Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Cholesterol a srdeční choroby: Proč se o tom tolik diskutuje?
Je úloha cholesterolu při srdečních onemocněních nade vší pochybnost vyřešena?
Kontroverze okolo cholesterolu skončila. Někdo by dokonce mohl říci, že k tomu došlo už před sto lety. Už v roce 1920 se zdálo samozřejmé, že vysoké hladiny cholesterolu v krvi pronikají do stěn tepen a způsobují ischemickou chorobu srdeční. Je to největší zabiják mužů i žen a spojitost je stejně jednoznačně prokázaná, jako že krev proudí tělem nebo že tuberkulózu způsobuje určitá bakterie. Část důkazů jsem procházel v předešlých videích s názvy „Jak víme, že cholesterol způsobuje srdeční onemocnění?“ a „Optimální hladina cholesterolu“. Otázkou je, proč to trvalo tak dlouho?
Je zvláštní, že musíme tak usilovně pracovat na tom, abychom k lidem dostali sdělení, které se zdá být zcela neprůstřelné, podložené pevnými důkazy. Mnozí odmítali spojitost mezi cholesterolem a srdečním onemocněním, protože spousta pacientů umírala na ischemickou chorobu srdeční navzdory tzv. perfektně normálním hladinám cholesterolu. Jak už jsem samozřejmě upozornil dříve, mít normální hladiny cholesterolu ve společnosti, ve které je normální umírat na srdeční infarkt, není moc vypovídající. Ideálně chceme mít celkový cholesterol hodně pod 3,8 mmol/l, jelikož vysoká hladina cholesterolu v krvi je považována za jediný přímý rizikový faktor aterosklerózy. Všechny ty další, jako kouření, vysoký krevní tlak, cukrovka, nedostatek pohybu a obezita, jen dále zesilují poškození způsobené vysokým cholesterolem.
Dalším faktorem může být zaneprázdněnost kardiologů všemi novými technickými nástroji a procedurami. Jako bychom je školili na vysoce kvalifikované technicky nadané piloty válečných bojových letounů, ale pak je posílali na nudnou preventivní diplomatickou misi. Důvody můžou být ještě osobnější.
Jak se táží v úvodníku v Journal of the American Heart Association před téměř 50 lety: „Proč předstíráme, že příčina srdečního onemocnění je nám záhadou?“ Není žádnou záhadou, proč výskyt srdečního onemocnění, stejně jako plicích nemocí a venerických nemocí, sexuálně přenosných chorob, nadále stoupá i mnoho desetiletí po odhalení jejich původců. Proč tomu tak je? Protože lidské bytosti, včetně lékařů, milují výmluvy, nechtějí čelit nepohodlným skutečnostem. Tak mohou pokračovat v tom, co je jim příjemné - byť rizikové. Lidé mají sklony odmítat nové myšlenky, dokonce, i když z nich neplyne žádná změna pro náš způsob života. A je téměř nemožné, aby většina lidí přijala návrh, že by bylo moudré vzdát se příjemných návyků, jako je kouření, rizikový sex a konzumace oblíbených dobrot.
Tento přetrvávající problém hezky znázorňuje zasloužilý profesor medicíny, který zpochybnil, že by změna stravování doopravdy dokázala změnit postup srdečního onemocnění. Takoví profesoři znají fakta. Problém je, že stejně jako mnoho pacientů i oni se brání přijetí pravdy. Konzumace dobrot a lahůdek pro spoustu lidí znamená hodně, i když se za ní skrývá naše nejvážnější smrtelná hrozba.
Panely vědců se již celé dekády shodují, že nelze ani v nejmenším pochybovat o tom, že snížení LDL cholesterolu snižuje riziko srdečních infarktů. Konzistentní důkazy nezpochybnitelně tvrdí, že LDL je příčinou největšího zabijáka lidí, aterosklerotické kardiovaskulární nemoci. A co zvyšuje LDL cholesterol? Nasycený tuk. A kde nalezneme nasycený tuk zvyšující cholesterol? Zdrojem číslo jedna jsou mléčné výrobky, číslo dva kuře. Pak pečivo, vepřové maso a hamburgery.
A nejde jen o nasycený tuk. Cholesterol ze stravy je již od roku 1908 prokázaným dominantním faktorem ve vzniku aterosklerózy. Proto bychom měli snížit svůj příjem nasycených tuků, trans tuků i cholesterolu ze stravy, jak nejvíce dokážeme. Je to v souladu s naší biologií. Rozsáhlé důkazy jasně říkají, že strava s rostlinným základem byla tradičním způsobem stravování našich vzdálených předků. Příjem cholesterolu ze stravy měli obvykle velmi nízký, naopak jedli hodně celých rostlinných potravin bohatých na složky, jako je vláknina, které nám pomáhají eliminovat cholesterol z těla.
Kde nalezneme cholesterol v současném jídelníčku? Převážně ve vejcích. Zdrojem číslo dva je kuře, pak hovězí, mléko a vepřové maso. Počkat. Jestliže Institute of Medicine doporučuje konzumovat tak málo cholesterolu, jak jen lidé svedou, znamenalo by to také zcela vyřadit potraviny, jako jsou vejce. Ale zvyšuje vůbec konzumace cholesterolu jeho krevní hladiny? To se dozvíme příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Steinberg D. The cholesterol controversy is over. Why did it take so long? Circulation. 1989;80(4):1070-1078.
- Dock W. Atherosclerosis. Why do we pretend the pathogenesis is mysterious? Circulation. 1974;50(4):647-649.
- Dock DS. The cholesterol controversy. Circulation. 1990;81(4):1440.
- Roberts WC. Twenty questions on atherosclerosis. Proc (Bayl Univ Med Cent). 2000;13(2):139-143.
- Lowering blood cholesterol to prevent heart disease. NIH Consensus Development Conference statement. Arteriosclerosis. 1985;5(4):404-412.
- Ference BA, Ginsberg HN, Graham I, et al. Low-density lipoproteins cause atherosclerotic cardiovascular disease. 1. Evidence from genetic, epidemiologic, and clinical studies. A consensus statement from the European Atherosclerosis Society Consensus Panel. European Heart Journal. 2017;38(32):2459-2472.
- Sacks FM, Lichtenstein AH, Wu JHY, et al. Dietary fats and cardiovascular disease: a presidential advisory from the american heart association. Circulation. 2017;136(3):e1-e23.
- National Cancer Institute. Identification of Top Food Sources of Various Dietary Components. Epidemiology and Genomics Research Program. Updated November 30, 2019.
- Connor WE, Connor SL. Dietary cholesterol and coronary heart disease. Curr Atheroscler Rep. 2002;4(6):425-432.
- Vincent MJ, Allen B, Palacios OM, Haber LT, Maki KC. Meta-regression analysis of the effects of dietary cholesterol intake on LDL and HDL cholesterol. Am J Clin Nutr. 2019;109(1):7-16.
- Plat J, Baumgartner S, Vanmierlo T, et al. Plant-based sterols and stanols in health & disease: “Consequences of human development in a plant-based environment?” Prog Lipid Res. 2019;74:87-102.