Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Role kimchi a H. pylori v rakovině žaludku
Co vysvětluje Achillovu patu některých asijských diet?
Po celé dekády mělo Japonsko nejdelší očekávané dožití na světě, přitom výdaje na zdravotní péči mělo zlomkové v porovnání s jinými vysoko příjmovými zeměmi. Dlouhověkost byla částečně připisována japonské stravě, které se údajně podílela na tamním poměrně nízkém výskytu ischemické choroby srdeční. Japonsko mělo historicky jeden z nejnižších výskytů rakoviny tlustého střeva, prsu, vaječníků, prostaty, močového měchýře a krve. Japonsko však má jeden z nejvyšších výskytů rakoviny žaludku. Je pravda, že japonští muži sice měli sedmkrát méně rakoviny prostaty než Američané, ale za to měli šestkrát více rakoviny žaludku. Má snad japonský jídelníček nějakou Achillovu patu?
Jednou z prvních teorií představených v 70. letech byl mastek používaný k leštění bílé rýže, který jí měl dodat lesklý povrch. Mastku se týkal i případ rakoviny vaječníků, kdy Johnson & Johnson musel kvůli svému dětskému pudru vyplatit miliardy dolarů v odškodném, což jsem vám již dříve přiblížil ve videu. Nicméně rakovina žaludku z mastkem nesouvisela. Jsou to jen geny? Ne. Studie na japonských migrantech ukazují, že jakmile jejich děti přijmou západní stravování a životní styl, jejich výskyt rakoviny žaludku náležitě poklesne.
Nejověřenějším rizikovým faktorem rakoviny žaludku je H. pylori, bakterie, která infikuje výstelku žaludeční stěny a způsobí chronický zánět, který může vést až k rakovině. Infekce H. pylori je považována za karcinogen skupiny jedna, což znamená nejvyšší míru jistoty, že způsobuje rakovinu. Korea a Japonsko mají nejvyšší výskyt rakoviny žaludku a také jeden z nejvyšších výskytů infekce H. pylori. Případ uzavřen, že? Vypadá to, že záhada je vyřešena.
Jenže pak přišla africká záhada. Státy jako Nigérie mají ještě vyšší promoření H. pylori, přitom mají jen zlomek japonského výskytu rakoviny žaludku. Pak přišla indická záhada. H. pylori je dvakrát častější v Indii než v Japonsku, přesto mají Indové desetkrát méně rakoviny žaludku. Samotná infekce H. pylori očividně neobjasňuje japonskou epidemii.
I když si myslíme, že většina případů rakoviny žaludku je způsobena H. pylori, většina lidí s H. pylori rakovinu nedostane. H. pylori je jedna z nejběžnějších lidských infekcí. Odhaduje se, že polovina světové dospělé populace je infikována H. pylori, ale polovina z nás neonemocní rakovinou žaludku. V zemích jako Korea a Japonsko musí existovat nějaký doprovodný faktor, který by vysvětlil jejich zvýšený výskyt rakoviny. Zánět vyvolaný H. pylori možná jen připravuje půdu pro vznik rakoviny a činí žaludeční výstelku náchylnější vůči působení karcinogenů ze stravy. Ale co je na japonské a korejské stravě tak karcinogenní?
Studie porovnaly složení stravy u různých asijských populací s podobným výskytem H. pylori, ale velmi odlišným výskytem rakoviny žaludku. Zjistily, že nakládané a solí konzervované jídlo - ryby i zelenina, jsou viníky. Konzumace čerstvé zeleniny a ovoce znamenala snížení rizika rakoviny o 85 %. Nicméně konzumace čerstvých ryby nebyla spojena s rakovinou žaludku ani jedním směrem.
Přezkum z 60 studií ukázal, že konzumace nakládaných potravin byla spojena s výrazně vyšším rizikem rakoviny žaludku, ještě více v Koreji než v Japonsku. Možná proto, že v Koreji je spotřeba zeleniny kvašené se solí jako kimchi na hlavu pětkrát až osmkrát vyšší než v Japonsku. Jistotu však získáme až po náležitém otestování.
Výtažky z nakládané zeleniny mohou v Petriho misce způsobit poškození DNA, ale co u lidí? Výzkumníci ve Vancouveru lidem podávali 850 g fukujinzuke, směsi zeleniny nakládané v sójové omáčce anebo nakládené okurky, a to po dobu tří dní. Biopsie z žaludeční výstelky na začátku pokusu vyšly normálně. Stejně jako biopsie provedené po konzumaci čerstvých mrkví nebo okurek. Ovšem už po pár dnech konzumace nakládané zeleniny byly nalezeny střední až závažné abnormality tkáně, což vypovídalo o podráždění žaludku.
Konzumace nefermentovaných sójových potravin jako tofu, edamame a sójového mléka se pojí s nižším rizikem rakoviny žaludku i v Japonsku, ovšem u fermentovaných sójových potravin tato spojitost nebyla nalezena, ani u velmi slané miso pasty. Ochranný účinek poskytovaný sójovými výrobky je připisován protizánětlivým a antioxidačním účinkům isoflavonů v sójových bobech.
Sůl samotná není považovaná za přímý karcinogen, ale může poškodit žaludeční výstelku, tenkou ochrannou sliznici, čímž se usnadní kolonizace H. pylori a pronikání karcinogenů a zesílí vznik karcinogenů. I středně vysoký příjem soli je spojen se značně zvýšeným rizikem rakoviny žaludku, ačkoliv v Japonsku je tento účinek možná omezen na lidi již trpící zánětem vyvolaným H. pylori.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- pylori je obvykle léčen koktejlem z několika antibiotik. Existuje způsob, jak se jej zbavit přirozeně pomocí stravy? To zjistíme příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Murray CJ. Why is Japanese life expectancy so high? Lancet. 2011;378(9797):1124-5.
- Tada N, Maruyama C, Koba S, et al. Japanese dietary lifestyle and cardiovascular disease. J Atheroscler Thromb. 2011;18(9):723-34.
- Wynder EL, Fujita Y, Harris RE, Hirayama T, Hiyama T. Comparative epidemiology of cancer between the United States and Japan. A second look. Cancer. 1991;67(3):746-63.
- McCarty MF. Minimizing the cancer-promotional activity of cox-2 as a central strategy in cancer prevention. Med Hypotheses. 2012;78(1):45-57.
- Stemmermann GN, Kolonel LN. Talc-coated rice as a risk factor for stomach cancer. Am J Clin Nutr. 1978;31(11):2017-9.
- Inoue M, Tsugane S. Epidemiology of gastric cancer in Japan. Postgrad Med J. 2005;81(957):419-24.
- Asaka M, Mabe K. Strategies for eliminating death from gastric cancer in Japan. Proc Jpn Acad Ser B Phys Biol Sci. 2014;90(7):251-8.
- Humans IWG on the E of CR to. Schistosomes, Liver Flukes and Helicobacter Pylori. IARC. 1994;61:220.
- Peleteiro B, Bastos A, Ferro A, Lunet N. Prevalence of Helicobacter pylori infection worldwide: a systematic review of studies with national coverage. Dig Dis Sci. 2014;59(8):1698-709.
- Holcombe C. Helicobacter pylori: the African enigma. Gut. 1992;33(4):429-31.
- Misra V, Pandey R, Misra SP, Dwivedi M. Helicobacter pylori and gastric cancer: Indian enigma. World J Gastroenterol. 2014;20(6):1503-9.
- Fock KM. Review article: the epidemiology and prevention of gastric cancer. Aliment Pharmacol Ther. 2014;40(3):250-60.
- Plummer M, de Martel C, Vignat J, Ferlay J, Bray F, Franceschi S. Global burden of cancers attributable to infections in 2012: a synthetic analysis. Lancet Glob Health. 2016;4(9):e609-16.
- Yamaguchi N, Kakizoe T. Synergistic interaction between Helicobacter pylori gastritis and diet in gastric cancer. Lancet Oncol. 2001;2(2):88-94.
- Goh KL, Cheah PL, Md N, Quek KF, Parasakthi N. Ethnicity and H. pylori as risk factors for gastric cancer in Malaysia: A prospective case control study. Am J Gastroenterol. 2007;102(1):40-5.
- Fang X, Wei J, He X, et al. Landscape of dietary factors associated with risk of gastric cancer: A systematic review and dose-response meta-analysis of prospective cohort studies. Eur J Cancer. 2015;51(18):2820-32.
- Ren JS, Kamangar F, Forman D, Islami F. Pickled food and risk of gastric cancer—a systematic review and meta-analysis of english and chinese literature. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2012;21(6):905-15.
- Cheng SJ, Sala M, Li MH, Wang MY, Pot-Deprun J, Chouroulinkov I. Mutagenic, transforming and promoting effect of pickled vegetables from Linxian county, China. Carcinogenesis. 1980;1(8):685-92.
- MacDonald WC, Anderson FH, Hashimoto S. Histological effect of certain pickles on the human gastric mucos. Can Med Assoc J. 1967;96(23):1521-5.
- Wada K, Tsuji M, Tamura T, et al. Soy isoflavone intake and stomach cancer risk in Japan: From the Takayama study. Int J Cancer. 2015;137(4):885-92.
- Ko KP, Park SK, Yang JJ, et al. Intake of soy products and other foods and gastric cancer risk: a prospective study. J Epidemiol. 2013;23(5):337-43.
- Kim HJ, Lim SY, Lee JS, et al. Fresh and pickled vegetable consumption and gastric cancer in Japanese and Korean populations: A meta-analysis of observational studies. Cancer Sci. 2010;101(2):508-16.
- Rojas‐Campos N, Sigarán MF, Bravo AV, Jimenez‐Ulate F, Correa DP. Salt enhances the mutagenicity of nitrosated black beans. Nutr Cancer. 1990;14(1):1-3.
- D’Elia L, Rossi G, Ippolito R, Cappuccio FP, Strazzullo P. Habitual salt intake and risk of gastric cancer: A meta-analysis of prospective studies. Clin Nutr. 2012;31(4):489-98.
- Shikata K, Kiyohara Y, Kubo M, et al. A prospective study of dietary salt intake and gastric cancer incidence in a defined Japanese population: The Hisayama study. Int J Cancer. 2006;119(1):196-201.
- Chey WD, Leontiadis GI, Howden CW, Moss SF. Acg clinical guideline: treatment of helicobacter pylori infection. Am J Gastroenterol. 2017;112(2):212-39.
- Coleman J. Johnson & Johnson ordered to pay $2.1 billion in baby powder lawsuit. The Hill. June 23, 2020.