Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Únava nadledvinek: Co to je a jak ji léčit
Existuje vůbec takzvaná únava nadledvinek, kterou se zabývají naturopati, funkční medicína a lékaři bojující proti stárnutí?
Mnoho lidí hledajících léčbu běžných nespecifických potíží dospěje k přesvědčení, že trpí nějakou formou hormonálního nedostatku. „Únava nadledvinek“ je typickým příkladem. Přišel s ní v roce 1998 chiropraktik a vynalezená diagnóza je od té doby oblíbená v kruzích naturopatů, funkční medicíny a omlazujících lékařů. Existuje však vůbec nějaká únava nadledvinek? Domnělá diagnóza má být výsledkem chronického stresu vedoucího k „přepracování“ nadledvin a jejich eventuálního funkčního úpadku. Mezi údajné příznaky patří únava, bolesti těla potíže se spánkem a trávicí obtíže. Přinejmenším podle webových stránek nikoliv náhodou prodávajících sestavu doplňků stravy k léčbě této únavy. Nebude překvapením, že vynálezce termínu prodává na svých stránkách doplňky stravy k její léčbě - vyjdou na 4 600 Kč měsíčně. Nemusí přitom jít o skutečnou lékařskou diagnózu.
Pociťované potíže jsou skutečné, ale mohou být způsobeny něčím jiným. Například spánkovou apnoe, chronickým únavovým syndromem nebo fibromyalgií. Testy ze slin na hladiny hormonů nadledvin nejsou spolehlivé. Studie ukazují, že pacienti s tzv. „únavou nadledvin“ mají vyšší hladiny než kontroly, podobné hladiny, nebo nižší hladiny, „takřka systematický nález protiřečících si výsledků“.
Existuje však i skutečné onemocnění nadledvinkové nedostatečnosti a nazývá se Addisonova choroba; diagnostikována je testem stimulace ACTH. Lidem vpíchnete trochu adrenokortikotropního hormonu, signálu, který váš mozek používá k přinucení nadledvin pumpovat stresový hormon kortizol. A pokud nadledviny nezareagují, ukazuje to, že musí mít potíže. Když ACTH injekčně podáte lidem, u kterých má být přítomen chronický stres a únava, dočkáte se někdy i vyššího nárůstu hladiny kortizolu, což vyvrací představy, že stres způsobuje „vyhoření“ nadledvin.
Počkat, vždyť vám byla diagnostikována únava nadledvinek, podány kortikosteroidy a nyní se cítíte skvěle, takže to muselo být skutečné. Jenže to je vlastnost kortikosteroidů. Jeden z vedlejších účinků je euforický pocit pohody. Problém je, že i nízké dávky mohou zvyšovat riziko osteoporózy, psychiatrických a metabolických poruch, poškození svalů, zeleného zákalu, poruch spánku a kardiovaskulárních nemocí.
Počkat, počkat, vzali jste si přeci doplňky na „podporu nadledvinek“, zkontrolovali etikety a potvrdili si, že neobsahují hormony. Přesto jste se cítili lépe. Výrobci lžou. Výzkumníci zkontrolovali dvanáct nejoblíbenějších doplňků k podpoře nadledvin a každý z nich obsahoval skryté hormony, přičemž žádný z hormonů nebyl uvedený na obalu výrobku. Všechny obsahovaly hormon štítné žlázy a většina i steroidní hormon, pregnenolon, budesonid, androstendion, progesteron, kortizon nebo kortizol.
Únava nadledvin mi připomíná něco, čemu se říkalo „elektromagnetická hypersenzitivita“. Dnes na ni lékařská literatura odkazuje jako na „idiopatickou intoleranci prostředí připisovanou elektromagnetickým polím“. Nespecifické potíže údajně mají spouštět přístroje jako mobilní telefony. Provedeno bylo nejméně 46 studií zahrnující přes 1 000 lidí tvrdících, že na toto trpí, přičemž při podrobení zaslepenému testování studie takřka univerzálně nedokázaly prokázat, že by někdo pole vůbec uměl poznat.
Proč novináři píšící o osobních příbězích nezmiňují tato data? Protože existují podvodní obchodníci těžící z existence domnělé diagnózy, jelikož prodávají řadu „ochranných“ pomůcek. Přitom hbitě útočí na všechny, kdo si jen zkusí zmínit vědu. Obviňují je z popírání reality lidmi pociťovaných potíží. Přitom opak je pravdou. Oni jsou ti, kdo brání trpícím dopracovat se k pravé příčině svých potíží. Podobně i vnucování neprověřených testů a léčeb únavy nadledvin může oddálit správné diagnostikování skutečné a léčitelné nemoci nebo poruchy.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org