Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Vedlejší účinky chloridových náhražek soli
Pro vylučování draslíku jsou nutné zdravé ledviny. Pokud si nejste jisti, zda jste ohroženi, požádejte svého lékaře o vyšetření funkce ledvin.
Na základě toho, jak je člověk stvořen, náš optimální příjem draslíku ze stravy je pravděpodobně mnohem vyšší než skutečné i doporučované příjmy. Problém je, že jsme nahradili řadu rostlinných potravin bohatých na draslík, na kterých jsme si dříve pochutnávali, např. ovoce, listovou zeleninu, kořeny či hlízy, kaloricky vydatnými pochutinami. Ty jsou zbaveny nejen vlákniny, ale také draslíku. Přidali jsme také izolované tuky a cukry. V tradiční a převážně rostlinné stravě je obsah draslíku vysoký a obsah sodíku nízký.
Nyní je vysoký krevní tlak druhou nejčastější příčinou úmrtí; v celosvětovém měřítku ročně zabíjí přes 10 milionů lidí, horší je jen nezdravá strava, největší metla lidstva. Můžeme však zlepšit obojí navýšením konzumace celistvých rostlinných potravin, jako jsou luštěniny a listová zelenina, které jsou plné draslíku snižujícího tlak. Protože však většina z nás současně přijímá hodně sodíku a málo draslíku, co zkusit náhražky soli? Konec konců, nejvíce používanou náhražkou soli je chlorid draselný, takže bychom mohli přímo nahradit sodík draslíkem.
A funguje to. Na základě metaanalýzy více než tuctu randomizovaných kontrolovaných studií nahrazení chloridu solným chloridem draselným snižuje krevní tlak. A většina studií zahrnovala náhradu běžné soli výrobkem obsahujícím méně než 30 % chloridu draselného, přesto se výsledky dostavily. Při 30% obsahu chloridu draselného většina lidí dokonce nepozná rozdíl mezi běžnou solí a draslíkovou solí. Takže může chutnat stejně a ještě snižovat krevní tlak? V čem je háček?
Chlorid draselný je FDA považován za obecně bezpečný. Jedinou větší obavou by u zdravých lidí mohlo být, že při náhradě za 100% chlorid draselný, jako v těchto výrobcích, by nám taková sůl chutnala nelibě, jelikož má hořkou nebo kovovou pachuť. Zjistil jsem, že v mém případě záleží na tom, co si osolím. S něčím chutná velmi dobře, ale jiné věci učiní nepoživatelnými. Když jsem se dozvěděl o vědeckých poznatcích o sodíku, vyhodil jsem svou solničku na dobro. Během pár týdnů se mé chuťové preference zcela změnily a vše mi chutnalo i bez soli - kromě pesta. Z nějakého důvodu mi pesto bez soli nikdy nechutnalo jako dříve. Vyzkoušel jsem proto náhražku soli z chloridu draselného a fungovalo to skvěle. Vůbec jsem nepoznal rozdíl, takže jsem mohl těžit výhody obojího. Pak jsem si vzpomněl, jak jsem si jako dítě sypal špetku soli na vodní meloun, jak se to dělá na jihu pro zdůraznění sladkosti. Vyzkoušel jsem to s draslíkovou solí a málem jsem se pozvracel. Rozhodně se nehodí k čemukoliv.
Důvodem, proč se zdraví lidé nemusí obávat nadbytku draslíku, je schopnost ledvin nadbytek vyloučit močí. To platí pro draslík ze stravy. Co draslík v doplňcích stravy? Nebyly pozorovány žádné nepříznivé účinky dlouhodobého příjmu draslíkových doplňků až s 3 000 mg denně. Krevní hladiny draslíku jsou udržovány v normálním rozpětí zdravými ledvinami i při zvýšeném příjmu až na 15 000 mg denně. To není překvapivé, jelikož během historie jsme jedli tolik zdravých rostlinných potravin, tolik ovoce a zeleniny, že normální, přirozený příjem draslíku pro lidský druh může být až okolo 15 000 mg denně.
Stručně řečeno, normální rozpětí hladin draslíku v krvi je mezi 3,5 mmol/l a 5 mmol/l. Obavy nám začíná dělat překročení hranice směrem k 6 mmol/l. Při podávání doplňkového draslíku, třeba ve studiích s náhražkou soli, lidé dostávali v průměru 2 000 mg draslíku denně a jejich krevní hladiny vyrostly jen o 0,14. Třeba ze 4 na 4,14 mmol/l. Takže nic, co by vás ohrozilo.
Nějaký limit však existuje. Pokud máte „ve zvyku konzumovat obrovské množství banánů,“ můžete svůj draslík dostat z normálních hodnot nad 6. To však v případě roků konzumování prakticky jen banánů, asi 20 kusů denně. Ani 4,5 kg mrkví každý den nemusí být dobrý nápad. To je asi 75 mrkví za den, toho lze dosáhnout jen odšťavněním, což tato osoba dělala, jako součást šarlatánské metody léčby rakoviny. A co předávkování náhražkami soli?
Tato zpráva je ze 40. let minulého století a jde o otravu lithiem z náhražky soli. Proč? Protože chlorid lithný se používal jako náhražka soli. Panenko! A co chlorid draselný, který se používá dnes? Existuje jeden smrtelný případ, kdy člověk spáchal sebevraždu požitím o trochu více než jedné polévkové lžíce náhražky soli z chloridu draselného. To se nezdá jako moc. Jen jedna lžíce? Jak můžeme mít něco takového na poličce, když stačí jedna lžíce k zabití? I obyčejná sůl vás může zabít, dokonce i v menší jednorázové dávce. Požití slané vody bylo dokonce tradiční metodou páchání sebevražd ve starověké Číně. Dnes však požitím soli zahynete spíše při provádění nebezpečných exorcistických obřadů.
Nicméně přesto existuje určitá část populace, která se může dostat do potíží, primárně lidé se silně poškozenou funkcí ledvin. Proto se zdráháme zavést náhražky soli na bázi draslíku plošně. Když vaše ledviny nedokáží draslík regulovat, rozhodně se můžete dostat do vážných potíží. Řeč je o lidech s onemocněním ledvin, cukrovkou - protože cukrovka může vést k poškození ledvin - závažným srdečním selháním, lidech na lécích omezujících vylučování draslíku, starších lidech a jedincích s nedostatkem adrenalinu. Jestliže si nejste jisti, zda jste ohroženi, požádejte svého lékaře o otestování funkce ledvin.
Draslík je paradoxně tak šikovný ve snižování úmrtí na vysoký krevní tlak, že i u lidí s nemocnými ledvinami užívání soli z chloridu draselného pravděpodobně zachrání více životů, než kolika uškodí. Tradiční výživové doporučení pro ledvinové pacienty je omezit příjem ovoce a zeleniny právě kvůli vyššímu obsahu dralsíku. Nicméně toto paradigma se rychle mění kvůli objevení řady přínosů plynoucích ze stravy s rostlinným základem. Celistvá rostlinná strava může dokonce zlepšit chronické onemocnění ledvin. Máme stále více důkazů, že celistvá rostlinná strava může přinést zpomalení postupu chronického onemocnění ledvin a oddálit selhání ledvin. Takže praxe omezování příjmu draslíku ze stravy u pacientů s nemocnými ledvinami by měla být vyhrazena jen pro ty se zaznamenanou hypekalémií, hladinou draslíku 6 mmol/l a více. Klíč k zastavení progrese chronického onemocnění ledvin totiž může ležet právě v oddělení ovoce a zeleniny.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org