Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
DHEA: Co to je a jaké jsou její výhody?
Hladina DHEA se s věkem přirozeně snižuje. Má doplňování mladistvých hladin regenerační účinky?
Dehydroepiandrosteron, DHEA, je nejběžnější steroidní hormon proudící v naší krvi, přesněji pro-hormon. Je produkován v nadledvinách a pak lokálně v tkáních přeměňován na androgeny, mužské pohlavní hormony, nebo estrogeny, ženské pohlavní hormony. Vrchol produkce DHEA v těle nastává mezi 25 a 35 lety věku. Pak postupně klesá zhruba o dvě procenta ročně. Ve věku 80 let už produkujeme o 80 % méně než na vrcholu ve své rané dospělosti.
Průřezové studie nalezly spojitost mezi nízkými hladinami DHEA a narušenou sexuální funkcí, menší vitalitou, depresivními náladami, nižší minerální hustotou kostí a narušeným kognitivním výkonem ve smyslu exekutivní funkce, koncentrace a paměti. V kombinaci s intervenčními studiemi provedenými na hlodavcích, které ukázaly celou škálu příznivých účinků, byl DHEA prohlášen za „superhormon a všelék proti stárnutí“. Přitom nadledviny hlodavců tuto látku ani nevyrábějí. Prodeje DHEA v USA vyrostly na více než 50 milionů dolarů ročně v naději, že obnovení mladistvých hladin může mít regenerující účinky.
Vzhledem k debaklu Premarinu, náhradě estrogenu, který ukázal, že zvrácení věkem podmíněného hormonálního úpadku může napáchat více škody než užitku, jsme zoufale potřebovali provést klinické studie. Protože DHEA nelze patentovat, nebyl o výzkum mezi farmaceutickými firmami velký zájem. Část jeho rozsáhlé obliby jde na vrub právní skulině, díky které je DHEA jediným steroidem, který není považován za kontrolovanou látku, a je proto volně prodejný jako „doplněk stravy“, místo jako lék na předpis. Naštěstí během posledních 20 let začala vycházet série vysoce kvalitních randomizovaných kontrolovaných studií a prvotní nadšení nahradil střízlivý skepticismus. Ten „všelék“ totiž opakovaně nedokázal porazit placebo. Slibovaná fontána mládí v podobě DHEA začala vysychat.
Posudek z asi dvou tuctů randomizovaných kontrovaných studií orálního užívání DHEA u postmenopauzálních žen nenalezl důkazy o zlepšení sexuální funkce, psychického stavu ani kognitivního výkonu. Svou roli by však DHEA mohl sehrát intravaginálně proti atrofii pochvy, což už jsem probíral dříve. Metaanalýza asi dvou tuctů randomizovaných kontrolovaných studií DHEA na starších mužích podobně nenalezla žádné důkazy o přínosu pro metabolismus, zdraví kostní, sexuální funkci nebo kvalitu života. A ani žádný kognitivní přínos. Jediný přínos nalezený u mužů byl relativně zanedbatelný pokles tělesného tuku oproti placebu, méně než 450 gramů za osm měsíců.
U žen však DHEA může pomoci s plodností. Ženská plodnost začíná postupně, ale znatelně klesat od 32 let. A pokles dále zrychluje po 37. roce. DHEA však může pomoci.
Mezi vedlejší účinky užívání doplňků stravy s DHEA patří akné, mastná pleť a vlasy, zesílení ochlupení a zvýšení krevních hladin IGF-1, růstového hormonu podporujícího rakovinu. Tak jako u všech doplňků stravy i zde máme obavy z nedostatků v kontrole kvality. Některé doplňky s DHEA bezostyšně lžou a žádný DHEA neobsahují. Jiné obsahují až 150 % uváděné dávky. Z těchto i dalších důvodů nejsou doplňky s DHEA doporučovány.
Existují přirozené cesty, jak zvýšit DHEA například pro zlepšení plodnosti? Nižší příjem bílkovin je spojen s vyššími hladinami. Intervenční studie zjistila, že zvýšení příjmu vlákniny aktivně navyšuje hladiny, co tedy zkusit obojí? Přivítejte studii: „Krátkodobý dopad laktovegetariánské stravy“. Už po pěti dnech na vegetariánské stravě bez vajec krevní hladiny prekurzoru DHEA stouply téměř o 20 %. Nebo to můžeme udělat naopak. Vezmeme lidi již na rostlinné stravě a převedeme je na konvenční stravu. Jejich hladiny DHEA klesnou téměř o 20 %. Těla lidí konzumujících rostlinnou stravu zjevně zadržují v těle hormon lépe, méně ho vylučují močí, což normálně vídáme jen při půstu.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org