Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Proč se pijáci mléka dožívají v průměru kratšího věku?
Jak bychom mohli snížit riziko předčasné smrti v důsledku konzumace mléčných výrobků?
V mém videu o mléku a kostech rozebírám tuto sestavu studií sledující stovky tisíc lidí až po dvě desetiletí. Studie nalezly o 60 % vyšší riziko zlomeniny kyčle u žen konzumujících hodně mléka. Výzkumníci navrhli, že by to mohlo být galaktózou, produktem rozkladu mléčného cukru laktózy. A to na základě skutečnosti, že lidé s vysokými hladinami v krvi v důsledku vrozené neschopnosti ji detoxikovat mohou mít oslabené kosti. A to není vše, co galaktóza může napáchat.
Vědci galaktózu používají k vyvolání urychleného stárnutí u laboratorních zvířat. Je velmi šikovná v napodobování stárnutí vyvoláním degenerativních změn v mozku, srdci, plicích, játrech, ledvinách a tak dále. „Zvířata se zkráceným životem vykazují neurodegeneraci, mentální retardaci a kognitivní dysfunkci, oslabení imunitní reakce a sníženou schopnost rozmnožování.“ A nemusí jí být mnoho. Stačí lidský ekvivalent vypití jedné nebo dvou sklenic mléka denně.
Nicméně lidé nejsou hlodavci. Například už skoro sto let víme, že potkanům můžeme způsobit šedý zákal podáváním velkého množství laktózy nebo galaktózy. Nicméně epidemiologická data se rozcházejí v tom, jestli mléčné výrobky dělají to stejné lidem.
Studie ze Švédska se však nedívaly jen na kosti, ale i mléko a úmrtnost. Více mléka bylo spojeno s větším umíráním. U žen byly tři sklenice mléka denně spojeny s takřka dvojnásobným rizikem předčasného úmrtí. Úvodník v lékařském časopise doprovázející studii zdůrazňoval, že vzhledem k nárůstu konzumace mléka ve světě „musí být role mléka v úmrtnosti nyní definitivně objasněna“.
Tehdy největší studie o příjmu mléka a úmrtnosti naznačovala takto nepříznivý účinek, výzkumníci z Harvardu proto zakročili a přispěli třemi kohortami, aby vytvořili dvojnásobnou studii a zjistili, jestli jsou předchozí zjištění dílem náhody. Sledovali více než 200 000 mužů a žen po dobu až tří desetiletí. A potvrdili špatné zprávy. Lidé konzumující více mléčných výrobků žili významně kratší životy. Už polovina porce běžného mléka denně navíc byla spojena se zvýšením rizika úmrtí na kardiovaskulární příčinu o 9 %, na rakovinu o 11 % a na všechny příčiny dohromady také o 11 %. Je to o to pozoruhodnější, že pití mléka je obvykle spojováno se zdravějšími návyky jako více pohybu, méně kouření a alkoholu. To se však pokusili zohlednit.
Samozřejmě záleží i na tom, co si dáte místo mléka. Tato analýza z Harvardu vydaná v New England Journal of Medicine zjistila, že nahrazení mléka masem, červeným masem, drůbeží, rybami, by vám nijak nepomohlo. Delší život byste mohli na mléčných výrobcích očekávat jen oproti vejcím a zpracovanému masu. Pouze když nahradíte mléčné výrobky rostlinnými zdroji bílkovin, můžete pozorovat značný pokles rizika úmrtí.
Když spojíme všechny studie o mléku a úmrtnosti, tak to vypadá, že nadbytek rizika úmrtí je omezen na plnotučné, ne nízkotučné neboli odstředěné mléko. To nasvědčuje, že může jít spíše o problém s nasyceným tukem. Nevysvětluje to však, proč zakysané fermentované mléko má zřejmě opačný účinek. Možná je to obojí, mléčný tuk i galaktóza. Randomizovaná zkřížená studie nízkotučných mléčných výrobků, zakysaných mléčných výrobků a nezakysaných mléčných výrobků zjistila, že účastníci studie měli významně vyšší hladiny zánětu dle IL-6 během týdnů konzumace běžného nefermentovaného mléka. Nižší je měli po přechodu na fermentované i nízkotučné mléčné výrobky. Proces fermentace může odstranit část galaktózy.
Jak stárneme, naše schopnost detoxikovat galaktózu poklesne až o 40 %. O to důležitější je vyhýbat se mléčným výrobkům později v životě, pokud je galaktóza skutečně viníkem. Pokud galaktóza škodí oxidací a zánětem, mohla by zvýšená konzumace ovoce a zeleniny pomoci utlumit škodlivý vliv? U zvířat lze galaktózou vyvolané stárnutí zpomalit podáváním ovoce a zeleniny. Například podávání borůvek potkanům může zmenšit poškození mozku vyvolané mléčným cukrem. Mohlo by pomoci i s vyšším stupněm oxidativního stresu a zánětu pozorovaným u lidských konzumentů mléka? Naneštěstí ženy pijící tři a více sklenic mléka denně měly více než dvojnásobné riziko zlomeniny kyčle, než ženy pijící méně než sklenici denně i nezávisle na tom, zda jedly více nebo méně ovoce a zeleniny. Hojní konzumenti mléka konzumující zároveň pět a více porcí ovoce a zeleniny denně ovšem snížili své riziko předčasného úmrtí jen na o 60 % více než lidé pijící méně mléka. Takže potraviny bohaté na antioxidanty mohou ovlivnit zvýšenou úmrtnost spojenou s velkou konzumací mléka.
Vysoce vlivné advokační organizace, jako je US National Osteoporosis Foundation, nebo evropský ekvivalent International Osteoporosis Foundation, nadále propagují mléčné výrobky, léky a doplňování vápníku navzdory protiřečícím důkazům, které jsem vám představil. Proč stále prosazují mléčné výrobky, léčiva a doplňky stravy? Možná proto, že jejich objektivita je narušena vlivem zájmů komerčních sponzorů, mezi které patří firmy prodávající, jak správně hádáte, mléčné výrobky, léky a doplňky stravy. Nejnovější odborné posudky vlivu mléka na osteoporózu vydané v lékařské literatuře v angličtině byly sepsány lidmi s vazbou na mléčný průmysl. Primární odůvodnění pro zahrnutí mléčných výrobků do federálních výživových doporučení je založeno na údajných přínosech pro zdraví kostí, ty však nejsou podporovány dostupnými vědeckými důkazy.
Co kdyby výživová doporučení byla sestavována bez vlivů komerčních zájmů? V roce 2019 se Kanada rozhodla vyloučit zprávy průmyslu a držet se čistě vědy při sestavování nových výživových doporučení. Skvělý nápad. Mezi hlavní změny patří nový důraz na příjem rostlinných potravin, omezení zpracovaných potravin a odstranění mléčných výrobků jako samostatné kategorie.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org