Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Nejlepší doplněk stravy pro prevenci rakoviny kůže
Bylo prokázáno, že perorální nikotinamid zabraňuje vzniku rakoviny kůže u vysoce rizikových pacientů a způsobuje vymizení prekancerózních lézí.
Nikotinamid, také znám jako niacinamid, je forma vitamínu B3, která se desítky let používá lokálně v kosmetice k prevenci stárnutí kůže, čím jsem se již dříve zaobíral. Vědci se proto rozhodli podrobit ho testu při orálním užívání k prevenci rakoviny kůže. V Petriho misce vzorky kůže odebrané během operace zmenšení prsou nebo odstranění přebytečné kůže na břiše vystavené UV záření bez nebo s niacinamidem odhalily zlepšenou opravu DNA. Mohli bychom to přeložit jako nižší výskyt rakoviny?
Ve studii druhé fáze byly desítky jedinců se čtyřmi nebo více prekancerózními aktinickými keratózami randomizovány k placebu nebo 500 mg niacinamidu jednou nebo dvakrát denně. Během dvou měsíců došlo k redukci aktinické keratózy o 35 % ve skupině užívající niacinamid dvakrát denně a o 15 % ve skupině užívající ho jednou denně, vše v porovnání s placebem. Není to tak, že by se jim za ty měsíce rozvinulo méně lézí, nýbrž léze v niacinamidových skupinách hojněji samovolně mizely. A co skutečná rakovina? Do čtvrtého měsíce byl výskyt rakoviny pětkrát nižší (11 placebo účastníkům se utvořilo 20 nových rakovin kůže, zatímco pouze dvěma účastníkům niacinamidové skupiny se utvořily čtyři nová rakovinová onemocnění.)
Běžně by bylo obtížné financovat studie výrobků, které nejsou patentovatelné a vyjdou na pár drobných denně. Výsledky této a jedné podobné studie na pacientech po transplantaci orgánů však byly natolik působivé, že vznikla studie ONTRAC. Orální nikotinamid k redukci aktinické rakoviny byla veřejně financovaná studie třetí fáze randomizující stovky účastníků s osobní historií rakoviny kůže (aktinická znamená vyvolaná UV) k 500 mg nikotinamidu dvakrát denně nebo placebu po dobu celého roku. Výsledkem byl o 25 % nižší výskyt rakovin a žádné významné vedlejší účinky, vlastně za pár drobných denně. Musíte však setrvat. Během kontroly po šesti měsících od skončení se výskyt rakoviny dorovnal na původní čísla.
A jaké jsou nevýhody? Studie na 500 lidech užívající až tři gramy niacinamidu denně po dobu pěti let (pokus o prevenci cukrovky 1. typu) neodhalila žádné nežádoucí účinky oproti placebu (ani nezabránila cukrovce 1. typu).
Vysoká tolerance niacinamidu je z části dílem jeho rozpustnosti ve vodě, takže přebytek prostě vyloučíte močí. Ovšem lidé s konečným stádiem selhání ledvin na dialýze nemají funkční ledviny, takže by u nich krevní hladiny měly být sledovány. V tomto kontextu totiž niacinamid může způsobit závažný, ale vratný, pokles krevních destiček, které jsou důležité pro krevní srážlivost. Dostatečně vysoké dávky se však mohou stát toxickými dokonce i pro zdravé ledviny. Vazodilatační vedlejší účinky, jako zarudnutí v obličeji připisované niacinamidu, byly v některých starších studiích nejspíše kvůli méně čištěné formě kontaminované zbytky niacinu. (Vím, že je to matoucí! Niacin, také znám jako kyselina nikotinová, je prekurzor, ale velmi odlišný, niacinamidu, což je zároveň synonymum pro nikotinamid.)
Jednou z obav týkající se jakékoliv léčby nemoci vznikající převážně z životosprávy je, že jedinci mohou zanedbávat další obranná opatření, protože nabudou přílišného pocitu jistoty ochrany doplňkem. Co se týče interakce s léky, byla vyřčena obava ohledně užívání niacinamidu společně s karbamazepinem, což je oblíbené antiepileptikum (prodávané jako Tegretol). Celkově však podle výzkumníků z ONTRAC platí: „Orálně užívaný nikotinamid je bezpečný a účinný v redukci výskytu nových rakovin kůže jiných než melanomy a předrakovinných lézí u pacientů s vysokým rizikem.“ Na jejich obhajobu průzkum z roku 2021 na chirurzích operujících rakovinu kůže odhalil, že tři čtvrtiny z nich užívání doporučují.
Jak jinak než nikotinamidem se můžeme chránit před rakovinou kůže zevnitř? Na to se podíváme příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org