Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Proč je ve vodě fluorid? Je účinný?
Na základě téměř 100 randomizovaných kontrolovaných studií fluoridová zubní pasta snižuje výskyt zubních kazů, ale co pouhé přidávání fluoridu do vody?
Metaanalýza všech studií o dopadu vegetariánské stravy na zdraví zubů ukázala značně méně zkažených zubů, chybějících zubů a počtu zubů s výplněmi. Jedna studie, která se vzpírala trendu a ukázala více kazů u vegetariánů, z nadbytku kazů obvinila skutečnost, že vegetariáni se mnohem častěji vyhýbají zubním pastám s fluoridem. Podpořili to skutečností, že vegetariáni používající zubní pastu s fluoridem měli významně méně zkažených zubů než ostatní.
Máme za to, že fluorid chrání zuby zlepšením vnitřní stability minerální struktury zubní skloviny. Nedávná metaanalýza téměř 100 randomizovaných kontrolovaných studií zubních past s fluoridem zahrnující přes 10 000 lidí zjistila „s vysokou jistotou“, že zubní pasty obsahující obvyklé dávky fluoridu snižují kazivost zubů značně více než zubní pasty bez fluoridu, a to u dětí i dospělých. A jak je to s přidáváním fluoridu do pitné vody?
Lékařský konsenzus věřejných zdravotnických autorit napříč světem považuje fluoridaci vody v přiměřeném množství za bezpečný a efektivní prostředek k prevenci zubních kazů na celospolečenské úrovni. CDC, což je US Centers for Disease Control and Prevention, dokonce shledalo fluoridaci pitné vody za jeden z předních veřejných zdravotních úspěchů 20. století. Nicméně fluoridace veřejných vodovodů je dlouho předmětem polemiky a polarizace. Aktivisté proti fluoridaci zdůrazňují, že lidské tělo fluorid nepotřebuje a argumentují, že fluoridace vody není dost účinná na to, aby ospravedlnila cenu, která může zahrnovat zdravotní rizika.
Než se pustíme do kontroverze, představme si základní informace. Fluorid je minerální prvek přítomný v zemské kůře a přirozeně se nachází ve většině vodních zdrojích. To je jeden z důvodů, proč fluoridace obstála v ústavních sporech. Soudy stanovily, že fluorid není přidané léčivo, ale pouze živina přirozeně se vyskytující v některých oblastech, ne všech. Fluoridace vodovodního řadu je prý jen otázkou vyrovnání podmínek, zejména pro chudé komunity, které mají omezený přístup k zubní péči. Fluoridaci lze definovat jako „úpravu hladiny fluoridu nahoru nebo dolů v pitné vodě na optimální hladinu dostačující k prevenci kazů, ale ne k vyvolání fluorózy“ nebo kosmetických změn na zubech.
Všechno začalo v roce 1901 s výzkumem fenoménu Colorado Brown Stain, „grotesktních“ hnědých skvrn na zubech rezidentů Colorado Springs. Současně byly zuby postižené tímto stavem „překvapivě a nevysvětlitelně odolné vůči zubnímu kazu“. Poté, co byl za příčinu těchto změn označen fluorid, celonárodní průzkum hladin fluoridu v pitné vodě ve 30. letech minulého století vedl ke zjištění, že hladiny fluoridu mohou dosáhnout až úrovně 1 částice na milion, aniž by způsobily vážnou fluorózu. Ve snaze získat to nejlepší z obou světů se v roce 1945 Grand Rapids v Michiganu stalo prvním městem na světě, který fluoriduje vodovodní řad. Během 11 let se výskyt zubních kazů u dětí v Grand Rapids údajně snížil o více než 60 % a hnutí za fluoridaci vody bylo na světě. Dnes zhruba dva tucty amerických států fluoridují pitnou vodu. Desítky dalších mají vodu přirozeně obsahující fluorid nebo přidávají fluorid do mléka či soli.
Odpor k fluoridaci odstartoval v USA takřka okamžitě. Posedlost Jacka Rippera, postavy z filmu Dr. Strangelove, čistotou svých „cenných tělesných tekutin“ je vlastně inspirována skutečnou pravicovou konspirační teorií v duchu tzv. Rudé paniky, že fluoridace vody má za cíl vytvořit „hloupé ateistické otroky,“ kteří se budou klanět komunistům.
I dnešní sociální média přetékají varováními před fluoridací vody. Studie zjistily, že 63 % instagramových příspěvků týkajících se fluoridu lze označit za antifluoridové, stejně tak 64 % na Twitteru a 99 % u YouTube videí. A dokonce až 100 % na facebookových stránkách a skupinách o fluoridu. Celé roky před příchodem COVIDu byla antifluoridová křížová výprava považována za případovou studii „digitální pandemie misinformací veřejného zdraví“. Rok před COVIDem první celosvětový průzkum krize důvěry ve vědu na 140 000 lidech ze 140 zemí zjistil, že jen 18 % lidstva pociťuje vysoký stupeň důvěry ve vědu. K mému milému překvapení však navzdory tolika institučním selháním následující průzkum z roku 2020 shledal, že důvěra ve vědu od COVIDu stoupla.
A co nám věda řekne k fluoridaci? Nejprve mi dovolte promluvit o účinnosti. CDC přisuzuje prudký pokles kazivosti zubů v USA v druhé polovině 20. století fluoridaci vody. Jenže podobné poklesy byly zaznamenány i v zemích bez fluoridace. Z velké části je to přisuzováno rozšířenému používání zubní pasty s fluoridem. Zatím nejlepší důkazy pocházejí z prospektivních studií se souběžnou kontrolní skupinou. Studie porovnávají kazivost v čase mezi populacemi s fluoridací a bez. Takových studií proběhlo dosud přes 100. A celkově zjistily, že fluoridace vede k úbytku zkažených, chybějících a vrtaných mléčných zubů o 35 % a v případě trvalých zubů to bylo o 26 % méně. Obecná fluoridace tedy pomáhá redukovat zubní kazy. Pak se nabízí otázka, za jakou cenu. A na to se podíváme příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org