Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
O kolik chemoterapie zlepšuje přežití?
Pokud dáte dohromady všechny nové chemoterapeutika, která byla schválena v průběhu tuctu let, průměrný přínos pro celkové přežití je pouze 2,1 měsíce.
Ačkoliv často slýcháme, že je nějaký nový lék proti rakovině nazýván jako revoluční, průlomový, tak většina poskytuje mnohem skrovnější přínosy. V mém poslední videu jsem citoval nedávný úvodník v časopise Journal of the National Cancer Institute, ve kterém autoři naznačili, že většina nových léků proti rakovině vůbec nemá smysluplné klinické přínosy. Tak alespoň doufám, že pokud se později léky ukáží být neúčinné, tak je stáhnou z trhu, viďte? Ne! Ani když studie po uvedení na trh ukáží, že nové léky nemají žádné klinicky významné přínosy v porovnání nejen se staršími léky, ale i s ničím, tzn. s placebo pilulkou, tak většině léků na chemoterapii zůstane schválení FDA a setrvají na trhu. Dokonce i za stejně nehorázné ceny. Nejdražší zkoumaný lék stál ročně v přepočtu 4,1 milionu Kč. Přitom přežití vůbec nezlepšil a kvalitu života dokonce zhoršil. 4,1 milionu Kč, jen abyste se cítili hůře a nic dobrého tím nezískali. Proč platit byť haléř za léčbu, která vám nepomůže?
A i když náhodou přežití zlepší, co to vlastně znamená? Současným trendem ve farmaceutickém průmyslu je navrhovat rozsáhlé studie, které umí detekovat statisticky významné, ale často nicotné rozdíly ve výsledném přežití. Podívejte se například na tuto slavnou studii. Po přidání druhého léku, erlotinibu, k léku gemcitabinu u pacientů s pokročilou rakovinou slinivky břišní došlo významnému prodloužení přežití. Ano, sice trpěli více vedlejšími účinky, ale účinek nebyl jen zmenšení nádoru. Žili významně delší dobu. Placebo skupina přežila jen 5,91 měsíců, zatímco skupina s přidaným lékem přežila… 6,24 měsíců? Počkat. Oni žili jen o třetinu měsíce déle? To je jen 10 dní. Všechny ty vedlejší účinky a náklady jen pro 10 dní navíc? Proto by lékaři neměli používat statistický žargon jako „významné zlepšení přežití“, když informují pacienty o přínosech nové léčby. Když pacienti zaslechnou slovo „přežití“, nenapadne je, že by to byl jen týden a půl.
Když shrnete všechny nové léky pro chemoterapii schválené v posledních dvanácti letech, tak průměrné celkové prodloužení přežití bylo 2,1 měsíce. Dva měsíce jsou dva měsíce, nechci to nijak shazovat, ale dle průzkumů se ukazuje, že pacienti očekávají mnohem více. Je neuvěřitelné, že tři čtvrtiny pacientů s metastazující rakovinou plic nebo kolorektální rakovinou nerozuměli tomu, že jejich chemoterapie velmi pravděpodobně rakovinu nevyléčí. Je to sice primární způsob léčby, ale nevede k uzdravení. Jen vám zaopatří pár týdnů nebo měsíců navíc. Proč o tom většina pacientů nevěděla? Podle výzkumníka nešlo o nadbytek optimismu. Byli uvedeni v omyl, že jim nabídnutá léčba dává naději na vyléčení. Což není pravda. Tím je pacientům odebrána možnost zvážit rizika a přínosy a učinit vlastní rozhodnutí o svém vlastním těle.
Když se zeptáte pacientů s rakovinou, tak většina chce alespoň rok a půl, aby překousla vedlejší účinky. Což nám říká, že většina pacientů s rakovinou by si nezvolila chemoterapii, kdyby věděla, jak malý přínos jim poskytne. Ale podívejte, každý je jiný. Jeden dotázaný pacient řekl, že týden života navíc by mu za to stál. Jiný řekl, že by do chemoterapie nešel ani kvůli dvěma letům navíc. Nechtěl, aby mu cokoliv narušovalo kvalitu života, který mu ještě zbývá. Každopádně si lidé zaslouží znát pravdu. Podle mě dost vypovídá, že samotní onkologové a sestry z onkologie nejsou příliš ochotni osobně podstoupit intenzivní chemoterapii kvůli související toxicitě pro tělo. Většina léků je cytotoxická, což znamená, že fungují zabíjením rakovinných buněk. Jenže u toho zničí i některé zdravé buňky jako vedlejší škodu. Proto léky mohou poškodit naše nervy, způsobit nevratné srdeční selhání, sloupat nám sliznice střev a poškodit imunitní systém.
Farmaceutické společnosti však často zlehčují rizika. Například u tohoto léku proti rakovině prsu píšou, že má přijatelné profily vedlejších účinků pro většinu pacientek. Nebo tento lék proti rakovině slinivky břišní má prý zvládnutelný a převážně napravitelný bezpečnostní profil. Tyto studie byly vydány v předních lékařských časopisech. Čtenáři by přirozeně tato prohlášení považovali za pravdivá. Když se však skutečně podíváte na získaná data, tak počet vážných až život-ohrožujících vedlejších účinků byl dvojnásobný až pětinásobný u toho nového léku na rakovinu prsu. A zvládnutelné a převážně dočasné vedlejší účinky zjevně neodkazovaly na případy, kdy lék člověka přímo zabil. Líbí se mi, že autoři zahrnuli i malou nápovědu. Přijatelná toxicita. Přijatelná pro koho? Zvládnutelné? Vážné potíže a úmrtí nikdy nelze nazvat zvládnutelnými. A proveditelné? Kdo by se hlásil o lék, jehož toxicita by byla objasněna jen slovem proveditelná? Příznivý? V porovnání s čím? Tolerovatelný? To si musí rozhodnout pacient. Jakýkoliv lék zabíjející lidi lze těžko považovat za bezpečný.
Přesto mohou pacienti usoudit, že jim to za to stojí. U některých druhů rakovin jsme dosáhli velkého pokroku. Například rakovina varlat. Máte šanci vyšší než jedna ku třem, že vám chemoterapie umožní přežít přinejmenším pět let. Stejně tak u Hodgkinovy choroby, relativně vzácného typu lymfomu. I když se však výzkumníci pokusili stát na optimističtější straně a trochu nadhodnotit přínosy, tak u většiny běžných druhů rakoviny - tlustého střeva, plic, prsu, prostaty - vycházely šance na přežití spíše jen okolo 1-2 %.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Ocana A, Tannock IF. When are “positive” clinical trials in oncology truly positive? J Natl Cancer Inst. 2011;103(1):16-20.
- Cleeland CS, Allen JD, Roberts SA, et al. Reducing the toxicity of cancer therapy: recognizing needs, taking action. Nat Rev Clin Oncol. 2012;9(8):471-8.
- Fojo T, Mailankody S, Lo A. Unintended consequences of expensive cancer therapeutics—the pursuit of marginal indications and a me-too mentality that stifles innovation and creativity: the John Conley Lecture. JAMA Otolaryngol Head Neck Surg. 2014;140(12):1225-36.
- Garg PK, Jain BK. New cancer drugs at the cost of bankruptcy: will the oncologist tell the patients the benefit in terms of days/weeks added to life? Oncologist. 2014;19(12):1291.
- Silvestri G, Pritchard R, Welch HG. Preferences for chemotherapy in patients with advanced non-small cell lung cancer: descriptive study based on scripted interviews. BMJ. 1998;317(7161):771-5.
- Abola MV, Prasad V. The use of superlatives in cancer research. JAMA Oncol. 2016;2(1):139-41.
- DiMagno SSP, Emanuel EJ. Pricing a year of progression-free survival: when is the cost of cancer drugs unreasonable? JAMA Dermatol. 2019;155(1):15-6.
- Rupp T, Zuckerman D. Quality of life, overall survival, and costs of cancer drugs approved based on surrogate endpoints. JAMA Intern Med. 2017;177(2):276-7.
- Schilsky RL, Schnipper LE. Hans Christian Andersen and the value of new cancer treatments. J Natl Cancer Inst. 2018;110(5):441-2.
- Hutchinson L. Palliative care. Chemotherapy and hope of cancer cure: dying expectations. Nat Rev Clin Oncol. 2012;9(12):668.
- Pawlik TM, Devon KM, Fields CA, Hinshaw DB. What are patients’ expectations about the effects of chemotherapy for advanced cancer? J Am Coll Surg. 2014;219(3):588-90.
- Weeks JC, Catalano PJ, Cronin A, et al. Patients’ expectations about effects of chemotherapy for advanced cancer. N Engl J Med. 2012;367(17):1616-25.
- Gyawali B, Shimokata T, Honda K, Ando Y. Reporting harms more transparently in trials of cancer drugs. BMJ. 2018;363:k4383.
- Slevin ML, Stubbs L, Plant HJ, et al. Attitudes to chemotherapy: comparing views of patients with cancer with those of doctors, nurses, and general public. BMJ. 1990;300(6737):1458-60.
- Morgan G, Ward R, Barton M. The contribution of cytotoxic chemotherapy to 5-year survival in adult malignancies. Clin Oncol (R Coll Radiol). 2004;16(8):549-60.
- Moore MJ, Goldstein D, Hamm J, et al. Erlotinib plus gemcitabine compared with gemcitabine alone in patients with advanced pancreatic cancer: a phase III trial of the National Cancer Institute of Canada Clinical Trials Group. J Clin Oncol. 2007;25(15):1960-6.
- Savage P, Stebbing J, Bower M, Crook T. Why does cytotoxic chemotherapy cure only some cancers? Nat Clin Pract Oncol. 2009;6(1):43-52.