Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Brzdí káva vstřebávání železa? Jaké jsou důsledky nadměrného příjmu železa?
Káva a běžné bylinné čaje zhoršují vstřebávání železa, což může vysvětlovat některé jejich přínosy.
A jaké následky má nadbytek železa v těle? Ve videích o čaji upozorňuji, že byste ho neměli pít při jídle, jelikož může narušovat vstřebávání železa z potravin. Efekt byl někde mezi 26 a 99 %, asi v závislosti na času louhování, značce a dávce čaje. A co inhibice vstřebávání železa z potravy po požití kávy?
Když jsem to zkoumal poprvé, narazil jsem na tuto studii zabývající se vlivem ukončení příjmu kávy na hladiny železa u batolat z Guatemaly. Říkal jsem si, že museli mít na mysli pití kávy kojícími matkami, ale ne, káva je jedním z prvních nápojů podávaných nemluvňatům v Guatemale. To jsem opravdu netušil!
Zpět k inhibici vstřebávání železa ze stravy po vypití kávy. Šálek kávy snížil vstřebávání železa z požitého hamburgeru o 39 %, u čaje to bylo snížení o 64 %. Káva tedy není tak špatná jako čaj, ale účinek je stále silný. A stejně jako u čaje, i u kávy platí, že čím silnější, tím více blokuje vstřebávání železa. Co se týče načasování, tak nedošlo k žádnému poklesu vstřebávání železa například v případě, kdy káva byla vypita hodinu před jídlem. Naopak odložit pití kávy hodinu po jídle nijak nepomohlo. Nejspíše to lze vysvětlit faktem, že trvá až dvě hodiny, než se žaludek po jídle vyprázdní. Když si dáte kávu za hodinu, ještě se tam může potkat s jídlem.
Účinek čaje nebo kávy lze zvrátit přidáním pomerančové šťávy k pokrmu, nebo lépe pomeranče, respektive jakékoliv potraviny bohaté na vitamín C. Vitamín C posiluje vstřebávání železa, což je užitečné pro lidi na hranici anémie, ale pro mnohé jedince je blokace vstřebávání železa kávou ve skutečnosti užitečná.
Železo je dvousečný meč. Na jednu stranu je esenciálním prvkem nezbytným pro tvorbu krve. Na druhou stranu může být železo silným prooxidantem. Takže je možné, že to snížené riziko cukrovky 2. typu spojené s konzumací kávy je důsledkem inhibice vstřebávání železa kávou.
Riziko cukrovky 2. typu se totiž zvyšuje společně s množstvím feritinu v krvi, feritin je ukazatel zásoby železa. Vyšší zásoby železa se rovnají vyššímu riziku cukrovky. To stejné platí pro riziko těhotenské cukrovky. Musíte si tedy zajistit dostatečný přísun železa, ale nesmíte si ho v těle nahromadit příliš mnoho. A jak víme, že je souvislost příčinná?
Když randomizujete diabetiky k moderní alternativě pouštění žilou a místo pijavic jejich krev dáte lidem, opakovaně, ke snížení zásob železa, tak lidé ze skupiny darující krev mají lepší rovnováhu krevního cukru, lepší vylučování inzulínu, menší inzulínovou rezistenci. Odčerpání železa navíc zlepšuje dysfunkci tepen u pacientů s cukrovkou 2. typu.
Stejné platí pro dnu. Snižuje inhibice vstřebávání železa kávou riziko dny? Pojďme to zjistit. Remise dny vyvolaná hraniční zásobou železa. Vybrali pacienty s dnou a udržovali jim zásoby železa na nejnižší možné úrovni bez způsobení anémie. A? Záchvaty dny výrazně ustoupily u všech pacientů. Rozsah účinku byl od kompletní remise po významnou redukci výskytu a síly záchvatů dny. Zde je výskyt záchvatů před a po opatření. Možná jsme tedy našli jeden důvod, proč je konzumace kávy spojená s nižším rizikem dny. Částečně blokuje vstřebávání železa.
Stále přibývající důkazy naznačují, že železo je zapleteno do řady onemocnění stáří, včetně Alzheimerovy choroby, Parkinsonovy choroby a srdečního onemocnění. Co se týče železa a Alzheimera, vědci se domnívají, že za tím stojí potenciál železa „zkorodovat“ mozkovou tkáň produkcí volných radikálů, jenž mohou způsobit neurodegeneraci přispívající k patologii Alzheimerovy choroby na řadě úrovní. Dokonce to vyvolalo zájem pokusit se léčit Alzheimerovu chorobu zacílením právě na železo.
Vysoké zásoby železa se také mohou pojit se zkrácením telomerů, což je biomarker biologického stárnutí. A pro ty, kteří si myslí, že by o svých vysokých zásobách železa pravděpodobně věděli: Jen pět procent pacientů se zvýšenými hladinami železa uvedlo, že jim to lékař někdy sdělil.
K prevenci nadměrné akumulace železa může stačit pít pravidelně ke každému jídlu čaj. Bylo zjištěno, že se tak snižuje potřeba odebírání krve u lidí s dědičným onemocněním nadměrného střádání železa. Pokud vám však hrozí opak, riziko rozvoje anémie z nedostatku železa, pak byste měli dělat opak, pít čaj jen mimo konzumací jídla.
Kromě čaje a kávy existují ještě další nápoje blokující vstřebávání železa. Mátový čaj patří k těm podobně silným jako černý čaj. I čokoládové mléko to zvládne a heřmánkový čaj blokuje železo zhruba stejně jako káva. Pokud jsou vaše zásoby železa vysoké, toto jsou skvělé nápoje k jídlu. Jestli naopak máte potíže získat dost železa, tyto nápoje byste neměli pravidelně pít při jídle.
Domníváme se, že za účinkem stojí fytoživiny polyfenoly. Co pak bylinky a koření? Ty jsou plné hodných polyfenolů.
Tuto studii provedli prakticky ve zkumavce, nikoliv na lidech. Ovšem máme tu případovou zprávu o anémii z nedostatku železa vyvolané vysokým příjmem kurkumy. Lékař léčil sám sebe s akutní osteoartrózou pomocí kapslí s výtažkem z kurkumy. Zároveň měl anémii. Nepovedlo se mu zvýšit hladiny železa navzdory užívání doplňků. Dva týdny od ukončení užívání přípravku z kurkumy se však jeho krvinky i hladina železa vrátily do normálu.
Takže na jednu stranu by lidé navštěvující lékaře s anémií z nedostatku železa měli být dotázáni na užívání doplňků stravy. Zároveň by však schopnost kurkumy přilnout k železu ve střevě mohla být užitečná v případech nadbytku železa.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org