Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Regulace doplňků a vedlejší účinky: Snahy o potlačení pravdy
Existuje jen malá záruka, že doplněk stravy skutečně obsahuje to, co je uvedeno na obalu, a že neobsahuje nedeklarované kontaminanty.
Ve videu, které jsem vydal před pár lety, jsem mluvil o tom, že tiskové zprávy o nejnovějších vědeckých poznatcích i z těch nejprestižnějších lékařských středisek obsahují spoustu přehánění a opomenutí. Tiskové zprávy lékařských časopisů trpěly podobnými nedostatky a tiskové zprávy přímo od výrobců léčiv se také nelišily, byly plné humbuku a nadsázky. A co tiskové zprávy vydávané průmyslem doplňků stravy? Ne přímo od společností, které publikovaly studie, ale od obchodních organizací zaměřených na multimiliardový průmysl s doplňky stravy.
Výzkumníci zjistili, že 100 % tiskových zpráv průmyslu s doplňky stravy obsahovalo „překrucovací“ strategie k vyzdvihnutí nebo očernění závěrů tak, aby výsledky klinických studii průmyslu pasovaly do not. A teď to nejbláznivější: průmysl v tiskových zprávách doporučuje užívání doplňků stravy u více než 90 % studií, navzdory tomu, že zjistily nulové přínosy nebo přímo škodlivost. Zde jsou studie o škodlivosti. Vyšla studie, která ukazovala, že vám doplněk stravy uškodí. A valná většina nezávislých institucí jako National Institutes of Health i mainstreamová média říkají, že „je nemáme brát“. Jistě. Jenže průmyslové obchodní organizace si řeknou: „Škodí to? Nevadí, jen si dejte a přikupte více.“
Proto je pravděpodobné, že šíření fakticky překroucených tiskových zpráv průmyslu má svůj podíl na současné narůstající oblibě v užívání doplňků stravy, navzdory přibývajícím důkazům, že přípravky jsou většinou neúčinné a v některých případech dokonce škodlivé. V některých případech lidé platí za to, aby jim bylo hůře. Je to smutné, ale mnoha uživatelům doplňků na vědeckých důkazech nesejde. Většina uživatelů doplňků řekla, že by jejich postoj téměř neovlivnily ani nezávislé studie financované z daní, i když by rozporovaly tvrzení o skvělé účinnosti doplňků prezentovaná jejich výrobci. Jen zlomek uživatelů řekl, že by přestali užívat doplněk stravy, když by autority veřejného zdraví prohlásily, že je to jen plýtvání penězi.
Ikonický obrázek prodejce hadího oleje zachycoval skutečného muže: Clark „král chřestýšů“ Stanley, rok 1916. Ukázalo se, že Stanleyho hadí olej ve skutečnosti hadí olej neobsahoval, jen pálivé naftalínové kuličky a terpentýn. Byl stíhán podle nově přijatého zákona Pure Food and Drug Act a potrestán na tehdejší dobu vysokou pokutou ve výši dvaceti dolarů. A o století později žijeme ve světě, který překypuje "hadím olejem", velká spousta doplňků stravy je nabízená a prodávána bez rutinního dohledu. Výrobcům doplňků stravy se z takových řečí ježí vlasy a říkají, že odvětví doplňků je regulované a chrání spotřebitele. Je pravda, že jsou sepsány určité zákony, ale schopnost regulátorů úspěšně vymáhat jejich dodržování je ztěžována obrovským množstvím produktů na tomto trhu.
Dle odhadu FDA je v současnosti jen na americkém trhu k dispozici přes 85 000 doplňků stravy. Vzhledem k obrovskému množství produktů, nedostatečnému hlášení nežádoucích reakcí, komplikovanosti úspěšného stíhání hříšníků a jednoduchosti, s jakou mohou dodavatelé přejmenovat produkty stažené z trhu, dochází ke vzniku převážně neregulovaného prostředí. V praxi tak máme jen malou záruku, že doplněk stravy vůbec bude obsahovat, co stojí na obalu, a že nebude obsahovat nic navíc, co by mohlo způsobit škodu. Nežádoucí účinky vedou odhadem ke 23 000 návštěvám pohotovosti každý rok. Léky na předpis pochopitelně ještě více lidem udělají zle a hodně jich dokonce i zabijí, což z nich dělá asi tak třetí nejčastější příčinu smrti. Mají na svědomí přes 100 000 Američanů. Ale přesto, čím méně smrti a zdravotních následků, tím lépe.
Doplňky stravy jsou často šizeny neuvedenými farmaceutiky, což může pro spotřebitele představovat ohromné riziko. Nejproblematičtější jsou přípravky proti poruše erekce, na hubnutí, proti cukrovce a na vysoký krevní tlak. Počkat, a co ti výrobci doplňků, kteří tvrdí, že jim provádějí testy čistoty nezávislé certifikační laboratoře? Výrobci doplňků stravy mají v rukávu malé špinavé tajemství, praktiku zvanou „dry labbing“, při které laboratoře hodnotící kvalitu zkrátka jen orazítkují falešné dokumenty. Jestli vám toto připadá skandální, co teprve případ BMPEA.
Výzkumník z Harvardu vydal dokument replikující původní výzkum od FDA, ve kterém byl detekován nový, uměle vyrobený stimulant podobný amfetaminu, beta-methylfenylethylamin, v celé řadě amerických doplňků stravy prodávaných v USA. V reakci na to jeden z provinilců, společnost Hi-Tech Pharmaceuticals, výrobce doplňků stravy na hubnutí Black Widow a Yellow Scorpion, zažaloval harvardského výzkumníka za pomluvu, urážku a znevažování výrobku, původně požadoval odškodné ve výši 200 milionů dolarů.
Všechno bylo zaznamenáno v článku STAT, což je skvělý zdroj pro lékařskou žurnalistiku, sám bych vám ho doporučil. Vedoucí Hi-Tech otevřeně přiznal, že „doufali, že budou schopni toho chlápka umlčet“. I když u soudu nakonec neuspěli, soudní proces s Hi-Tech prakticky vyslal varování pro ostatní výzkumníky. Výkonný ředitel Hi-Tech dokonce údajně řekl: „Doufám, že dlouhý a nákladný právní proces odradí další akademiky od prošetřování průmyslu doplňků stravy.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org