Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Nežádoucí účinky léků na osteoporózu, jako jsou Fosamax, Boniva a Reclast
Jak vzácné jsou ničivé vedlejší účinky léků na osteoporózu ze skupiny bisfosfonátů, mezi něž paradoxně patří zlomeniny kostí?
Možný nedostatek účinnosti není jediným důvodem, proč většina uživatelů léků bifosfonátů na osteoporózu typu Fosamax, Actonel, Boniva a Reclast s jejich užíváním do roka přestane. Vyskytují se dva vzácné, ale devastující vedlejší účinky: osteonekróza čelisti a atypické zlomeniny stehenní kosti. Přispěly ke zhruba 50% poklesu užívání této třídy léčiv po odhalení nežádoucích účinků. Článek v The New York Times upozorňující na pokles užívání je doplněn i zdůvodněním: „Zprávy o tom, jak léky způsobují rozpad čelistní kosti a přelomení stehenní kosti na půl mnohými pacienty s osteoporózou otřásly natolik, že nyní říkají, že by raději riskli život s nemocí, než brali takové léky“.
Syndrom rozpadu čelisti, který mnohým brání v započetí léčby ze strachu, že jim „upadne vlastní čelist“, může závažně narušit mnoho aspektů kvality života, je však mimořádně vzácný. Postihuje maximálně jednoho z tisícovky pacientů léčených s osteoporózou. Atypické zlomeniny stehenní kosti však přicházejí častěji, až u 1 z 300 uživatelů léčených po tři roky. Jsou zvané „atypické“, protože k nim nedochází po pádu nebo jiném úrazu, ale při běžných aktivitách jako je chůze, rotace v pase nebo i obyčejném stání na místě. Stehenní kost, femur, což je největší kost v těle, se prostě rozlomí na půl. Jak krutý paradox, že toto dělá lék, který má vaše kosti chránit. Takto to vypadá na rentgenovém snímku. Au.
Bifosfonáty fungují tak, že inhibují aktivitu jednoho typu kostních buněk zvaných osteoklasty. Celá vaše kostra je neustále remodelována, někam je kostní hmota přidávána, jinde je odebírána, vše tak, aby to odpovídalo měnícím se požadavkům. Buňky ustavičně stavějící nové kosti jsou nazývány osteoblasty. A ty, které odstraňují staré kosti, jsou osteoklasty. Dává proto smysl, že blokováním osteoklastů můžeme předejít ztrátě kostí. Jenže redukcí aktivního procesu remodelace mohou bifosfonáty kostru „zamrazit“ v čase a umožnit postupnou akumulaci mikroprasklin, což pak vede k zátěžovým zlomeninám. Další léky proti osteoporóze jako denosumab prodávaný jako „Prolia“ zabraňují samotnému vzniku osteoklastů, a jsou proto sužovány podobnými vzácnými, ale znepokojivými nežádoucími účinky.
Jako u všeho v životě jde o poměr rizik k přínosům. Kolika zlomeninám kyčle zabráníme na každou zlomenou stehenní kost? Záleží to na vaší rase a na délce užívání těchto léků. Po pěti letech u bělošských žen zabráníme 36 zlomeninám kyčle za každou atypickou zlomeninu stehenní kosti. Hispánské ženy mají jen poloviční přínos, 18 : 1. U asijských žen je to dokonce jen 5 ušetřených zlomenin kyčle za každou zlomeninu stehenní kosti. Studie tvrdí, že se jí nepodařilo získat dostatek dat na černošských ženách. Po deseti letech na lécích se poměry dále zhoršují, 16 : 1 u bělošek, 5 : 1 u Hispánek a jen 1,5 : 1 u Asiatek. To znamená, že devastující zlomeniny tyto léky u asijských žen prakticky stejnou mírou způsobují, jako jim zabraňují.
Celonárodní průzkum mezi lékaři ve výcviku zjistil, že znalosti týkající se diagnózy osteoporózy a její léčby byly chabé. Zvláště nápadný byl nedostatek znalostí ohledně těch dvou závažných vedlejších účinků léků. Dobrou zprávou je, že po ukončení užívání léků se riziko zlomeniny stehenní kosti rychle snižuje, o 70 % do jednoho roku. Z toho vyvstal návrh, že by po několika letech mohlo být dočasně přerušováno užívání pro zmírnění rizika vedlejších účinků léků.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org