Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Léčba Parkinsonovy choroby pomocí bobu obecného (fava fazolí)
Klíčky fazolí fava a sójové ořechy jsou testovány na Parkinsonovu chorobu jako přírodní zdroje L-dopy.
Zvýšené riziko Parkinsonovy choroby bylo dáno do spojitosti s vystavením pesticidům, konzumací mléčných výrobků, historií melanomu a poraněním mozku. Proč je riziko Parkinsonovy choroby zvýšené u jedinců konzumujících hodně mléka a mléčných výrobků? Může to být živočišným tukem. Možná živočišnou bílkovinou. Proč tedy nezkusit rostlinnou stravu jako prevenci a léčbu Parkinsonovy choroby? Existují fytochemikálie, které mohou cílit na příčinu nemoci, ale co se týče léčby, starověké posvátné texty z doby před tisíci roky odkazují na třesoucí se osoby, kterým byla předepsána rostlina příbuzná fazolím k léčbě jejich nemoci.
V předchozím videu jsem mluvil o použití sametových fazolí. V roce 1913 však byl objeven zázračný lék l-dopa v bobu obecném, také známém jako bob koňský nebo fava fazole. Jde o přírodní zdroj l-dopa. Množství se značně liší v závislosti na několika faktorech, ale zdá se, že typicky obsahuje zhruba desetkrát méně než sametové fazole. To ale nevadí, protože jich sníte hodně. Bob je totiž skutečná potravina, ne jen práškový doplněk stravy. Důležité je, že množství l-dopa v bobu obecném je dostačující na to, aby bylo farmakologicky aktivní u pacientů s Parkinsonovou chorobou. Máme dokonce zprávy naznačující, že pacienti mohou mít lepší reakci na boby než na klasickou l-dopu v podobě pilulek. Osobní příběhy pacientů těžících přínosy ze stravy bohaté na bob obecný však samy o sobě nestačí. Je zapotřebí podrobit to pořádnému testu.
Pacientům s Parkinsonovou chorobou byl podáván šálek a třetina vařeného bobu. Během následujících čtyř hodin bylo zaznamenáno značné klinické zlepšení. Bylo to dokonce zlepšení podobné tomu pozorovanému při farmakologické kombinaci l-dopy a karbidopy, což je inhibitor enzymu dekarboxylázy, o němž jsem říkal v minulém videu, že zesiluje hladiny l-dopy v mozku. Není překvapením, že účinek byl podobný, v krvi totiž byly naměřeny velmi podobné hladiny l-dopy. V polovině případů dokonce prakticky nerozeznáte účinek bobů od léčiva. Jak dosáhli stejných hladin, když l-dopa z bobu neměla posilující karbidopu? Jenže bob obecný je nejen přírodním zdrojem l-dopy, ale dokonce i přírodním zdrojem zesilovače karbidopy. Konzumace bobu má proto potenciál zvýšit hladiny l-dopy i karbidopy v krvi, přičemž dochází také ke zlepšení výkonu svalových pohybů pacientů s Parkinsonovou chorobou i bez nežádoucích účinků.
Působí tak dobře, že dokonce musíte být opatrní, kdybyste chtěli náhle přestat. Existuje stav zvaný maligní neuroleptický syndrom projevující se horečkou, zatuhlostí, celou řadou neurologických problémů, rozpadem svalů, pozměněným vnímáním. Syndrom obvykle vzniká při náhlém vysazení léčiva l-dopa a příčinou je stav akutního nedostatku dopaminu. A to stejné lze pozorovat při léčení Parkinsonovy choroby bobem obecným, když dojde k náhlému vysazení. Deset dní před hospitalizací tomuto nebohému muži došly boby ze zahrádky, což vedlo k vážné ochromující zatuhlosti. Tento případ demonstruje, že alternativní léčba nese podobná rizika jako tradiční léčba, jelikož v tomto případě jde v konečném důsledku o stejný lék.
Jsou zde i mínusy, které vás s léčivem nepotkají. Třeba nadýmavost luštěnin. Opatrnost při konzumaci bobu je namístě taktéž u uživatelů inhibitorů monoaminooxidázy používaných jako antidepresiva, může totiž docházet k nežádoucí interakci s lékem.
Navíc je tu riziko stavu známého jako favismus. Genetická mutace vyskytující se zhruba u každého dvacátého člověka a ještě častěji u lidí afrického, asijského a středomořského původu, která se projevuje nedostatkem enzymu nezbytného k detoxikaci určitých látek obsažených v bobu obecném. A bez tohoto enzymu může konzumace bobu obecného způsobit rozpad červených krvinek. Naštěstí je genetické testování této mutace široce dostupné a cenově přívětivé. Je proto moudré otestovat pacienty s Parkinsonovou chorobou na tento favismus, respektive deficitní mutaci G6PD, ještě před předepsáním denní konzumace bobu.
Jestli chcete, můžete boby zkusit. Čerstvé zelené boby mají výrazně více l-dopy než suché boby. Rozdíl je až takový, že suché boby nemusí poskytnout žádný účinek. Pražení a vaření zničí část nebo i všechnu l-dopu. Podle jiných studií však půl šálku vařených bobů obsahuje okolo 250 mg. Nejvíce obsahují naklíčené boby, obsah se zvyšuje až do devátého dne. Po této době už nestravitelné nadýmavé cukry mohou být zcela pryč, což je další výhoda klíčení bobu. Jestli naklíčený bob skutečně pomůže, se dozvíme jedině otestováním.
Výzkumníci podávali pacientům s Parkinsonovou chorobu salát s polovinou šálku čerstvě nasekaných klíčků bobu a pozorovali výrazné klinické zlepšení.
Ostatní luštěniny, třeba obyčejné fazole, také přirozeně obsahují l-dopu, ale v menší dávce. Sójové boby mají navíc látku sloužící stejně jako karbidopa k zesilování l-dopy. Co kdybyste lidem navrch k jejich běžným lékům na Parkinsonovu chorobu podávali ještě sójové boby? Když lidem dali pouhou jednu a půl lžíce pražených sójových bobů, vedlo to k významnému zlepšení oproti samotnému užívání léků. Za pár hodin po konzumaci došlo k redukci samovolných pohybů.
Dokud nemáme k dispozici více informací, měly by zůstat první linií volby v léčbě Parkinsonovy choroby i nadále kombinované léky jako Sinemet. Ovšem přidání fazolí do stravy lidem může jedině pomoci.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Ascherio A, Schwarzschild MA. The epidemiology of Parkinson's disease: risk factors and prevention. Lancet Neurol. 2016;15(12):1257-1272.
- Baroni L, Zuliani C. A plant-food diet in the risk and management of parkinson’s disease. In: Bioactive Nutraceuticals and Dietary Supplements in Neurological and Brain Disease. Elsevier; 2015:411-420.
- Javed H, Nagoor Meeran MF, Azimullah S, Adem A, Sadek B, Ojha SK. Plant Extracts and Phytochemicals Targeting α-Synuclein Aggregation in Parkinson's Disease Models. Front Pharmacol. 2019;9:1555.
- Ramírez-Moreno JM, Salguero Bodes I, Romaskevych O, Duran-Herrera MC. Broad bean (Vicia faba) consumption and Parkinson's disease: a natural source of L-dopa to consider. Neurologia. 2015;30(6):375-376.
- Cilia R, Laguna J, Cassani E, et al. Mucuna pruriens in Parkinson disease: A double-blind, randomized, controlled, crossover study. Neurology. 2017;89(5):432-438.
- Guggenheim M. Dioxyphenylalanin, eine neue Aminosäure aus Vicia faba. Z Phys Chem. 1913;88:276.
- Rijntjes M. Knowing Your Beans in Parkinson's Disease: A Critical Assessment of Current Knowledge about Different Beans and Their Compounds in the Treatment of Parkinson's Disease and in Animal Models. Parkinsons Dis. 2019;2019:1349509.
- Sarrafchi A, Bahmani M, Shirzad H, Rafieian-Kopaei M. Oxidative stress and Parkinson's disease: New hopes in treatment with herbal antioxidants. Curr Pharm Des. 2016;22(2):238-246.
- Kempster PA, Bogetic Z, Secombei JW, Martin HD, Balazs ND, Wahlqvist ML. Motor effects of broad beans (Vicia faba) in Parkinson's disease: single dose studies. Asia Pac J Clin Nutr. 1993;2(2):85-89.
- Rabey JM, Vered Y, Shabtai H, Graff E, Korczyn AD. Improvement of parkinsonian features correlate with high plasma levodopa values after broad bean (Vicia faba) consumption. J Neurol Neurosurg Psychiatry. 1992;55(8):725-727.
- Mehran S M M, B G. Simultaneous determination of levodopa and carbidopa from fava bean, green peas and green beans by high performance liquid gas chromatography. J Clin Diagn Res. 2013;7(6):1004-1007.
- Ladha SS, Walker R, Shill HA. Case of neuroleptic malignant-like syndrome precipitated by abrupt fava bean discontinuance. Mov Disord. 2005;20(5):630-631.
- Katzenschlager R, Evans A, Manson A, et al. Mucuna pruriens in Parkinson's disease: a double blind clinical and pharmacological study. J Neurol Neurosurg Psychiatry. 2004;75(12):1672-1677.
- Nkhoma ET, Poole C, Vannappagari V, Hall SA, Beutler E. The global prevalence of glucose-6-phosphate dehydrogenase deficiency: a systematic review and meta-analysis. Blood Cells Mol Dis. 2009;42(3):267-278.
- Raguthu L, Varanese S, Flancbaum L, Tayler E, Di Rocco A. Fava beans and Parkinson's disease: useful 'natural supplement' or useless risk?. Eur J Neurol. 2009;16(10):e171.
- Multari S, Stewart D, Russell W. Potential of fava bean as future protein supply to partially replace meat intake in the human diet. Comp Rev Food Sci F. 2015;14:511-522.
- Cardador-Martinez A, et al. Effect of roasting and boiling on the content of vicine, convicine and l-3,4-dihydroxyphenylalanine in vicia faba l. J Food Quality. 2012;35(6):419-428.
- Goyoaga C. et al. Content and distribution of vicine, convicine and L-DOPA during germination and seeding growth of two Vicia faba L. varieties. Eur Food Res Technol. 2008;227:1537-1542.
- Vered Y, et al. Bioavailability of lveodopa after consumption of Vicia faba seedlings by Parkinsonian patients and controll subjects. Clin Neuropharmacol. 1994;17(2):138-146.
- Nagashima Y, Kondo T, Sakata M, Koh J, Ito H. Effects of soybean ingestion on pharmacokinetics of levodopa and motor symptoms of Parkinson's disease—In relation to the effects of Mucuna pruriens. J Neurol Sci. 2016;361:229-234.