Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jakým způsobem snižuje rostlinná strava hladiny IGF-1?
Lidé konzumující veganskou stravu měli výrazně nižší hladiny IGF-1 a vyšší hladiny vazebných proteinů pro IGF-1 než vegetariáni. To nám naznačuje, že čím více se přiblížíme zcela rostlinné stravě, tím více snížíme své riziko podporování růstu rakoviny závislé na růstových hormonech.
Stačí pár dní konzumace rostlinné stravy a k tomu cvičení a hladiny IGF-1 dostatečně klesnou, čímž zbrzdí růst rakovinných buněk. Co kdybychom u toho zůstali? Dva týdny v Pritikinových lázních se zdravým životním stylem je jedna věc, ale jak by to vypadalo z dlouhodobého hlediska? Zvýší se hladiny IGF-1 zpět na hodnoty jako při konzumaci americké stravy?
Nikoli. Zde vidíte zlepšení po 11 dnech. Lidé konzumující rostlinnou stravu 14 let mají hladiny IGF-1 poloviční a množství IGF vazebného proteinu dvojnásobné oproti těm, kteří jedí běžnou americkou stravu. Menší spotřeba živočišných produktů snižuje úroveň IGF-1, ale jak nízké hladiny mají být? A jak se v tom uplatní rostlinná strava? Porovnejme hladiny IGF-1 lidí konzumujících maso s hodnotami u vegetariánů a veganů. V rámci studie můžeme zjistit, zda je rostlinná strava spojena s nižší hladinou cirkulujícího IGF-1 ve srovnání s konzumací masa nebo s lakto-ovo-vegetariánskou stravou.
A jaké závěry studie ukázala? Výrazně nižší hladiny byly jen u veganů. Stejný vztah byl nalezen i u vazební kapacity IGF-1. Pouze vegani vykazovali mnohem vyšší schopnost vyvázat IGF-1 z krve.
Tato studie probíhala u žen. Ale jak dopadli muži, kteří jedli veganskou stravu? Výsledek byl tentýž i přes to, že muži vegani mívají výrazně vyšší hladiny testosteronu ve srovnání s vegetariány a těmi, kteří jedí maso, což je známý rizikový faktor vzniku rakoviny prostaty. Rostlinná strava však brzdí progresi rakoviny prostaty, protože způsobuje pokles hladin IGF-1. Muži vegani sice mají vyšší hladinu testosteronu, ale nižší výskyt rakoviny.
Podtrženo a sečteno, ať už jste muž či žena, jíst jen vegetariánsky v tomto smyslu nestačí. Výrazný pokles hladin růstového hormonu podporujícího rozvoj rakoviny nastává až po úplném vyřazení živočišných produktů. Dobrou zprávou je, vzhledem k tomu, co již víme o IGF-1, že „nízkotučná veganská strava působí protektivně a snižuje riziko rozvoje postmenopauzálního karcinomu prsu.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Allen NE, Appleby PN, Davey GK, Key TJ. Hormones and diet: low insulin-like growth factor-I but normal bioavailable androgens in vegan men. Br J Cancer. 2000 Jul;83(1):95-7.
- Ngo TH, Barnard RJ, Tymchuk CN, Cohen P, Aronson. Effect of diet and exercise on serum insulin, IGF-I, and IGFBP-1 levels and growth of LNCaP cells in vitro (United States). Cancer Causes Control. 2002 Dec;13(10):929-35.
- Allen NE, Appleby PN, Davey GK, Kaaks R, Rinaldi S, Key TJ. The Associations of Diet with Serum Insulin-like Growth Factor I and Its Main Binding Proteins in 292 Women Meat-Eaters, Vegetarians, and Vegans. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2002 Nov;11(11):1441-8.
- Ornish D, Weidner G, Fair WR, Marlin R, Pettengill EB, Raisin CJ, Dunn-Emke S, Crutchfield L, Jacobs FN, Barnard RJ, Aronson WJ, McCormac P, McKnight DJ, Fein JD, Dnistrian AM, Weinstein J, Ngo TH, Mendell NR, Carroll PR. Intensive lifestyle changes may affect the progression of prostate cancer. J Urol. 2005 Sep;174(3):1065-9; discussion 1069-70.
Images thanks to Pritikin Longevity Center, and twob and Ana Santos via flickr