteries for 50 Years. Am J Cardiol. 2018;121(11):1413-35.
- Fernández-Friera L, Fuster V, López-Melgar B, et al. Normal LDL-Cholesterol Levels Are Associated With Subclinical Atherosclerosis in the Absence of Risk Factors. J Am Coll Cardiol. 2017;70(24):2979-91.
- Nambi V, Bhatt DL. Primary Prevention of Atherosclerosis: Time to Take a Selfie?. J Am Coll Cardiol. 2017;70(24):2992-4.
- Hochholzer W, Giugliano RP. Lipid lowering goals: back to nature?. Ther Adv Cardiovasc Dis. 2010;4(3):185-91.
- Gitin A, Pfeffer MA, Hennekens CH. Editorial commentary: The lower the LDL the better but how and how much?. Trends Cardiovasc Med. 2018;28(5):355-6.
- Law MR, Wald NJ. Risk factor thresholds: their existence under scrutiny. BMJ. 2002;324(7353):1570-6.
- O'Keefe JH Jr, Cordain L, Harris WH, Moe RM, Vogel R. Optimal low-density lipoprotein is 50 to 70 mg/dl: lower is better and physiologically normal. J Am Coll Cardiol. 2004;43(11):2142-6.
- Anderson JW, Konz EC, Jenkins DJ. Health advantages and disadvantages of weight-reducing diets: a computer analysis and critical review. J Am Coll Nutr. 2000;19(5):578-90.
- Packard CJ. LDL cholesterol: How low to go?. Trends Cardiovasc Med. 2018;28(5):348-54.
- Hong KN, Fuster V, Rosenson RS, Rosendorff C, Bhatt DL. How Low to Go With Glucose, Cholesterol, and Blood Pressure in Primary Prevention of CVD. J Am Coll Cardiol. 2017;70(17):2171-85.
- Cholesterol Treatment Trialists’ (CTT) Collaboration, Baigent C, Blackwell L, et al. Efficacy and safety of more intensive lowering of LDL cholesterol: a meta-analysis of data from 170,000 participants in 26 randomised trials. Lancet. 2010;376(9753):1670-81.
- Sliding scale for LDL: how low should you go? The target for the safest amount of "bad" cholesterol continues to drift downward. Harv Heart Lett. 2011;21(12):5.
- How low should your cholesterol go? Even lower may be better. For those at highest risk, very low cholesterol levels may help prevent a second heart attack or stroke. Health News. 2004;10(10):6.
- De Biase SG, Fernandes SF, Gianini RJ, Duarte JL. Vegetarian diet and cholesterol and triglycerides levels. Arq Bras Cardiol. 2007;88(1):35-9.
- Kahleova H, Levin S, Barnard ND. Vegetarian Dietary Patterns and Cardiovascular Disease. Prog Cardiovasc Dis. 2018;61(1):54-61.