Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Přínosy kalorické restrikce bez nutnosti skutečné restrikce
Jedním z mechanismů, díky kterým omezení kalorického příjmu může prodloužit život je zvyšování koncentrace dehydroepiandrosteronu (DHEA), nejhojnějšího steroidního hormonu lidského těla. Doplňky stravy s DHEA nelze doporučit, možná však existuje způsob, jak nakládat s přibývajícím věkem s tímto hormonem hospodárněji.
Proč nemůžeme žít věčně? Některé organismy to umí. A teď nemám na mysli 200 let starou velrybu, nebo dokonce tisíc let starý strom. Mluvím o skutečné nesmrtelnosti. Opravdu existují organismy, které podle všeho nestárnou. Teoreticky by tak mohli žít věčně, a proč taky ne?
V jistém slova smyslu jsou i lidé nesmrtelní, a to proto, že šťastlivé spermii a vajíčku se v případě setkání může podařit přenést geny do další generace. Každé z našich dětí vyroste z jedné z našich buněk, a to samo o sobě, tedy skutečnost, že z jediné buňky se může stát člověk, by mělo dělat z možnosti nekonečnosti našeho života něco biologicky velmi nenáročného na provedení.
Rozhodně jde o žhavé výzkumné téma. Hodně výzkumu se zaměřilo na roli DHEA, dehydroepiandrosteronu, nejhojnějšího steroidního hormonu v lidském těle, jehož hladina stárnutím výrazně klesá. Je to protivník kortizolu, což znamená, že pomáhá tělu potlačit účinky stresu. Zdá se, že omlazuje ženskou plodnost, a co je nejdůležitější, zdá se být silným předpovídajícím faktorem dlouhověkosti. Ve skutečnosti může být jedním z důvodů, proč kalorická restrikce (omezení příjmu kalorií) prodlužuje život mnoha zvířat, právě zvýšená tvorba DHEA.
Není proto žádným překvapením, že se DHEA prodává jako „elixír mládí“. Jde o volně prodejný doplněk stravy, který vyvolává nejrůznější obavy ohledně bezpečnosti, vedlejších účinků a „nedostatku kontroly kvality v tomto stále výnosnějším oboru podnikání.“ Některé doplňky s touto látkou například vyloženě lžou a ve skutečnosti žádný DHEA v sobě neobsahují. Jiné zase obsahují výrazně více DHEA, než uvádějí na obale. I z tohoto důvodu se užívání doplňků s DHEA nedoporučuje.
Existují nějaké přirozené způsoby, jak zvýšit hladiny tohoto hormonu? Víme, že několik různých složek stravy, například vláknina, bývá spojováno s lepšími hladinami hormonu. Proč tedy nedat všechny tyto složky potravy dohromady?
„Krátkodobý dopad lakto-vegetariánské stravy.“ Stačilo 5 dní na bezvaječné vegetariánské stravě a krevní hladiny DHEA vzrostly o 20 % v porovnání s hladinami na běžné stravě. A důvod je zajímavý. Nebylo to nutně proto, že jejich těla vyráběla více DHEA, místo toho spíše DHEA dokázali lépe udržovat. Těla lidí na vegetariánské stravě se snažila hormonem šetřit. To je jev, který běžně pozorujeme jenom při půstu. Pokusné skupiny však měly izokalorickou stravu, což znamená, že obě obsahovaly stejné množství kalorií. Konzumací vegetariánské stravy tak člověk může být schopen napodobit účinky omezeného příjmu kalorií; bez toho aniž by u toho musel hladovět.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Kirkwood T. Why can't we live forever? Sci Am. 2010 Sep; 303(3):42-9.
- Goel RM, Cappola AR. Dehydroepiandrosterone sulfate and postmenopausal women. Curr Opin Endocrinol Diabetes Obes. 2011 Jun; 18(3):171-6.
- Parasrampuria J, Schwartz K, Petesch R. Quality control of dehydroepiandrosterone dietary supplement products. JAMA. 1998 Nov 11; 280(18):1565.
- Genazzani AR, Pluchino N. DHEA therapy in postmenopausal women: the need to move forward beyond the lack of evidence. Climacteric. 2010 Aug; 13(4):314-6.
- Arlt W. Dehydroepiandrosterone and ageing. Best Pract Res Clin Endocrinol Metab. 2004 Sep; 18(3):363-80.
- Roth GS, Lane MA, Ingram DK, Mattison JA, Elahi D, Tobin JD, Muller D, Metter EJ. Biomarkers of caloric restriction may predict longevity in humans. Science. 2002 Aug 2; 297(5582):811.
- Yen SS. Dehydroepiandrosterone sulfate and longevity: new clues for an old friend. Proc Natl Acad Sci U S A. 2001 Jul 17; 98(15):8167-9.
- Gleicher N, Barad DH. Dehydroepiandrosterone (DHEA) supplementation in diminished ovarian reserve (DOR). Reprod Biol Endocrinol. 2011 May 17; 9:67.
Images thanks to Risk Blog; J.Smith via Wikimedia Commons; and Lunar Caustic via flickr