Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Potraviny pomáhající chránit tepny před nasyceným tukem
Pokud se chystáte sníst něco nezdravého, existuje něco, co můžete sníst spolu s tím, abyste pomohli zmírnit škody, které to může způsobit?
Když porovnáte funkci tepen lidí nekonzumujících a konzumujících maso, tak zdravá schopnost tepen roztahovat se a pojmout více krve byla výrazně lepší u lidí na vegetariánské stravě. A ne jen o trochu, byla čtyřikrát lepší. Jasně, vždyť vegetariáni bývají mladší, méně kouří, jsou štíhlejší, mají méně cukrovky, vysokého cholesterolu, vysokého krevního tlaku a srdečního onemocnění. Vědci však tohle všechno vzali v potaz. Do studie přijali jen zdravé nekuřáky a vybrali konzumenty masa se stejně štíhlou postavou, v průměru, stejným krevním tlakem a prakticky i stejným cholesterolem. Velmi zdravá kohorta všežravců. Navzdory tomu všemu dostali na frak od vegetariánů. A čím déle byl člověk vegetariánem, tím lépe. Stupeň kvality funkce tepen koreloval s počtem let dodržování bezmasé stravy. Místo, aby se funkce jejich tepen postupem času zhoršovala, tak byla tím lepší, čím déle se tak stravovali. Naznačuje to, že vegetariánská strava může mít sama o sobě přímý prospěšný účinek na funkci tepen, díky čemuž přispívá k nižšímu výskytu aterosklerózy a nižší kardiovaskulární úmrtnosti.
Jelikož výzkumníci dokázali vyloučit ostatní známé rizikové faktory, dospěli k tomu, že musí jít o vliv stravy. Ale který její aspekt? Jde jednoduše o absenci škodlivého účinku masa? Nebo to může být tím, že vegetariáni zkrátka jedí více celistvých zdravých potravin, například sní za den o jednu porci zeleniny více.
Když výzkumníci porovnali dva špatné pokrmy, McMuffin s karbanátkem a vejcem a slazené cereálie Frosted Flakes, tak zjistili, že tučný pokrm narušil funkci tepen do několika hodin, ale sladký pokrm ne. Obvinili tuk. Možná jde spíše o to, že ten tuk byl živočišný. Tučné celistvé rostlinné potraviny jako ořechy tak nepůsobí. Právě naopak. Když se podíváte na systematický posudek ze všech randomizovaných kontrolovaných studií vlivu konzumace ořechů na funkci tepen, tak zjistíte, že ořechy naopak časem jejich funkci zlepšují.
Dost na to, aby vymazaly škodlivé účinky salámového sendviče na tepny? Pojďme to zjistit. Odpověď zní ano pro vlašské ořechy a ne pro mandle. Tak jako je některé ovoce lepší než jiné, třeba borůvky lepší než banány, tak jsou některé ořechy lepší než jiné. A právě vlašské ořechy jsou jako borůvky mezi ořechy.
A která bobulovina je jako borůvky? Jsou to borůvky samotné? Randomizovaná kontrolovaná zkřížená studie vařených borůvek, syrových borůvek a žádných borůvek. Když lidem podáte buchty vyrobené z bílé mouky, vajec, másla a soli a naplníte je hlavně cukrem a vejci, dojde k postupnému poklesu funkce tepen během šesti hodin. Když do té stejné buchty přidáte ekvivalent šálku borůvek, tak místo toho dojde k velkému zlepšení funkce tepen. Skoro stejnému, jako kdybyste borůvky jen rozmixovali s vodou.
Zhruba stejné množství jahod však selhalo a neochránilo funkci tepen narušenou dvěma plněnými zapékanými palačinkami se sýrem, šlehačkou, sirupem, vejcem a slaninou. To je ovšem pořádná nálož.
A co bobule acai versus pokrm s podobným množstvím tuku? Jeden a půl sáčku mraženého acai na smoothie s půlkou malého banánu a vodou dokázalo výrazně rehabilitovat funkci tepen ve srovnání s kontrolním smoothie ze stejné porce banánu a vody obarveným tak, aby vypadal stejně jako smoothie s acai. Chuť pochopitelně nebyla stejná. Jiná skupina výzkumníků na to šla poctivě a provedla dvojitě zaslepenou randomizovanou a kontrolovanou studii s malinami, ve které hodnotili funkci tepen dvě hodiny a 24 hodin po vypití buď 3/4 šálku smoothie vyrobeného z šálku mražených malin a vody, nebo jednoho a půl šálku smoothie. Maliny srovnávali s placebo nápojem, který měl stejnou barvu a chuť. Falešný malinový nápoj neměl vliv na funkci tepen, dva zbylé ano.
Povšimněte si, že porce 3/4 šálku fungovala stejně dobře jako šálek a půl. Stejný jev pozorujeme u borůvek: od určitého množství se křivka přínosů ustálí.
Závěr? Konzumace běžně dosažitelných dávek červených malin akutně zlepšuje funkci tepen až po časové období 24 hodin. Asi si řeknete: „No jo, ale na konci dne na tom budete jen o 1 % lépe.“ Jenže na populační úrovni je každé procento navíc spojeno s 12% zmenšením rizika kardiovaskulární příhody, jako je srdeční infarkt nebo mrtvice. A to vše díky smoothie z bobulovin.
A co šťáva z bobulovin? Výzkumníci otestovali pět různých koncentrací brusinkové šťávy plus placebo evidentně k nerozeznání barvou i chutí od pravé brusinkové šťávy. 25% brusinková šťáva poskytla drobné zlepšení po dvou hodinách. 50% šťáva fungovala i o 8 hodin později. 75% šťáva, tedy skoro čistá šťáva, a ultrakoncentrovaná šťáva také zlepšovaly funkci tepen hodiny po konzumaci. V tomto testu však stejně jako v tom s malinami figurovaly jen bobuloviny bez přídavku pokrmu, který by tepnám škodil.
Dokázala by šťáva z bobulovin zastavit dysfunkci tepen způsobenou tučným nezdravým pokrmem, který umí zhoršit fungování tepen již během pár hodin? Výzkumníci vytvořili koktejl složený z hroznového vína, brusinek, borůvek, jahod a černého jeřábu. Byli schopni přetvořit tento graf v graf následující. Nedošlo k žádné významné změně po pozření tučného pokrmu. Samozřejmě že kdyby lidé vypili jen samotné bobuloviny, nejspíše by došlo ke zlepšení. Ale lepší než nic.
Co zkusit něco méně exotického než plody černého jeřábu? Co pomerančová šťáva? Účastníci dostali tučný pokrm složený z croissantů se šunkou a sýrem. K tomu dostali sklenici vody, pomerančové šťávy, zeleného čaje nebo červeného vína. Tepnám se croissanty moc nelíbily a pomerančová šťáva byla k ničemu, stejně jako zelený čaj a červené víno. Proto je pravděpodobně nejlepší žádné croissanty se šunkou a sýrem nejíst.
Pití pomerančové šťávy k tučnému jídlu může situaci dokonce zhoršit. Když lidem dáte muffiny se slaninou a sýrem s pomerančovou šťávou nebo bez ní, tak uvidíte, že šťáva může prodloužit zvýšení hladiny tuku v krvi, jelikož vaše tělo přednostně spaluje všechen ten rychle vstřebatelný volný cukr ze šťávy. Ten totiž není uvězněn v buněčných stěnách jako v případě celého ovoce.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Lin CL, Fang TC, Gueng MK. Vascular dilatory functions of ovo-lactovegetarians compared with omnivores. Atherosclerosis. 2001;158(1):247-51.
- Chiu THT, Huang H-Y, Chiu Y-F, et al. Taiwanese vegetarians and omnivores: dietary composition, prevalence of diabetes and IFG. PLoS One. 2014;9(2):e88547.
- Vogel RA, Corretti MC, Plotnick GD. Effect of a single high-fat meal on endothelial function in healthy subjects. Am J Cardiol. 1997;79(3):350-4.
- Neale EP, Tapsell LC, Guan V, Batterham MJ. The effect of nut consumption on markers of inflammation and endothelial function: a systematic review and meta-analysis of randomised controlled trials. BMJ Open. 2017;7(11):e016863.
- Bhardwaj R, Dod H, Sandhu MS, et al. Acute effects of diets rich in almonds and walnuts on endothelial function. Indian Heart J. 2018;70(4):497-501.
- Rodriguez-Mateos A, Del Pino-García R, George TW, Vidal-Diez A, Heiss C, Spencer JPE. Impact of processing on the bioavailability and vascular effects of blueberry (Poly)phenols. Mol Nutr Food Res. 2014;58(10):1952-61.
- Richter CK, Skulas-Ray AC, Gaugler TL, Lambert JD, Proctor DN, Kris-Etherton PM. Incorporating freeze-dried strawberry powder into a high-fat meal does not alter postprandial vascular function or blood markers of cardiovascular disease risk: a randomized controlled trial. Am J Clin Nutr. 2017;105(2):313-22.
- Alqurashi RM, Galante LA, Rowland IR, Spencer JP, Commane DM. Consumption of a flavonoid-rich açai meal is associated with acute improvements in vascular function and a reduction in total oxidative status in healthy overweight men. Am J Clin Nutr. 2016;104(5):1227-35.
- Istas G, Feliciano RP, Weber T, et al. Plasma urolithin metabolites correlate with improvements in endothelial function after red raspberry consumption: A double-blind randomized controlled trial. Arch Biochem Biophys. 2018;651:43-51.
- Rodriguez-Mateos A, Rendeiro C, Bergillos-Meca T, et al. Intake and time dependence of blueberry flavonoid-induced improvements in vascular function: a randomized, controlled, double-blind, crossover intervention study with mechanistic insights into biological activity. Am J Clin Nutr. 2013;98(5):1179-91.
- Matsuzawa Y, Kwon T-G, Lennon RJ, Lerman LO, Lerman A. Prognostic value of flow-mediated vasodilation in brachial artery and fingertip artery for cardiovascular events: a systematic review and meta-analysis. J Am Heart Assoc. 2015;4(11):e002270.
- Rodriguez-Mateos A, Feliciano RP, Boeres A, et al. Cranberry (Poly)phenol metabolites correlate with improvements in vascular function: A double-blind, randomized, controlled, dose-response, crossover study. Mol Nutr Food Res. 2016;60(10):2130-40.
- Rouyer O, Auger C, Charles A-L, et al. Effects of a high fat meal associated with water, juice, or champagne consumption on endothelial function and markers of oxidative stress and inflammation in young, healthy subjects. J Clin Med. 2019;8(6):859.
- Muggeridge DJ, Goszcz K, Treweeke A, et al. Co-ingestion of antioxidant drinks with an unhealthy challenge meal fails to prevent post-prandial endothelial dysfunction: an open-label, crossover study in older overweight volunteers. Front Physiol. 2019;10:1293.
- Coelho RCLA, Hermsdorff HHM, Gomide RS, Alves RDM, Bressan J. Orange juice with a high-fat meal prolongs postprandial lipemia in apparently healthy overweight/obese women. Arch Endocrinol Metab. 2017;61(3):263-8.