Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Přínosy žvýkání žvýkaček při zápachu z úst (špatném dechu)
Jsou některé příchutě žvýkaček lepší než jiné?
Jaký vliv má žvýkání žvýkaček na zápach z úst? V časopise Journal of Evidence-Based Dental Practice vyšla studie porovnávající hladiny zapáchajících sloučenin v dechu lidí před žvýkáním mátové žvýkačky a 15 minut po žvýkání. Zjistili, že žvýkačka značně snížila hladiny všech testovaných těkavých sloučenin síry, zhruba o polovinu. Připisují to vlivu žvýkání na produkci slin. Jak víme, že s tím neměla co do činění máta? Protože i žvýkačky bez příchutě, jen gumový základ bez aktivních složek, mohou fungovat. Takže žvýkačky skutečně umí zmírnit zápach z úst alespoň dočasně díky zvýšené tvorbě slin.
S tím také souvisí, že se ráno probouzíme se špatným dechem, který však odezní i sám od sebe, aniž byste si museli vyčistit zuby. Zde jsou hladiny zapáchajících těkavých sloučenin síry v dechu lidí hned po probuzení, a tady jak klesnou ještě před snídaní. Je to tím, že přes ústa nám denně projde litr a půl slin, šest šálků. Přes noc je však kohoutek utažen, takže bakterie mohou růst ve stagnujícím jezírku slin vznikajícím přes noc ve vašich ústech.
Sliny účinkují jednoduše tak, že jejich zvýšený objem umožní většímu množství těkavých sloučenin síry navázat se na ně. Místo, aby se uvolnily jako plyn, se jen rozpustí v tekutině. Lze toho docílit také vypitím vody, nebo žvýkáním žvýkačky, jelikož i ta podpoří tvorbu slin. Existuje přece jen příchuť, která ještě zlepší účinek?
Publikována byla studie na eukalyptových žvýkačkách. Lidé byli randomizováni ke žvýkání silně eukalyptové žvýkačky pětkrát denně, nebo slabě eukalyptové žvýkačky, nebo žvýkačky bez příchuti. Obě eukalyptové žvýkačky s přehledem porazily kontrolní žvýkačku, kvantitativně i kvalitativně.
Jenže kde sehnat eukalyptovou žvýkačku? Co takhle účinek skořice? Jedné škodlivé bakterii spojené se špatným dechem to skořicový olej pěkně natřel. Naznačuje nám to existenci slibné látky pro zařazení do výrobků osobní hygieny zaměřené na zápach z úst. Nicméně skořice naprosto selhala v boji se čtyřmi dalšími typy bakterií kazících dech. Všechno jsou to však jen studie v Petriho miskách. Jestli žvýkačka se skořicovou příchutí skutečně dokáže pomoci se špatným dechem, ukáže jedině test.
Krátkodobý baktericidní účinek skořicové žvýkačky s cukrem na bakterie spojené se špatným dechem. Výzkumníci dospěli k závěru, že komerčně dostupné skořicové žvýkačky slazené cukrem skutečně mohou ulevit od zápachu z úst. Když se však na data podíváme, tak stejná žvýkačka, ale bez skořicového oleje, dopadla úplně stejně, jako ta se skořicovým olejem. Proč tak trvali na tom, aby výsledky obrátili ve prospěch skořicové žvýkačky? Možná proto, že studie byla financována firmou Wrigley.
Závěr zní, že žvýkání žvýkaček je obecně považováno za užitečné pro redukci špatného dechu pomocí stimulace toku slin a mechanického očišťování, dokonce i bez přítomnosti jakékoliv „aktivní“ přísady ve žvýkačce.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org