Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Zvyšují brambory riziko vysokého krevního tlaku a úmrtí?
Jsou brambory prospěšné? Žijí konzumenti brambor déle nebo kratší dobu než ti, kteří brambory nejedí?
Příjem brambor a výskyt hypertenze. Vědci z Harvardu sledovali stravu a výskyt nemocí u více než 100 000 mužů a žen po dobu několika dekád. Zjistili, že lidé konzumující brambory většinu dní, i pečené, vařené a bramborovou kaši, ne jen hranolky a bramborové lupínky, měli vyšší riziko rozvoje vysokého krevního tlaku. Dobře, ale co si lidé dávají na brambory? Sůl. Nemluvě o máslu. Možná jsou tedy brambory jen nevinným přihlížejícím. Možná. Ale vědci učinili pokusy o zohlednění faktorů, jako je příjem soli a nasycených tuků. Přesto stále nalezli spojitost mezi konzumací brambor a vysokým krevním tlakem.
Možná konzumenti brambor jedí i hodně masa. Konec konců, ti stejní vědci z Harvardu také zjistili, že maso, včetně drůbeže, je spojeno se zvýšeným rizikem hypertenze. To stejné i při umírněné konzumací konzervovaného tuňáka. V bramborové studii proto byli pečliví a zkusili vyloučit vliv konzumace všech druhů masa. Přesto stále nalezli zvýšené riziko při konzumaci brambor a znepokojilo je, že by spojitost mezi příjmem brambor a hypertenzí mohla představovat zásadní problém veřejného zdraví. Mysleli jsme si, že by brambory mohly naopak snižovat vysoký tlak díky vysokému obsahu draslíku, ale důkazy mluví o opaku.
Dvě podobné studie provedené ve středomořské oblasti nenalezly žádnou spojitost mezi konzumací brambor a vysokým krevním tlakem. Možná proto, že tam své brambory netopí v másle a smetaně a místo toho jedí brambory s dalšími druhy zeleniny. Harvardští vědci se pokusili vyloučit vliv škodlivých slaných a tučných složek potravy souvisejících s konzumací brambor na Západě. Stejně jako jiní vědci zkusili zohlednit větší konzumaci zeleniny. Nelze však zohlednit vše.
Primárním důvodem zájmu o vysoký krevní tlak jsou jeho dopady na zdraví. Ve dvou studiích provedených ve Švédsku, kde brambory jedí zejména vařené, nebyly nalezeny žádné důkazy, že by konzumace brambor byla spojena s vyšším rizikem vážných kardiovaskulárních onemocnění. Nenašli ani vztah mezi konzumací brambor a rizikem předčasného úmrtí ve studii z jižní Itálie. V USA však konzumace brambor byla spojena se zvýšenou úmrtností. Závratné 65% zvýšení rizika úmrtí na srdeční infarkt, 26% zvýšení rizika smrtelné mrtvice. 50% zvýšení rizika úmrtí na rakovinu i zvýšené riziko úmrtí na všechny příčiny. To vše se však vypařilo po vyloučení doprovodných faktorů. Jinak řečeno, potíž vůbec nebyla v bramborách. Konzumenti brambor zkrátka musí více kouřit nebo pít alkohol, jíst více nasyceného tuku… Jakmile všechny tyto faktory zohledníte, ve výsledcích se spojení mezi brambory a smrtí zcela vypaří.
Studie NIH-AARP to také potvrdila. Jde o nejrozsáhlejší studii stravy a zdraví v dějinách lidstva. Když vyčlenili jen brambory, tak výzkumníci zjistili, že nejsou spojené se zvýšeným rizikem úmrtí. Jedinou možnou výjimkou mohou být hranolky, ty se pojí se zvýšeným rizikem úmrtí na rakovinu. Když vyhodnotíte jako celek všech 20 studií, nenajdete žádnou významnou spojitost mezi konzumací brambor a úmrtností, opět jsou jedinou výjimkou fritované brambory. Už dvě porce hranolků týdně mohou zdvojnásobit pravděpodobnost předčasného úmrtí i nezávisle na jiných faktorech. Konzumace jiných než fritovaných brambor se jeví zdravotně neutrální.
Je to legrační. Sám jsem udělal několik videí na téma, že ne všechny rostlinné potraviny jsou si rovny. Mluvil jsem o zdravé a nezdravé rostlinné stravě. Pro tento účel výzkumníci sestavili nejen všeobecný index rostlinné stravy hodnotící jen rostlinné vs. živočišné jídlo, ale také index zdravého rostlinného stravování a index nezdravého rostlinného stravování. Zdravý index klade větší důraz na nezpracované rostlinné potraviny, zatímco nezdravý index počítá, kolik nekvalitních rostlinných potravin jíte, a počítá brambory, stejně jako limonádu, dorty a bílý toustový chléb. Když vše spočítáte a zaznamenáte, tak čím více jíte rostlinných potravin, tím déle žijete a tím menší máte riziko kardiovaskulárního onemocnění. Jinak řečeno, čím více rostlin a čím méně zvířat, tím nižší riziko předčasného úmrtí. Přínosy však byly omezeny jen na lidi, kteří jedli zdravější rostlinnou stravu. Vědce však překvapilo, že lidé konzumující spoustu zpracovaných rostlinných jídel nežili významně kratší životy. Možná je to jen tím, že jedli méně živočišných potravin, a právě to primárně určovalo délku života. Nebo je třeba chybící spojitost mezi nezdravou rostlinnou stravou a vyšší úmrtností způsobena tím, že je zachránily brambory. Je to tak, vyšší příjem brambor poskytoval ochranný účinek. Vzhledem k těmto protiřečícím si zjištěním by příští studie měly zvážit zařazení jenom fritovaných brambor na nezdravý seznam.
Co se týče úmrtnosti, tak fritované brambory nemusí být tak špatné jako fritované maso. Fritované kuřecí a rybí maso. Ale to není moc působivý výsledek. Důkazy o umírání kvůli hranolkům průmyslovou obchodní skupinu Potatoes USA poněkud namíchly. Připomínají čtenářům, že observační studie mohou prokázat jen korelaci, ne kauzaci. Na to autoři zareagovali následovně. „Naše důkazy dále přispívají k palčivému tlaku veřejného zdraví na omezení konzumace fritovaných brambor.“ Hranolky mohou být tak škodlivé, že by nebylo etické dělat intervenční studie a randomizovat lidi k jejich konzumaci.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Borgi L, Rimm EB, Willett WC, Forman JP. Potato intake and incidence of hypertension: results from three prospective US cohort studies. BMJ. 2016;353:i2351.
- Borgi L, Curhan GC, Willett WC, Hu FB, Satija A, Forman JP. Long-term intake of animal flesh and risk of developing hypertension in three prospective cohort studies. J Hypertens. 2015;33(11):2231-8.
- Hu EA, Martínez-González MA, Salas-Salvadó J, et al. Potato consumption does not increase blood pressure or incident hypertension in 2 cohorts of spanish adults. J Nutr. 2017;147(12):2272-81.
- Larsson SC, Wolk A. Potato consumption and risk of cardiovascular disease: 2 prospective cohort studies. Am J Clin Nutr. 2016;104(5):1245-52.
- Osella AR, Veronese N, Notarnicola M, et al. Potato consumption is not associated with higher risk of mortality: a longitudinal study among southern italian older adults. J Nutr Health Aging. 2018;22(6):726-30.
- Mazidi M, Katsiki N, Mikhailidis DP, Pella D, Banach M. Potato consumption is associated with total and cause-specific mortality: a population-based cohort study and pooling of prospective studies with 98,569 participants. Arch Med Sci. 2020;16(2):260-72.
- Hashemian M, Murphy G, Etemadi A, et al. Potato consumption and the risk of overall and cause specific mortality in the NIH-AARP study. PLoS One. 2019;14(5):e0216348.
- Darooghegi Mofrad M, Milajerdi A, Sheikhi A, Azadbakht L. Potato consumption and risk of all cause, cancer and cardiovascular mortality: a systematic review and dose-response meta-analysis of prospective cohort studies. Crit Rev Food Sci Nutr. 2020;60(7):1063-76.
- Veronese N, Stubbs B, Noale M, et al. Fried potato consumption is associated with elevated mortality: an 8-y longitudinal cohort study. Am J Clin Nutr. 2017;106(1):162-7.
- Hemler EC, Hu FB. Plant-based diets for cardiovascular disease prevention: all plant foods are not created equal. Curr Atheroscler Rep. 2019;21(5):18.
- Kim H, Caulfield LE, Garcia-Larsen V, Steffen LM, Coresh J, Rebholz CM. Plant-based diets are associated with a lower risk of incident cardiovascular disease, cardiovascular disease mortality, and all-cause mortality in a general population of middle-aged adults. J Am Heart Assoc. 2019;8(16):e012865.
- Sun Y, Liu B, Snetselaar LG, et al. Association of fried food consumption with all cause, cardiovascular, and cancer mortality: prospective cohort study. BMJ. 2019;364:k5420.
- Beals KA. Methodologic weaknesses notwithstanding, can a study examining the association between potatoes (Or really any food or nutrient) and “all-cause mortality” truly tell us anything meaningful? Am J Clin Nutr. 2018;107(5):847-9.
- Parks C. Response to: Fried potato consumption is associated with elevated mortality: an 8-y longitudinal cohort study. Am J Clin Nutr. 2018;107(5):849.