Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Kojenecká apnoe vyvolaná kravským mlékem
Kasomorfin přítomný v kravském mléce, který má opiátům podobné účinky, může potlačovat činnost dýchacího centra kojenců a vést k „mléčné apnoe“, při které miminka dočasně přestávají dýchat, a jsou tak ohrožena syndromem náhlého úmrtí kojenců.
V přírodě existuje geniální způsob, jak vytvořit silnou vazbu mezi matkou a dítětem. Mléčné bílkoviny se rozkládají na peptidy s podobnými účinky, jako mají opiáty. Jenže co když sama kojící matka stále konzumuje mléko, přestože je dospělá? S tím se rozhodně nepočítalo.
Mohl by se tím vysvětlit nedávný případ z časopisu Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition. „Kojenecká apnoe z mléka v souvislosti se zvýšenými krevními hladinami kravského beta kasomorfinu 5.“ Jde o název jednoho z opiátů, který vzniká v našem žaludku při konzumaci mléka. Kojenecká spánková apnoe se projevuje přerušením dechu. Zde informují o případu kojeného dítěte s častými apnoickými pauzami. Těmto dechovým pauzám vždy předcházela matčina konzumace čerstvého kravského mléka. Biochemické vyšetření odhalilo vysokou hladinu kasomorfinu v krvi dítěte.
Vědci se domnívají, že právě opiátová aktivita kasomorfinu může tlumit dechové centrum centrálního nervového systému (v mozku), čímž dochází k fenoménu, jenž nazývají mléčná apnoe. Dělá nám to velké starosti, protože 7 až 10 % kojenců s opakovanými poruchami dechu nedokážeme zachránit, tyto děti umírají na syndrom náhlého úmrtí kojenců.
Vědci připojili dítě na přístroj a chtěli mu podat kravské mléko, aby mohli vyvolat reakci a zachytit ji. Matka chlapce jim však neudělila souhlas, nechtěla, aby mu podávali mléko k vyvolání potíží, bála se o život svého dítěte. Nakonec však ustoupila; když byl chlapec starý čtyři měsíce, zkusili u něj spustit dechové pauzy podáním kravského mléka. Po jejich pokusu skutečně došlo k evidentní a život ohrožující apnoe. V současné době je 21měsíční chlapeček držen na bezmléčné dietě a již netrpí žádnými příznaky.
„Cílem této zprávy,“ uzavírají, „je přitáhnout pozornost vědců k možnosti, že výskyt systémové reakce projevující se vynecháváním dechu může být důsledkem kontaktu dítěte s kravskou mléčnou bílkovinou. Jsme přesvědčeni, že k takové klinické situaci dochází jen zřídka, nicméně je doprovázena skutečným ohrožením života kojence; přitom tomu lze předejít jednoduchým a cenově přívětivým opatřením – nasazením bezmléčné stravy.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Dowling GB, Thomas EW. Cheese Itch: Contact Dermatitis due to Mite-infested Cheese Dust. Br Med J. 1942 Nov 7;2(4270):543.
- Anderson NP, Fishman HC. Cheese mite dermatitis occurring in the United States. Arch Derm Syphilol. 1948 Feb;57(2):227-34.
- Melnyk JP, Smith A, Scott-Dupree C, Marcone MF, Hill A. Identification of cheese mite species inoculated on Mimolette and Milbenkase cheese through cryogenic scanning electron microscopy. J Dairy Sci. 2010 Aug;93(8):3461-8.
- McClymont Peace D. Reproductive success of the mite Acarus siro L. on stored cheddar cheese of different ages. Journal of Stored Products Research, Volume 19, Issue 3, July 1983, Pages 97–104.
- Peckenscneider LE, Pokorny C, Hellwig CA. Intestinal infestation with maggots of the cheese fly (Piophila casei). J Am Med Assoc. 1952 May 17;149(3):262-3.
- De Groot HB. Myiasis in Canada. Can Med Assoc J. 1956 Oct 15;75(8):673-4.
Images thanks to D Dinneen, Ion Chibzii, and Roshnii via Wikimedia Commons, and Charles Williams, MD, www.scenicreflections.com, and becomethevoice.com.