Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Je plavání dobré pro hubnutí?
Cvičení v chladné vodě nebo v chladných podmínkách na souši může vést ke zvýšení příjmu kalorií po tréninku.
Plavání a vodní aktivity obecně jsou oblíbenou alternativou k pohybovým aktivitám na suchu, jako je chůze a cyklistika. Vztlak vody pomáhá zmenšit zátěž působící na klouby. Nicméně plavání je méně efektivní aktivitou pro účely hubnutí. Obézní ženy byly randomizovány k hodině pohybu denně: chůze, cyklistika nebo plavání. O šest měsíců později chodkyně zhubly v průměru 7,7 kg, cyklistky zhubly v průměru 8,6 kg, ale plavkyně nezhubly ani trochu (naopak přibraly 2,2 kg). Přeměřením kožních záhybů pro odhadnutí tělesného tuku naměřili zeštíhlení o více než 40 % při chození i cyklistice, ale plavání k zeštíhlení nevedlo. O co tady jde? Podívejte se na tohle. Čím více toho ženy nachodily, tím více zhubly. Čím více toho ženy našlapaly, tím více zhubly. Vyšší počet uplavaných délek bazénu se však nijak neprojevil. Ani hodina plavání denně. Žádné hubnutí. Co se to děje?
Ukazuje se, že některá cvičení zesilují chuť k jídlu více než jiná. Pohyb na suchu nestimuluje kompenzační navýšení apetitu a kalorického příjmu, ale to stejné nelze říct o vodních aktivitách. Na rozdíl od chůze a běhu nebo cyklistiky může plavání výrazně zvýšit hlad pociťovaný během následujících hodin. Vysvětlovalo by to, proč plavci mívají více tělesného tuku, než běžci na srovnatelné úrovni, byť plavci mohou v praxi během tréninku spálit více kalorií. Intuitivně bychom spíše čekali, že plavání může vést k většímu úbytku na váze, protože se při něm vydává teplo do vody. Jenže plavání vůbec nefungovalo. Ukazuje se, že právě chlad může být viníkem.
Když cvičíte v teplé vodě (34 stupňů), tak nedojde k o nic většímu posílení chuti k jídlu než na suchu. Po stejné aktivitě ve studené vodě (22 stupňů) lidé nakonec zkonzumují i dvakrát více jídla hodinu po aktivitě. Možná jen spalují dodatečné kalorie na zahřátí? Ne, i při stejném kalorickém výdeji lidé snědí o stovky kalorií více, pokud si zaplavali ve studené vodě. Po spálení 500 kalorií plaváním ve studené vodě se účastnili bufetu, na kterém snědli takřka 900 kalorií, o stovky kalorií více, než po cvičení v teplé vodě nebo na suchu. Přijali tedy zhruba dvojnásobek kalorií spálených cvičením. Není divu, že plavání nepomáhá při hubnutí.
Platilo by to stejné za různých teplot na souši? Tým britských vědců se to rozhodl zjistit. Randomizovali lidi k rychlé chůzi trvající 45 minut na běžeckém páse buď v chladu (7 stupňů), nebo v cca pokojové teplotě (20 stupňů). Účastníci pak dostali jídlo podávané formou bufetu, na kterém byla skrytě zaznamenávána konzumace. Kalorický příjem byl výrazně vyšší po cvičení v chladu. Ačkoliv se lidem s nadváhou často předepisuje chůze, vědci dospěli k závěru, že „pokud by chůze probíhala v chladném prostředí, třeba v zimě, mohlo by to stimulovat příjem potravy“. V teplejších měsících pak výzkumníci obezity doporučují pohybovat se venku, nikoliv v klimatizované tělocvičně.
Všechny dosud provedené studie o účincích teplého a chladného prostředí zjistily, že pohybová aktivita ve studené vodě nebo ovzduší vede ke zvýšení následného kalorického příjmu. A co rychlé ponoření do bazénu po cvičení? Australští vědci zjistili, že ponoření do vody na 15 minut, ať studené nebo teplé, po běhání, vedlo ke zvýšení kalorického příjmu. Co dělá z namočení se zesilovač chuti k jídlu? Možná jim byla po výstupu z vody a před převlečením do suchého oblečení zima? Naznačuje nám to, že ačkoliv je chladivá sprcha po cvičení možná osvěžující, lepší bude zůstat u horké sprchy.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org