Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Nežádoucí účinky metforminu jako léku na prodloužení života
Jako mírný mitochondriální jed s sebou metformin nese řadu nevýhod.
Patrná redukce úmrtnosti na všechny příčiny dohromady a nemoci stáří spojené s užíváním metforminu nám naznačují, že lék metformin by mohl umět prodloužit život ve zdraví a celkový život působením jako geroprotektivum, neboli protistárnoucí činidlo. Jaké mohou být nevýhody? Zažívací vedlejší účinky jako nadýmání, poruchy trávení, břišní nepohodlí, to vše je vcelku běžné. Například více než polovina lidí začínajících s metforminem hlásí průjem a čtvrtina pocítí nevolnost až zvracení. Asi 10 % lidí nevědomě užívajících placebo však hlásilo podobné příznaky. Tedy skutečný podíl lidí trpících těmito potížemi kvůli léku je pravděpodobně spíše 1:3. Většina těchto potíží je však obvykle jen přechodná a lze je minimalizovat užíváním metforminu s jídlem a začínáním na zmenšené dávce. Dávku budete postupně zvyšovat po několik týdnů až na cílovou. Verze s pomalým uvolňováním užívané jednou denně jsou obvykle také lépe tolerovány.
Nejobávanějším vedlejším účinkem je však laktátová acidóza, potenciálně fatální nahromadění kyseliny v krvi. Vždyť otrava mitochondrií je jaksi celou pointou. Právě to aktivuje AMPK. Má však jít o slabý mitochondriální jed. Občas však evidentně dojde k silnější otravě. Naštěstí je metforminem vyvolaná laktátová acidóza extrémně vzácná. Má smrtnost 50 %, ale vyskytuje se pouze v 0,03 případech na tisíc paciento-roků. To znamená, že užívání metforminu po dobu roku znamená šanci 1 : 67 000, že vás zabije. Laktátová acidóza je primárně způsobena nedostatečným odbouráváním metforminu ledvinami.
Riziko lze proto minimalizovat například dočasným přerušením užívání léku během podstupování procedur ohrožujících ledviny, jako jsou velké operace a nitrožilní kontrastní barviva používaná pro určité zobrazovací procedury. Lidé s mírným až středně závažným onemocněním ledvin přesto mohou z metforminu těžit, akorát po úpravě dávky. Senioři by si měli nechat otestovat funkci ledvin ještě před začátkem užívání metforminu a být pravidelně sledováni. Domníváme se také, že nadměrná konzumace alkoholu zvyšuje riziko fatální laktátové acidózy vyvolané metforminem.
Jeden ze záludnějších vedlejších účinků je nedostatek vitamínu B12. Nedostatek B12 postihuje až jednoho ze tří dlouhodobých uživatelů metforminu, může se však dostavit už během několika měsíců. Mechanismus je stále nejasný, ale rutinní sledování statusu B12 je doporučováno a je vhodné vitamín B12 doplňovat.
Další nežádoucí dopad metforminu není ani tak vedlejším, jako spíše hlavním účinkem. Pamatujete, že metformin je slabý mitochondriální jed? Metformin posiluje AMPK narušením schopností našeho těla produkovat energii. Co to může znamenat pro sportovní výkon? Zdraví muži a ženy utrpěli významný pokles vrcholné aerobní kapacity už po týdnu na metforminu. Nicméně průměrný pokles byl jen o tři procenta. To může být významné pro vrcholového sportovce, ale není pravděpodobné, že by to narušilo rekreační fyzickou aktivitu. Nicméně někteří jedinci přišli až o 10 % výkonnosti, což už by mohlo být postřehnutelné. Všimněte si, že tyto úbytky byly naměřeny pouze okolo maximální zátěže. Většina aktivních jedinců tedy pravděpodobně nezaznamená rozdíl v rutinní aktivitě. Dlouhodobě však může metformin zhoršovat fyzickou kondici.
Starší dospělí byli randomizováni k 12 týdnům aerobní aktivity pod dohledem na metforminu nebo bez něj. Trénovali 45 minut třikrát týdně na běžeckém trenažéru, cyklistickém nebo eliptickém trenažéru, kdy měli tempo zvýšit až na cílových 85 % maximální tepové frekvence. Naneštěstí metformin ztlumil zlepšení jejich fyziologické funkce po tréninku. Kardiovaskulární kondice je nesmírně důležitá. Přitom už tři měsíce na metforminu snížily lidem zlepšení kardiorespirační kondice oproti placebu na polovinu. Nebylo však dosaženo statistické významnosti. Metformin nicméně významně otupil jejich zlepšení celotělové citlivosti na inzulín, která se obvykle fyzickou aktivitou zlepšuje.
Aerobní cvičení, neboli kardio, je nezbytné pro zachování kardiovaskulární kondice. Naopak odporové cvičení, nebo také posilování, například s činkou nebo gumou, je nezbytné pro udržení svalové hmoty až do stáří. V roce 2019 byla vydána studie MASTERS zkoumající, co metformin udělá s přírůstky svalů. Už titulek vše prozradí: „Metformin tlumí hypertrofii svalů v reakci na progresivní odporový cvičební program u starších dospělých.“ Po 14 týdnech progresivního posilovacího tréninku muži a ženy z placebo skupiny nabyli značnou svalovou hmotu, ovšem lidé randomizovaní do metforminové skupiny ne. Například čtyřprocentní nárůst svalové hmoty ve stehně v placebo skupině versus prakticky nulový v metforminové skupině. Rozdíly v síle však nedosáhly statistické významnosti.
Mohly by tedy přínosy metforminu převážit rizika díky prodloužení života ve zdraví a celkového života i u lidí bez cukrovky? Výzkumníci zkoumající důkazy o tom, že diabetici na metforminu žili v průměru déle, než nediabetici, dospěli k tomuto závěru: „Výsledky naznačují, že metformin může být účinnou intervencí k prodloužení života lidí, kteří nemají cukrovku.“ Jistotu však můžeme získat jedině náležitým otestováním. A na takovou studii se podíváme příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org