Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Nejlepší dětská výživa
Výlučné kojení do ukončeného šestého měsíce může poněkud paradoxně u dítěte zvýšit oblibu zeleniny. Děti krmené umělou dětskou výživou na druhou stranu vyrůstají se zvýšeným rizikem zánětlivých onemocnění, například astma, rakoviny a cukrovky.
Ti z nás, kteří si začínají pořizovat rodiny, se kromě celé řady dalších obav vypořádávají i s otázkou, jak se jim podaří přimět své dítě ke konzumaci zeleniny. Jednou z nedávno objevených odpovědí na tuto otázku je, paradoxně, dítě co nejdéle výlučně kojit. Tento postup evidentně zdvojnásobuje pravděpodobnost, že až bude dítě starší, bude jíst dvakrát více zeleniny. Jak je to možné?
Výzkumníci nadnesli, že „kojené děti, jejichž matky pravidelně jedí širokou škálu potravin, přicházejí do styku s různými chuťovými vjemy z mléka, kterých se jim z umělé výživy nedostává. Tento brzký kontakt s novými chutěmi zvyšuje jejich přijetí.“ Když se pak naše děti setkají s brokolicí, místo toho, aby ji vyplivly, pravděpodobně se jim chuť podvědomě vybaví a poznají ji.
Mohlo by to vysvětlit zjištění, která jsem shrnul minulý rok, naznačující, že čím delší dobu jsou děti kojené, tím nižší mají v dospělosti riziko rozvoje chronických onemocnění. Naopak děti krmené umělou dětskou výživou vyrůstají s náchylností k obezitě, cukrovce 1. i 2. typu, srdečnímu onemocnění, mrtvici a astmatu. Mají také dvojnásobné riziko rozvoje celiakie (nesnášenlivosti lepku), více zánětlivých onemocnění střev (jako je Crohnova choroba a ulcerózní kolitida) a dětských rakovin (včetně leukémie).
Vědci navrhují různé mechanismy, které by tento rozdíl vysvětlily. Možná děti přijímají v umělé výživě něčeho příliš mnoho, nebo z ní dostávají něčeho naopak málo. Výsledkem mohou být změny ve střevní mikroflóře, v hormonálním systému a imunitě. To může poskytnout živnou půdu pro budoucí zdravotní problémy.
Nejnovější zpráva Vrchního hygienika USA vyjadřuje souhlas s oficiálním doporučením World Health Organization (Světové zdravotnické organizace), která souhlasí s nejlepšími dostupnými vědeckými důkazy: všechny ženy na světě by měly své dítě prvních šest měsíců výlučně kojit. Může to být jejich vlastní mléko, mléko kojné nebo mléko z mléčné banky. Dobrá náhrada zkrátka neexistuje. Jedině lidské mateřské mléko má to správné složení pro ideální zdraví dítěte.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Horne PJ, Greenhalgh J, Erjavec M, Lowe CF, Viktor S, Whitaker CJ. Increasing pre-school children's consumption of fruit and vegetables. A modelling and rewards intervention. Appetite. 2011 Apr;56(2):375-85.
- Smith JP, Harvey PJ. Chronic disease and infant nutrition: is it significant to public health? Public Health Nutr. 2011 Feb;14(2):279-89.
- Report of the expert consultation of the optimal duration of exclusive breastfeeding. World Health Organization. 2001.
- The Surgeon General's Call to Action to Support Breastfeeding. Centers for Disease Control and Prevention. 2011.
- Optimal duration of exclusive breastfeeding. Cochrane Pregnancy and Childbirth Group. 2009.
- Exclusive breastfeeding. World Health Organization. 2011.
Image thanks to bradleygee via flickr