Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Nežádoucí účinky doplňků stravy s resveratrolem
Doplňky stravy s resveratrolem mohou otupit některé pozitivní účinky cvičení.
Pokud máte diagnózu, při které můžete těžit z doplňování resveratrolu, jako jsou diabetické vředy na nohou nebo ulcerózní kolitida, nebo bolesti z menopauzy, a chcete resveratrol vyzkoušet, měli byste mít nějaké obavy, teda kromě ceny, která může přesáhnout 200 Kč denně?
Ačkoliv metaanalýza studií resveratrolu nenalezla celkový vliv na hladiny LDL cholesterolu, několik studií zjistilo, že resveratrol někdy může zvyšovat hladiny LDL, až o 25 % nad placebo. Jelikož je kardiovaskulární onemocnění zdaleka největším zabijákem diabetiků, stejně jako jiných nemocných, kteří by resveratrol mohli chtít užívat, tak pokud to s resveratrolem zkusíte, dbejte prosím na to, aby vám bedlivě hlídali cholesterol.
Vědecká literatura týkající se resveratrolu a kardiovaskulárního zdraví obecně „je plná rozporuplných informací a kontroverze“. Nemáme žádné lidské studie kardiovaskulárního dopadu. Nicméně často přehlížená studie zjistila, že resveratrol způsobuje aterosklerózu u králíků. Studie nazvaná „Resveratrol podporuje aterosklerózu u hypercholesterolemických králíků“ zjistila, že tuhnutí tepen králíků krmených cholesterolem bylo zhoršováno resveratrolem. Negativní nebo nijaké výsledky jsou však často marginalizovány komunitou výzkumníků resveratrolu. Proto o nich málokdy slyšíte.
Ačkoliv nemáme žádná data o dlouhodobé bezpečnosti, tak je 450 miligramů denně považováno za bezpečnou dávku. Alespoň krátkodobě u 60 kg vážící osoby. Ovšem doplňování vyšších dávek může být potenciálně toxické. Denní dávky resveratrolu přesahující jeden gram běžně způsobují mírné až střední trávicí potíže jako nevolnost, průjem, bolesti břicha i „svědění konečníku“. Neočekáváná renální toxicita s případy vážného selhání ledvin byla zaznamenána ve studii s pětigramovou denní dávkou. Bylo to však v kontextu rakoviny, která obzvláště zatěžuje ledviny.
Dvě studie však zjistily, že i údajně bezpečné dávky resveratrolu (150 až 250 miligramů denně) mohou oslabit některé pozitivní účinky cvičení. U hlodavců doplňování resveratrolu snižuje kardiovaskulární rizikové faktory a zlepšuje kardiovaskulární funkci a fyzickou kapacitu. Když to však bylo otestováno ve studii na starších mužích (průměrný věk 65 let), byl naměřen přesný opak. Konkrétně kombinace resveratrolu se sportovním tréninkem vynulovala redukci krevního tlaku, cholesterolu a triglyceridů běžně spojenou s pohybem. Účinek na tepny byl spíše stahující než roztahující a vedl ke značně menšímu navýšení aerobní kondice. Hlodavci na resveratrolu se těší zlepšenému cvičebnímu výkonu, ale u lidí resveratrol vyvolal o 45 % nižší nárůst maximální aerobní kapacity v porovnání s cukrovou pilulkou. Lidé se snažili poctivě hýbat a resveratrol podkopával jejich úsilí. Zjevné narušení vrcholné aerobní síly bylo zaznamenáno i u mladých mužů věnující se vysoce intenzivnímu intervalovému tréninku na resveratrolu, v porovnání s placebem.
Nedávný posudek však zareagoval na data přehnaně, když nadnesl, že „potraviny obsahující resveratrol by neměly být konzumovány během cvičení“. Přitom k dosažení byť té nižší dávky 150 miligramů byste museli sníst tak 50 kg tmavých hroznů denně. Hádám, že kdyby se vám nějak povedlo do sebe nacpat 50 kg hroznů, tak by to skutečně mohlo vaše cvičení narušit.
Zhoršené výsledky cvičení kvůli resveratrolovým doplňkům vlastně vzhledem k předpokládanému mechanismu dávají smysl. Aktivace sirtuinu resveratrolem by měla probíhat skrze aktivaci „tělesného palivoměru“ - AMPK zasahováním do výroby energie v mitochondriích, elektrárnách našich buněk. Myší buňky ke kompenzaci využijí nabuzení mitochondrií, ale lidské buňky zjevně ne. Takže energii tlumící účinek resveratrolu může vysvětlit, proč je účinek cvičení slabší.
Co účinkuje u zvířat, nemusí účinkovat u lidí. Proto, uzavřel jeden posudek, se může ukázat, že za humbukem okolo resveratrolu „nestojí nic víc než šikovný marketingový trik, který využívá odborně recenzované vydané studie, nikoliv však na lidech, jako zástěrku“. Ačkoliv někteří lidé jako dr. Oz doporučovali resveratrol jako život prodlužující „zázračnou molekulu“, tak účinky podložené důkazy jsou poněkud řídké a kontroverzní, proto lze taková „tvrzení, naznačování a hyperboly“ označit za „příšerné“.
Studie na starších dospělých, kde došlo k otupení účinku cvičení, byla zčásti podporována výrobcem resveratrolových doplňků. K dobru výzkumníků však alespoň můžeme říci, že na naštvaný dopis konzultanta výrobní společnosti odpověděli: „Naším názorem jakožto vědců je, že máme odpovědnost nahlašovat, co jsme zjistili, nikoliv překrucovat výsledky tak, aby vyhovovaly komerčním zájmům.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org