Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Přínosy a vedlejší účinky očkování proti chřipce
Randomizované placebem kontrolované studie ukazují, že očkování proti chřipce může být mimořádnou záchranou života.
Každý rok virus chřipky zabijí čtyři až dvacet tisíc Američanů. Počet mrtvých za sezónu 2017/2018 byl odhadnut dokonce na 80 tisíc, což z ní dělá jednu z nejhorších za půl století. Většina hospitalizací a 90 % úmrtí v souvislosti s chřipkou se týká lidí nad 65 let věku, a hlavně nad 75 let věku. Úmrtnost na chřipku je nad 75 let věku 50x vyšší než u lidí pod 65 let. V každém případě CDC doporučuje všem lidem od šesti měsíců věku nechat si každý rok podat vakcínu proti chřipce, i kdyby jen kvůli tomu, abychom zabránili přenosu na zranitelnější osoby. Krutým paradoxem je, že starší dospělí, kteří ochranu potřebují nejvíce, získávají z očkování značně menší ochranu, protože s věkem imunita slábne.
V závislosti na sezóně vakcinace typicky sníží riziko nakažení chřipkou asi o 40-50 %. U zdravých dospělých tak můžeme se střední jistotou říci, že vakcína snižuje riziko nakažení asi z 2 % každý rok na necelé 1 % ročně. U starších dospělých platí, že i kdybyste dosáhli jen podobné redukce relativního rizika, z 6 % na 2,4 %, tak jelikož je riziko vyšší a důsledky jsou vážnější, byly by větší i absolutní přínosy.
Na severní polokouli může chřipková sezóna začít už v září a pokračovat až do března. Problémem s příliš brzkou vakcinací v rámci sezóny je, že imunita může vyprchat dříve, než skončí chřipková sezóna, a to zejména u starších dospělých. Dobré by mohlo být počkat až do října. Nicméně podání kdykoliv v sezóně je lepší, než nepodání vůbec.
Vakcína proti chřipce sice může způsobit Guillain-Barrého syndrom, autoimunitní útok na nervy, který může vést k několikatýdenní paralýze, ale totéž platí o chřipce. Výskyt je asi 1 až 2 Guillain-Barrého syndromu navíc za každých milion očkování, ale při kontaktu s chřipkovým virem jde o 17 případů navíc. Takže máte mnohem větší pravděpodobnost dočasné paralýzy chřipkou než vakcínou proti chřipce. Nicméně jelikož je potřeba naočkovat asi 30 starších lidí, abychom zabránili jednomu případu chřipky, tak by očkování stále dle očekávání zvýšilo vaše celkové riziko Guillain-Barrého syndromu. Důvodem, proč jsou vakcíny proti chřipce doporučovány, však není snížení rizika obskurního autoimunitního syndromu, ale snížení běžného a potenciálně zničujícího dopadu chřipky, který sahá daleko za respirační infekci.
V týdnu následujícím potvrzenou nákazu chřipkou se riziko srdečního infarktu zvýší na šestinásobek. Zánět z infekce může destabilizovat aterosklerotické plaky, stáhnout tepny a zvýšit srážlivost krve. Mohly by vakcíny proti chřipce chránit životy více než jedním způsobem? Právě proto chřipka nepřímo zabije až třikrát tolik lidí.
Lidé chodící na očkování mají skutečně nižší riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění v daném roce, i na všechny příčiny. Jinými slovy, ti, kteří chodí pravidelně na očkování proti chřipce, v průměru žijí déle. Jenže kdo disproporčně častěji dostává očkování? Bílí, ženatí, nekuřáci z vyšší sociální třídy s vyšším vzděláním, vyššími příjmy, se zdravotním pojištěním. Bez přímého podrobení testu nelze potvrdit příčinný vztah.
Provedeny byly čtyři randomizované kontrolované studie vakcín proti chřipce a placebo injekcí na lidech s již přítomnou srdeční chorobou. Celkově lidé, kteří obdrželi ve studii skutečné vakcíny, měli o 56 % nižší riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění a o 47 % nižší riziko úmrtí na všechny příčiny. Takže očkování proti chřipce může být znamenitý záchranář. Jestli observační data ukazující méně úmrtí napříč populací i u lidí bez přítomného srdečného onemocnění obstojí podobně, není prozatím možno říci. Můžeme si však všimnout, že u sekundární prevence randomizované kontrolované studie ukázaly ještě silnější ochranu, než nám naznačují observační studie.
Vzhledem k přínosům by překonání váhání pacientů nad očkováním mělo být jednoduché; stačí vysvětlit mylné informace. Je to smutné, ale vyvrácení mýtů o vakcínách může mít opačnou odezvu. Vyvrácení mýtu, že inaktivované vakcíny proti chřipce, typ podávaný seniorům, vás může nakazit chřipkou, překvapivě u lidí ještě zmenší ochotu si ji aplikovat. Podobně i náprava falešné domněnky, že vakcíny proti spalničkám, zarděnkám, příušnicím způsobují autismus, nebo že vakcína proti černému kašli způsobuje mnoho nežádoucích účinků, paradoxně vede k tomu, že se lidem do očkování ještě více nechce. Výzkumníci dospěli k závěru: „Vysvětlování mýtů okolo očkování nemusí být efektivním přístupem k propagaci očkování“.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org