Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Způsobuje opalovací krém rakovinu kůže, nebo jí předchází?
Opalovací krém je podroben testu v randomizované kontrolované studii, aby se zjistilo, zda skutečně může zabránit rakovině kůže.
Před desítkami let začaly na svět probublávat studie, že používání opalovacích přípravků je nejen neúčinné v prevenci rakoviny kůže, ale že je dokonce spojeno se značně zvýšeným rizikem. Následující studie však přinesly nabízející se vysvětlení tohoto paradoxu. Lidé používající opalovací přípravky se častěji opalují. Je to asi jako zjistit, že uživatelé motocyklových přileb častěji umírají na dálnicích. Neznamená to, že by krémy nebo přilby nechránily. Jen jsou spojeny s angažováním se v rizikovém chování. Jistotu však získáme až otestováním.
Jak jsem říkal v předchozím videu, randomizované kontrolované studie ukázaly, že pravidelné používání opalovacích přípravků dokáže zastavit viditelné známky stárnutí pleti. Dokonce máme biopsie prokazující redukci poškození kůže UV zářením. Existují však intervenční studie prokazující, že přípravky s SPF chrání před rakovinou? Ano.
Lidé po transplantaci orgánů jsou velmi náchylní na rakovinu kůže, protože musí užívat léky potlačující imunitu, aby tělo nezavrhlo cizí orgán. Skupina 120 pacientů po transplantaci orgánu byla shodně informována o možnostech ochrany před sluncem. Polovina však dostala zdarma širokospektrální ochranný krém s SPF 50+ k denní aplikaci na obličej, krk, předloktí a ruce. Po dvou letech v kontrolní skupině vzniklo devět nových případů bazocelulárních karcinomů, zatímco jen dva ve skupině s SPF. Zní to dobře, ale mohlo jít o náhodu. V kontrastu s tím naměřili silně významný rozdíl v podílu pacientů, kteří dostali nový invazivní skvamocelulární karcinom. Osm nových případů v kontrolní skupině versus nula v SPF skupině. Počkejte, až uslyšíte, co se stalo s jejich aktinickou keratózou, předrakovinnými lézemi, které se mohou přetvořit v rakovinu kůže.
Všichni jimi byli na začátku pokryti. V každé skupině bylo detekováno 191 lézí. V následujících 24 měsících v kontrolní skupině vzniklo 82 nových. A kolik jich přibylo v SPF skupině? Žádná. Mínus 102. Více než 100 předrakovinných lézí v SPF skupině spontánně odeznělo a zcela zmizelo. V porovnání s 82 novými lézemi v kontrolní skupině, kde lidem žádné nezmizely. Jejich těla, dokonce i v imunokompromitovaném stavu, se dokázala zahojit, jakmile přestala být bombardována tolika rakovinotvornými paprsky.
Další randomizované kontrolované studie ukázaly podobné výsledky, zobecnitelnost je však omezená. Všechny studie zkoumaly vysoce rizikové populace. Například lidi žijící v subtropickém klimatu nebo s osobní historií předrakovinných lézí. Účinnost na prevenci rakoviny v obecné populaci lze proto očekávat o něco nižší. Na druhou stranu studie také mohly podhodnotit vliv, jelikož byly relativně krátkodobé (nepřesáhly čtyři roky) a z etických důvodů vědci museli kontrolní skupině umožnit používat vlastní opalovací přípravky, což poněkud naředilo rozdíl mezi skupinami.
Pro maximální účinnost musíme ochranné přípravky nanášet řádně, což se v praxi příliš neděje. Ve studii téměř 5 000 lyžařů a snowboardistů prakticky nikdo, jen 4 %, zcela dodržovali doporučené nanášení. Zaprvé jde o množství. Standard FDA jsou dva miligramy na čtvereční centimetr. Jak to vypadá? Použijte pravidlo čajové lžičky: jedna čajová lžička na obličej, hlavu a krk, jedna na přední část trupu, další na záda, jedna na každou paži a dvě lžičky na každou nohu. To je celkem devět lžiček. Celkový objem odpovídající golfovému míčku nebo panákové sklenici - pro lepší představu.
Naneštěstí průměrný uživatel opalovacího krému nanáší zhruba jen čtvrtinu doporučeného množství. Proto jsou často doporučovány přípravky s vyšším faktorem jako SPF 50+. FDA doporučuje jako minimální faktor pro prevenci rakoviny SPF 15. Za normálních uživatelských podmínek však někdy i SPF 50 poskytne ochranu odpovídající jen SPF 12,5, protože většina lidí nenanáší přípravku dost. Randomizovaná dvojitě zaslepená přímá srovnávací studie s přepůleným obličejem. Účastníci byli randomizováni k aplikaci ochranného krému na jednu stranu obličeje a jiného krému na druhou. Studie ukázala, že v reálných podmínkách SPF 100+ funguje významně lépe než SPF 50+. Více než 50 % účastníků se na straně s SPF 50+ spálilo, zatímco na straně s SPF 100+ jen pět procent účastníků.
Možnou nevýhodou přípravků s vyšším SPF je že nabízejí falešný pocit bezpečí. Lidé randomizovaní k používání SPF 30 strávili na slunci kumulativně více času, než lidé používající SPF 10. V některých případech až pětkrát déle.
Co dále? Lidé si často vzpomenou použít ochranný krém během slunného dne na pláži, jenže ochrana před sluncem je potřeba i v zamračených dnech, jelikož UV paprsky nejsou tolik zadržovány mraky jako viditelné světlo. Existuje dokonce fenomén zvaný „zesilování mrakem“, kdy zatažená obloha někdy může umožnit ještě více UV paprskům proniknout na povrch Země než za jasné oblohy.
Na obalech opalovacích krémů často doporučují počkat alespoň 15 minut po aplikaci před vyjitím na slunce. Když to však vědci otestovali, opalovací krémy začaly fungovat okamžitě a plný účinek byl patrný za deset minut. Pokud však potřebujete voděodolnost, může být jistější počkat plných 15-30 minut od aplikace, než vstoupíte do vody. Označení „voděodolný“ nebo „potuodolný“ je jen prázdný marketing, nebyl zaznamenán rozdíl ve výdrži mezi „voděodolnými“ výrobky a výrobky „voděvzdornými“. Oba však byly lepší než výrobky bez označení, ty ztratily téměř veškeré své ochranné účinky během 20 minut pobytu ve vodě.
Doporučení, že by opalovací přípravky měly být opětovně nanášeny každé dvě až tři hodiny, platí jen za podmínek, že jsou smyty vodou nebo potem, případně setřeny oblečením nebo pískem. I když nejprve umožníte přípravku 20 minut zaschnout, tak 15-60 % svého ochranného účinku ztratí po kontaktu s pískem. V ostatních případech, po nanesení doporučeného množství a bez otírání a smývání přípravku si SPF udrží svou účinnost i osm hodin.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org