Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Aktuální informace o bezpečnosti sladidla erytritolu: Existují vedlejší účinky?
Proč je hladina erytritolu v krvi spojena s vyšší mírou chronických onemocnění?
Je zajímavé, že při vyhledání informací o nízkokalorickém sladidle erytritolu ve vědecké literatuře narazíte mimo jiné na dokumenty jako tento, jenž popisuje využití erytritolu, jaké mě nikdy nenapadlo (výbušnina). Je to pro vás také bomba? A co teprve titulky jako tyto? Erytritol je spojen s nárůstem tělesného tuku u mladých dospělých, metabolickou dysfunkcí, ischemickou chorobou srdeční, srdečním selháním, prediabetem a cukrovkou, diabetickými komplikacemi jako poškození ledvin a slepota.
Moment, já myslel, že erytritol je považován za zcela bezpečný, a že má dokonce antioxidační účinky. Pojďme se na tyto studie podívat blíže.
Po nástupu na vysokou školu mnoho mladých dospělých přibere, obávaná „prvákova kila“. To je může nasměrovat špatným směrem, k rozvoji chronických nemocí. Netýká se to však všech prváků. Výzkumníci se proto pokusili rozluštit, proč někteří přiberou a jiní ne. Jednoho z prvních školních dnů skupina studentů poskytla vzorek krve. Za devět měsíců je převážili a odebrali jim další krev. Zhruba čtvrtina studentů si udržela stabilní váhu, ale zbylé tři čtvrtiny přibraly v průměru 4 kg. Pak udělali něco zajímavého. Seskupili krev všech se stabilní váhou a porovnali ji s krví skupiny, jež přibírala na váze, aby odhalili případné rozdíly. Přibírající studenti měli výrazně vyšší hladiny erytritolu v krvi. A ne o trochu, 15x více. Lidé se špatnou regulací krevního cukru měli v krvi 21x více erytritolu.
To stejné se srdečním onemocněním. Čeho měli lidé s rozvinutým srdečním onemocněním v krvi více než ostatní? Erytritolu. To stejné s cukrovkou a jejími komplikacemi. Dobře, tak o co tady jde? Podílí se erytritol na obezitě, srdečním onemocnění a cukrovce, nebo je jen nevinným přihlížejícím? Možná jde o reverzní příčinnost. Místo aby erytritol vedl k přibírání na váze, by přibírání na váze mohlo vést k vyššímu příjmu erytritolu. Konec konců, kdo obvykle sáhne po nízkokalorických sladidlech? Počkejte chvíli. Například v této studii odebrali krev před a pak po více než dvaceti letech. Byl tehdy vůbec erytritol dostupný? První odběry krve jsou z osmdesátých let a erytritol byl schválen až v roce 2001. To stejné se studií o srdečním onemocnění. Vzorky krve byly z pozdních osmdesátek. Takže přítomnost erytritolu v krvi účastníků nelze vysvětlit konzumací erytritolu v podobě náhražky cukru. Počkat, jak tedy mohli mít v těle tolik erytritolu?
Jejich tělo ho vyrobilo. Víme, že tělo dokáže z přebytečného krevního cukru vytvořit erytritol. Když lidem podáte radioaktivně označený cukr, tak během dvou hodin v jejich krvi najdete radioaktivně označený erytritol. Ukazuje se, že erytritol je metabolit pentózofosfátového cyklu. Existuje dráha, kterou je krevní cukr přeměňován na erytritol. Pentózofosfátový cyklus je ochranným mechanismem. Je to způsob, jakým se vaše tělo zbavuje přebytečného cukru z krve pokusem o přeměnění cukru na jiné látky a tedy snížení hladiny. Přítomnost erytritolu v těle je tedy nejspíše jen důsledkem vysokých cukrů, nikoliv příčinou. Není divu, že je erytritol spojen s cukrovkou. Je to jako říkat, že vysoké hladiny cukru jsou spojeny s vysokými hladinami cukru. Navíc vysoké krevní cukry se také pojí s obezitou a srdečním onemocněním.
Syntéza erytritolu může být dokonce adaptivním mechanismem pro boj s oxidativním stresem vyvolaným obezitou a vysokou krevní glukózou. Jinými slovy, není to jen způsob, jak snížit krevní cukr, ale vzhledem k antioxidačním vlastnostem erytritolu ho možná vaše tělo vyrábí záměrně, aby uklidilo nepořádek.
Závěr zní, že nemáme studie spojující konzumaci erytritolu s jakýmkoliv onemocněním. Na druhou stranu máme studie erytritolu ukazující jeho relativní nevinnost a možnou prospěšnost. Nicméně dopady dlouhodobého užívání erytritolu dosud nebyly vyhodnoceny.
Taková data byla k dispozici až do roku 2023, kdy prestižní laboratoř patřící Cleveland Clinic odhalila zvýšenou náchylnost ke srážlivosti v lidské krvi ve zkumavce a v myší krvi v tepnách myší. Účinek byl pozorován při krevních koncentracích 45 i 290 mikromolů. Když však lidé pozřou dvě polévkové lžíce erytritolu, tak jim krevní hladiny erytritolu během minut vystoupají na tisícové hodnoty. Proto bych lidem doporučil, aby se od sladidla drželi dále, dokud nevyjdou klinické studie, které by erytritol zprostily viny.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org