Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Je alulóza zdravé sladidlo?
Jsou vzácné cukry, jako je alulóza, zdravou alternativou tradičních sladidel?
Alulóza je druh nízkokalorického cukru přirozeně se vyskytujícího jen ve velmi malých množstvích. Nyní je však průmyslově vyráběna jako komerční sladidlo a údajně má mít určité přednosti, které ji dělají srovnatelnou s jinou náhražkou cukru - erythritolem. Má mít antidiabetické účinky. Podle studie na obézních myších. Alulóza snižuje hladiny LDL cholesterolu u křečků krmených tučnou stravou a má mít výrazný dopad na obezitu myší krmených sádlem, jenže co u mužů a žen?
V Petriho misce alulóza potlačuje prekurzory tukových buněk a zabraňuje jim dozrát do tukových buněk. Také zmenšila akumulaci tuku v tukových buňkách. Zde je obrázek před a po. Tuk je zabarven do červena. Stačilo vyměnit cukr za alulózu. Proto výzkumníci dospěli k závěru, že alulóza může být slibnou náhražkou cukru pro dietu při obezitě. Jisti si však můžeme být až po klinickém testu.
Vědci lidem dali asi půl lžičky alulózy půl hodiny před jídlem. A v porovnání s kontrolní skupinou bez cukru začala alulózová skupina pálit více tuku. Vědci dospěli k závěru, že alulóza zesiluje pálení tuků po konzumaci jídla. Naznačuje to, že by se mohla stát nový sladidlem pro dosažení a udržení zdravé tělesné váhy prostřednictvím zvýšeného energetického metabolismu. Dobře. Jenže to má háček. Bylo to jen 15 kalorií z tuku, tolik spálili za čtyři hodiny. A nespálili celkově více kalorií. Jen přešli z pálení kalorií ze sacharidů na kalorie z tuků. Možná také později přepnuli zase zpátky a dorovnalo se to.
Nelze se zaměřit jen na jeden pokrm. Musíte sledovat váhu lidí po určité období. A tady to máme. Váhu snižující účinek sirupu s obsahem 5 % alulózy při porovnání s vysokofruktózovým kukuřičným sirupem. Výsledky ukazují výrazný úbytek tělesné hmotnosti, tuku a obvodu pasu. Byl to však nějaký proprietární směsný sirup a proti vysokofruktózovému sirupu bude vše vypadat dobře.
Toto je studie, kterou jsem hledal. Vyhodnocení účinků alulózy na redukci tukové hmoty u lidí. Přes sto jedinců bylo randomizováno do placebo kontrolní skupiny se sukralózou, nebo do skupiny se lžičkou alulózy dvakrát denně, případně jednou a tři čtvrtě lžičky dvakrát denně. Navzdory nulové změně ve fyzické aktivitě nebo kalorickém příjmu mezi dvěma skupinami došlo k významnému úbytku tělesného tuku po užívání alulózy. Provedli dokonce CT snímky, aby zjistili, odkud tuk mizel.
Úbytek tělesného tuku byl jen zhruba kilo za 12 týdnů a úbytek tělesného tuku ve skupině s vyšší dávkou byl skoro jen podkožní tuk, měkký povrchový tuk, ne ten nebezpečný útrobní, který je uložen mezi orgány a ohrožuje zdraví. Stále však jde o úbytek tělesného tuku bez změny kalorického příjmu, podobně jako se stalo u myší. Nicméně účinek jako u křečků se nedostavil, žádné významné změny v LDL cholesterolu ani v jedné alulózové skupině. A co údajné antidiabetické účinky?
Když lidem dáte vypít nápoj až se dvěma lžičkami alulózy, dříve známé jako psykózy, nebo nápoj s rychle vstřebatelnými cukry, tak alulóza samotná nemá žádný vliv na krevní glukózu nebo inzulínovou koncentraci. Když však konzumujete alulózu společně s rafinovanými cukry, dojde k potlačení nárůstu krevního cukru a inzulínu. A to znatelně: 30% pokles cukru v krvi a hladiny inzulínu během dvouhodinového období.
Domníváme se, že přítomnost alulózy narušuje vstřebávání cukru skrze střevní stěny, protože soutěží o stejný transportér cukru. Ale kdo pije tolik maltodextrinu? Co takhle test s normálním jídlem?
Tady to máme. Lidé na hranici diabetu, kterým by se hodilo trochu zklidnit krevní cukry. Randomizovaná dvojitě zaslepená a placebem kontrolovaná zkřížená studie, která měla zjistit, co by se stalo po vypití lžičky a čtvrt alulózy v čaji společně s jídlem. Došlo skutečně k významnému poklesu zhruba o 15 %. Je vidět, že osu y se pokusili trochu nadsadit.
Provedli také druhý pokus. Randomizovali lidi zhruba k jedné lžičce alulózy třikrát denně společně s jídlem po dobu 12 týdnů. Je hezké vidět, že se neobjevily žádné nežádoucí účinky, jenže zároveň nenaměřili ani žádné dopady na hubnutí, na rozdíl od té první studie. Takže důkazy ohledně tuku jsou smíšené a stejně tak u krevního cukru. Tato studie nenalezla žádné účinky alulózy na krevní cukr u zdravých účastníků, ovšem podobná studie na diabeticích ano. Systematický posudek a metaanalýza ze všech podobných kontrolovaných studií naznačují, že akutní přínosy na snížení krevních cukrů byly na hranici statistické významnosti a je nejasné, jestli toto samotné může vést k nějakému smysluplnému zlepšení rovnováhy cukru v krvi při delším režimu. Možná tak nestačí přidat alulózu. Možná musíte také odstranit nezdravé jídlo.
Ačkoliv schopnost potlačit odezvy krevního cukru je nejprozkoumanějším aspektem alulózy, chci se na ni podívat ještě z jednoho úhlu. Na fakt, že alulóza prodlužuje život drobné hlístice háďátka obecného skrze mechanismus výživové restrikce při pozření nezměněného množství potravy. Po dvou měsících bylo v kontrolní skupině naživu jen pár procent, zatímco ve skupině s malou dávkou alulózy dvakrát tolik, a ve skupině s větší dávkou ještě o 25 % více. Myslíme si, že šlo o posílení exprese a aktivity antioxidačních enzymů v těle. Prodloužení délky života odklizením volných radikálů. Ale komu záleží na křivce přežití u nějakých hlístic?
Háďátko obecné je dobře studovaným modelem pro stárnutí a dlouhověkost, převážně z praktických důvodů. Hlístice s námi totiž sdílí většinu genů a cest k dlouhověkosti, které nás zajímají. Bylo by hezké provést pokusy alespoň na lidských buňkách. Tady jsou. Účinek alulózy na volné radikály a oxidativní stres v lidských buňkách endotelu věnčitých tepen, buněk vystýlajících vnitřek tepen. Přidejte trochu cukru a volné radikály vystřelí. Přidejte stejné množství cukru s trochou alulózy a je to jako kdybyste žádný cukr nepřidali. Pak se to projeví i potlačením exprese zánětlivého ukazatele, jenž hraje roli v hromadění aterosklerotického plaku. Je však stále příliš brzy na to dělat nějaké závěry ohledně klinického významu těchto poznatků.
Shrňme si to, jsou tyto vzácné cukry jako alulóza zdravou alternativou tradičních sladidel? Vzhledem ke škále možných příznivých účinků alulózy a nepřítomnosti škodlivých účinků v metabolických a toxikologických studiích zatím alulóza vypadá jako nejslibnější druh vzácného cukru. Ale to není moc vypovídající. Zatím zkrátka nemáme dostatek kvalitních studií na lidech. Vzhledem k absenci takových studií je stále příliš brzy doporučovat lidem konzumaci vzácných cukrů.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Jiang S, Xiao W, Zhu X, et al. Review on D-Allulose: In vivo Metabolism, Catalytic Mechanism, Engineering Strain Construction, Bio-Production Technology. Front Bioeng Biotechnol. 2020;8:26.
- Maeng HJ, Yoon JH, Chun KH, et al. Metabolic Stability of D-Allulose in Biorelevant Media and Hepatocytes: Comparison with Fructose and Erythritol. Foods. 2019;8(10):448.
- Han Y, Kwon EY, Choi MS. Anti-Diabetic Effects of Allulose in Diet-Induced Obese Mice via Regulation of mRNA Expression and Alteration of the Microbiome Composition. Nutrients. 2020;12(7):2113.
- Kanasaki A, Jiang Z, Mizokami T, et al. Dietary d-allulose alters cholesterol metabolism in Golden Syrian hamsters partly by reducing serum PCSK9 levels. J Funct Food. 2019; 60:1-6.
- Han Y, Yoon J, Choi MS. Tracing the Anti-Inflammatory Mechanism/Triggers of d-Allulose: A Profile Study of Microbiome Composition and mRNA Expression in Diet-Induced Obese Mice. Mol Nutr Food Res. 2020;64(5):e1900982.
- Moon S, Kim YH, Choi K. Inhibition of 3T3-L1 Adipocyte Differentiation by D-allulose. Biotechnol Bioproc E. 2020; 25:22-8.
- Kimura T, Kanasaki A, Hayashi N, et al. d-Allulose enhances postprandial fat oxidation in healthy humans. Nutrition. 2017;43-44:16-20.
- Hayashi N, Yamada T, Takamine S, et al. Weight reducing effect and safety evaluation of rare sugar syrup by arandomized double-blind, parallel-group study in human. J Funct Food. 2014;11:152-9.
- Han Y, Kwon EY, Yu MK, et al. A Preliminary Study for Evaluating the Dose-Dependent Effect of d-Allulose for Fat Mass Reduction in Adult Humans: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial. Nutrients. 2018;10(2):160.
- Iida T, Kishimoto Y, Yoshikawa Y, et al. Acute D-psicose administration decreases the glycemic responses to an oral maltodextrin tolerance test in normal adults. J Nutr Sci Vitaminol (Tokyo). 2008;54(6):511-4.
- Hishiike T, Ogawa M, Hayakawa S, et al. Transepithelial transports of rare sugar D-psicose in human intestine. J Agric Food Chem. 2013;61(30):7381-6.
- Hayashi N, Iida T, Yamada T, et al. Study on the postprandial blood glucose suppression effect of D-psicose in borderline diabetes and the safety of long-term ingestion by normal human subjects. Biosci Biotechnol Biochem. 2010;74(3):510-9.
- Braunstein CR, Noronha JC, Glenn AJ, et al. A Double-Blind, Randomized Controlled, Acute Feeding Equivalence Trial of Small, Catalytic Doses of Fructose and Allulose on Postprandial Blood Glucose Metabolism in Healthy Participants: The Fructose and Allulose Catalytic Effects (FACE) Trial. Nutrients. 2018;10(6):750.
- Noronha JC, Braunstein CR, Glenn AJ, et al. The effect of small doses of fructose and allulose on postprandial glucose metabolism in type 2 diabetes: A double-blind, randomized, controlled, acute feeding, equivalence trial. Diabetes Obes Metab. 2018;20(10):2361-70.
- Noronha JC, Braunstein CR, Blanco Mejia S, et al. The Effect of Small Doses of Fructose and Its Epimers on Glycemic Control: A Systematic Review and Meta-Analysis of Controlled Feeding Trials. Nutrients. 2018;10(11):1805.
- Chung MY, Oh DK, Lee KW. Hypoglycemic health benefits of D-psicose. J Agric Food Chem. 2012;60(4):863-9.
- Shintani T, Sakoguchi H, Yoshihara A, Izumori K, Sato M. d-Allulose, a stereoisomer of d-fructose, extends Caenorhabditis elegans lifespan through a dietary restriction mechanism: A new candidate dietary restriction mimetic. Biochem Biophys Res Commun. 2017;493(4):1528-33.
- Mooradian AD, Haas MJ, Onstead-Haas L, Tani Y, Iida T, Tokuda M. Naturally occurring rare sugars are free radical scavengers and can ameliorate endoplasmic reticulum stress. Int J Vitam Nutr Res. 2020;90(3-4):210-20.
- Murao K, Yu X, Cao WM, et al. D-Psicose inhibits the expression of MCP-1 induced by high-glucose stimulation in HUVECs. Life Sci. 2007;81(7):592-9.
- Van Laar ADE, Grootaert C, Van Camp J. Rare mono- and disaccharides as healthy alternative for traditional sugars and sweeteners?. Crit Rev Food Sci Nutr. 2021;61(5):713-41.