Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Vliv rostlinné stravy na rakovinu prsu a prostaty
Proč lidé, kteří jedí více rostlin, mají méně rakoviny prsu a prostaty?
Vypadá to, že vegetariánská strava nabízí významný ochranný účinek proti srdečnímu onemocnění a rakovině obecně, nejsilnější je u veganského stravování. Platí to pro rakovinu celkově, ale jak je to konkrétně s rakovinou prsu a prostaty?
Vědci provedli asi půl tuctu studií o riziku rakoviny prsu při různém typu rostlinného stravování. Dle očekávání naměřili snížené riziko. V některých studiích měli vegetariáni méně než poloviční riziko rakoviny prsu v porovnání s konzumenty masa. To naznačuje, že vegetariánská strava chrání před rizikem rakoviny prsu. V další studii bylo nevegetariánské stravování jedním z důležitých rizikových faktorů, jenž téměř ztrojnásobil riziko rakoviny prsu. Ve studii California Teachers Study bylo stravování s převahou rostlin taktéž spojeno s významnou redukcí rizika rakoviny prsu. Takže už tendence k většímu příjmu například ovoce a zeleniny byla spjata se snížením rizika rakoviny prsu, zejména těch nejhůře léčitelných nádorů. Je to pozoruhodné a poskytuje možnou cestu pro prevenci.
Některé poklesy rizika byly statisticky významné jen po zahrnutí přínosů zhubnutí na rostlinné stravě a doprovodných faktorů životního stylu. A redukce dalších rizik nebyly statisticky významné ani s tímhle. Nižší riziko, ale ne významně. Nižší riziko, ale ne významně, což znamená, že tak v polovině těch studií mohlo být nižší riziko jen dílem náhody. Dobře, ale tohle platilo pro vegetariány. Mohly by si veganky vést lépe?
Vegetariánské stravování nabízí ochranu před rakovinou zažívacího ústrojí, zatímco veganské stravování obstojí ve snížení rizika všech rakovin jako celku, a konkrétně zejména ženských rakovin, kam patří rakovina prsu, děložního čípku, endometria a vaječníků. O pár let později se vědcům povedlo získat dost dat o rakovině prsu. Ukázalo se, že veganky mají konzistentně nižší očekávané riziko, ale ne statisticky významně.
Jedna studie z Indie dokonce nadnesla, že vegetariáni konzumující vejce mají nižší riziko, než vegetariáni nekonzumující vejce. Nicméně když sloučíme všechny studie o příjmu vajec a rakovině prsu, tak konzumace jednoho vejce denně, tedy pěti a více týdně, zřejmě zvyšuje riziko rakoviny prsu oproti nulovému příjmu vajec.
Nárůst spotřeby o pět vajec týdně byl také spojen s nárůstem smrtelné rakoviny prostaty o 47 %. Když se podíváme obecně na vliv rostlinných potravin a živočišných potravin na riziko rakoviny prostaty, tak většina studií ukazuje, že rostlinné potraviny se pojí se sníženým rizikem nebo neutrálním rizikem rakoviny prostaty. Naopak živočišné potraviny, zejména mléčné výrobky, se pojí buď s neutrálním, nebo zvýšeným rizikem. Mléko a vejce mohou být důvodem, proč všechny tři studie rakoviny prostaty u veganů nalezly snížené riziko, ale polovina vegetariánských neukázala žádnou změnu.
Není to však jenom o vyřazení masa. Konkrétně zelenina a luštěniny byly také spojeny s nižším rizikem, taktéž u rakoviny prsu. Vysoký příjem zeleniny a luštěnin jako fazole, čočka a cizrna byl spojen s ochranným účinkem proti rakovině prsu. Konkrétně poloviční pravděpodobnost rakoviny prsu při konzumaci čtyř a více porcí zeleniny denně nebo denní porce fazolí či čočky, nehledě na případnou konzumaci masa. Všimněte si, že toto je jedna z těch studií, která ukázala jen statisticky nevýznamný pokles rizika u vegetariánů. Možná vyjde lépe být konzument masa konzumující spoustu zeleniny a fazolí, než vegetarián, který jí hodně nezdravých pochoutek.
Výživové doporučení by nemělo spočívat jen v protlačování konkrétních potravin, ale spíše propagovat celkové přínosy zvýšené konzumace celých rostlinných potravin obecně. A co se stane, když jen prosazujete více zeleniny? To se dozvíme jedině náležitým otestováním: „Efekt behaviorální intervence ke zvýšení konzumace zeleniny na progresi rakoviny u mužů s raným stádiem rakoviny prostaty“. To zní zajímavě, zkusili navýšení příjmu zeleniny ne k pouhé prevenci, ale přímo léčbě rakoviny. Muži s rakovinou prostaty potvrzenou biopsií byli randomizováni k povzbuzování ke konzumaci sedmi nebo více porcí zeleniny denně. Skvělé! A kontrolní skupina obdržela jen obecné informace o výživě. Jak to dopadlo?
Mezi muži s raným stádiem rakoviny prostaty pod aktivním dohledem behaviorální intervence ke zvýšení spotřeby zeleniny nevedla k významnému snížení rizika progrese rakoviny prostaty. To je škoda. Ale počkat. Studie netestovala zvýšenou spotřebu zeleniny, ale efekt podávání rad, aby lidé jedli více zeleniny. Jenže poslechli vůbec? Behaviorální intervence v této studii vedla k robustní dlouhotrvající zvýšené spotřebě zeleniny po dobu dvou let, slovy výzkumníků. Naneštěstí to stejně nestačilo. Na konci druhého roku jedli o dvě porce zeleniny více. Počkat, jen o dvě, nejedli sedm? Takže výsledný rozdíl mezi zeleninovou skupinou a kontrolní skupinou byly necelé dvě porce. Za úkol měli i jíst nejméně dvě porce rajčat denně a dvě porce brukvovité zeleniny, jako je brokolice, každý den. Přesto ve výsledku jedli jen asi 28 gramů brukvovité zeleniny a méně než desetinu porce rajčat. S tak malou změnou ve stravování není divu, že se to na rakovině neprojevilo.
Je možné, že zároveň musíte omezit živočišné potraviny. V této další tříměsíční studii mužů s rakovinou prostaty, jež se jim po operaci a ozařování vrátila, se povedlo navýšit příjem rostlinných potravin a omezit živočišné, dokonce i jedli více rajčat. A průměrný čas do zdvojnásobení PSA (ukazatel rychlosti růstu nádoru) se protáhl z 22 měsíců na 59 měsíců. Takže zdvojnásobení hladiny oddáleno z původních necelých dvou let na téměř pět let. A to vše díky tříměsíční výživové intervenci. V kontrolní skupině se nic nezměnilo. Zpomalit růst nádoru je fajn, ale co takhle jeho růst zastavit, nebo jej i zmenšit?
Jsou striktní vegetariáni chráněni před rakovinou prostaty? Ano, lidé konzumující výhradně rostlinnou stravu mají jen zlomek rizika rozvoje této rakoviny. A to zdaleka není všechno. Ano, slavná Ornishova studie. Už jsem o ní mluvil dříve, zejména ve videu Jak nezemřít na rakovinu. Když randomizovali muže s rakovinou prostaty k jídelníčku plném ovoce, zeleniny, celozrnných obilovin a luštěnin, tak v průměru došlo ke scvrkávání nádorů, jak dokládaly klesající hladiny PSA. V kontrolní skupině rakovina pokračovala v růstu. Když kápnete krev někoho z rostlinné skupiny na trochu buněk rakoviny prostaty v Petriho misce, tak rostlinná krev potlačí růst rakoviny takřka osmkrát lépe než klasická. A čím lépe se drželi předepsané stravy, tím více jejich krev dokázala potlačovat růst rakoviny.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Dinu M, Abbate R, Gensini GF, Casini A, Sofi F. Vegetarian, vegan diets and multiple health outcomes: A systematic review with meta-analysis of observational studies. Crit Rev Food Sci Nutr. 2017;57(17):3640-3649.
- Chang YJ, Hou YC, Chen LJ, et al. Is vegetarian diet associated with a lower risk of breast cancer in Taiwanese women? BMC Public Health. 2017;17(1):800.
- Kamath R, Mahajan KS, Ashok L, Sanal TS. A study on risk factors of breast cancer among patients attending the tertiary care hospital, in udupi district. Indian J Community Med. 2013;38(2):95-99.
- Link LB, Canchola AJ, Bernstein L, et al. Dietary patterns and breast cancer risk in the California Teachers Study cohort. Am J Clin Nutr. 2013;98(6):1524-1532.
- Cade JE, Taylor EF, Burley VJ, Greenwood DC. Common dietary patterns and risk of breast cancer: analysis from the United Kingdom Women’s Cohort Study. Nutr Cancer. 2010;62(3):300-306.
- Gilsing AMJ, Weijenberg MP, Goldbohm RA, Dagnelie PC, van den Brandt PA, Schouten LJ. Vegetarianism, low meat consumption and the risk of lung, postmenopausal breast and prostate cancer in a population-based cohort study. Eur J Clin Nutr. 2016;70(6):723-729.
- Dos Santos Silva I, Mangtani P, McCormack V, Bhakta D, Sevak L, McMichael AJ. Lifelong vegetarianism and risk of breast cancer: a population-based case-control study among South Asian migrant women living in England. Int J Cancer. 2002;99(2):238-244.
- Travis RC, Allen NE, Appleby PN, Spencer EA, Roddam AW, Key TJ. A prospective study of vegetarianism and isoflavone intake in relation to breast cancer risk in British women. Int J Cancer. 2008;122(3):705-710.
- Tantamango-Bartley Y, Jaceldo-Siegl K, Fan J, Fraser G. Vegetarian diets and the incidence of cancer in a low-risk population. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2013;22(2):286-294.
- Penniecook-Sawyers JA, Jaceldo-Siegl K, Fan J, et al. Vegetarian dietary patterns and the risk of breast cancer in a low-risk population. Br J Nutr. 2016;115(10):1790-1797.
- Shridhar K, Singh G, Dey S, et al. Dietary patterns and breast cancer risk: a multi-centre case control study among north indian women. Int J Environ Res Public Health. 2018;15(9):1946.
- Keum N, Lee DH, Marchand N, et al. Egg intake and cancers of the breast, ovary and prostate: a dose-response meta-analysis of prospective observational studies. Br J Nutr. 2015;114(7):1099-1107.
- Shin J, Millstine D, Ruddy B, Wallace M, Fields H. Effect of plant- and animal-based foods on prostate cancer risk. J Am Osteopath Assoc. 2019;119(11):736-746.
- Chan R, Lok K, Woo J. Prostate cancer and vegetable consumption. Mol Nutr Food Res. 2009;53(2):201-216.
- Parsons JK, Zahrieh D, Mohler JL, et al. Effect of a behavioral intervention to increase vegetable consumption on cancer progression among men with early-stage prostate cancer: the meal randomized clinical trial. JAMA. 2020;323(2):140-148.
- Parsons JK, Zahrieh D, Mohler JL, et al. Effect of a behavioral intervention to increase vegetable consumption on cancer progression among men with early-stage prostate cancer: the meal randomized clinical trial. JAMA. 2020;323(2):140-148. Supplemental Info.
- Carmody J, Olendzki B, Reed G, Andersen V, Rosenzweig P. A dietary intervention for recurrent prostate cancer after definitive primary treatment: results of a randomized pilot trial. Urology. 2008;72(6):1324-1328.
- Tantamango-Bartley Y, Knutsen SF, Knutsen R, et al. Are strict vegetarians protected against prostate cancer? Am J Clin Nutr. 2016;103(1):153-160.
- Ornish D, Weidner G, Fair WR, et al. Intensive lifestyle changes may affect the progression of prostate cancer. J Urol. 2005;174(3):1065-1070.