Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Způsobuje hliník Alzheimerovu chorobu?
Ačkoli hliník nemusí být nutně neškodný, co mě přesvědčilo, že nehraje roli při Alzheimerově chorobě?
Takzvaná „hliníková hypotéza“ vzniku Alzheimerovy choroby sahá až do roku 1965. Tehdy neúmyslné vstříknutí hliníku do mozků králíků způsobilo neurologické potíže včetně takových, které nejprve vypadaly jako spleti v mozku při Alzheimerově chorobě. Později, v 70. letech, bylo poprvé zaznamenáno, že obsah hliníku v mozcích lidí s Alzheimerem byl vyšší než v kontrolních mozcích z pitevny. Následovala série fatálních případů demence připsaných tekutinám na dialýzu kontaminovaným hliníkem. Toto trio poznatků vedlo výzkumníky k myšlence, že hliník, třetí nejhojnější prvek na Zemi (po kyslíku a křemíku) by mohl hrát roli v rozvoji Alzheimerovy choroby.
První trhlinou v teorii bylo zjištění, že po pečlivějším prozkoumání změn připomínajících spleti v králičích mozcích, nakonec spleti nebyly příliš podobné těm, které najdeme u lidí s Alzheimerovou chorobou. Změny u hliníkem vyvolané encefalopatie z dialýzy taktéž nebyly podobné. Hliník rozhodně mohl být pro mozek toxický, ale ne nutně způsobem, který by jakkoliv souvisel s Alzheimerovou chorobou. Následné pitevní studie obětí Alzheimerovy choroby neměly konzistentní nálezy vyšších hladin hliníku. A i kdyby měly, zvýšení hliníku v mozku může být důsledkem místo příčiny (odrážející poškození hematoencefalické bariéry při Alzheimerově chorobě).
Hliníková hypotéza se dostala pod těžkou palbu vědecké komunity. Až později jsme zjistili, že nejhlasitější kritikové byli tajně podpláceni hliníkovým průmyslem. Zpětně lze říci, že to bylo pravděpodobně zbytečné, jelikož přiliv důkazů časem roli hliníku vyvrátil. Mě osobně přesvědčila metaanalýza, které nenašla spojení mezi pravidelným užíváním antacid a Alzheimerovou chorobou. Zpracované potraviny obsahují celou škálu aditiv obsahujících hliník, například protispékavé látky ve směsích na palačinky, tavicí soli v americkém sýru, masová pojidla, zahušťovadla omáček, kypřící látky v prášcích do pečiva a barvivová pojidla v cukrovinkách. Nicméně volně prodejná antacida jsou pravděpodobně nejvýznamnějším zdrojem hliníku u lidí z hlediska dávky.
Co se týče bezpečnosti příjmu hliníku ze stravy, tolerovatelný týdenní příjem je 1 mg na kilogram zdravé tělesné váhy. Pokud vážíte třeba 67,5 kg, neměli byste přijmout přes 10 mg denně. Jeden den užívání přípravku Maalox vás obohatí o 3 800 miligramů, takže téměř 400x bezpečný denní limit. Nikde na obalu se přitom nedočtete, že ho nemáte užívat s kyselými nápoji jako jsou ovocné šťávy. Spláchnutí antacida pomerančovou šťávou může zvýšit vstřebávání hliníku na osminásobek. Celkový příjem hliníku z pitné vody a zpracovaných potravin je ve většině zemí jen pár miligramů za den. Některá antacida však mohou zvýšit denní přísun hliníku až o několik gramů, na tisícinásobek. Proto když ani užívání antacid neovlivňuje riziko Alzheimerovy choroby, neměl by být požitý hliník příčinou nemoci.
Jak jsem vám pověděl ve videu o hliníkovém nádobí, tak jen proto, že hliník nezpůsobuje Alzheimera, bychom jeho příjem ještě neměli považovat za neškodný. Lidé vařící na hliníkovém nádobí nebo skladující kyselé potraviny v hliníku, například jogurt a rajčata v hliníkovém nádobí, trpí výrazně více na poškození DNA. Některé regulátory to přimělo konzumentům doporučovat, aby se vyhýbali hliníkovým hrncům a nádobí při používání na kyselé nebo slané potraviny.
Ve videu o antiperspirantech a rakovině prsu zase upozorňuji, jak FDA i evropské bezpečnostní autority specificky odrazují od nanášení hliníkových antiperspirantů na poškozenou pokožku, což platí například i po holení v oblasti. Hliník je „metaloestrogen“, takže vstřebávání hliníku může vysvětlit, proč se rakovina prsu vyskytuje až o dvacet let dříve u žen používajících antiperspirant a holících si podpaží více než třikrát týdně.
Vyvarovat se můžeme i vydatných potravinových zdrojů výběrem kypřících látek bez hliníku a vyřazením tavených sýrů. Hliníkové soli mohou sýrům propůjčit žádané vlastnosti, ale znamená to, že jediný zapečený sýrový sendvič může překročit prozatímní denní tolerovatelný příjem hliníku podle Světové zdravotnické organizace až o 400 %.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org