Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Která značka konzervovaného tuňáka obsahuje nejvíce rtuti?
V testu tří národních amerických výrobců konzervovaného tuňáka se ukázalo, že většina konzerv překračuje bezpečnostní limit pro rtuť v lidské stravě stanovený U.S. Environmental Protection Agency.
„Jsou některé značky tuňáka v konzervě horší než jiné?“ Nedávno bylo provedeno měření koncentrací rtuti ve třech amerických značkách konzervovaného tuňáka. Celkově zjistili, že „55 % všech zkoumaných tuňáků překračovalo limit americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) pro lidskou spotřebu.“
Rtuť nepředstavuje problém jen pro děti. Jak jsem za ta léta zmiňoval v několika videích, „zdravotní následky konzumace methylrtuti u dospělých jsou značné a mohou zahrnovat poškození centrálního nervového systému, ataxii, parestézii, ztrátu sluchu, zhoršení vidění, ztrátu citu v končetinách a ztrátu vědomí vedoucí k úmrtí.“
„Vzhledem ke zvýšené náchylnosti vyvíjejícího se nervového systému jsou však škody zjevnější u lidských plodů, kojenců a malých dětí. Ty mohou zahrnovat mikrocefalii (scvrknutí mozku), opožděný vývoj dítěte, zhoršené poznávací schopnosti a těžké neurologické poruchy.“ Naznačují, že vzhledem k naměřeným množství rtuti v konzervovaném tuňáku by průměrné devítileté dítě překročilo limit stanovený EPA už při konzumaci více než jedné plechovky tuňáka každých 43 dní.
Toto není první studie zabývající se konzervovaným tuňákem. Předchozí studie, některé dokonce skoro 20 let staré, zjistily vysoké hladiny rtuti, nebyly však tak vysoké, jako ty dnešní. Problém se rtutí v tuňácích se evidentně stále zhoršuje a zhoršuje.
Která značka tedy dopadla nejhůř? Národní značka číslo tři obsahovala významně více rtuti než ostatní dvě, výzkumníci však neprozradili, která značka to byla. Prostě to nechtěli sdělovat. Všechno, co řekli, bylo, že tyto výsledky naznačují „potřebu přísnější regulace průmyslu vyrábějícího konzervované tuňáky,“ aby se tak zajistila bezpečnost zranitelných populací, jako jsou těhotné ženy, kojenci a děti.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
Image thanks to Frits Ahlefeldt-Laurvig / flickr