Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Neurobiologie umělých sladidel
Rozpor mezi vnímáním sladkosti na jazyku a neodpovídajícím kalorickým přídělem putujícím do trávicího ústrojí může vést k přejídání se.
Kromě nadměrné kompenzace způsobené očekávaným snížením příjmu kalorií existují dva další způsoby, jak dokonce i zcela netoxické a bezkalorické sladidlo může být nadále škodlivé – pokud nejsme opatrní. Když náš mozek zaznamená sladkou chuť na jazyku, vzhledem k naší minulosti si pomyslí, že jsme si dali do úst kus ovoce. Náš mozek proto „jásá nadšením“ a vyzývá nás k horlivé konzumaci, protože jediné přirozeně sladké věci na naší planetě jsou přece velmi zdravé, ne? Ovoce, sladké brambory, řepa.
Pijete plechovku dietní limonády a váš mozek si myslí, že jste právě narazili na keř divokých borůvek nebo něčeho podobného. Proto začne vysílat naléhavé signály, které nám říkají, abychom dále jedli a nenechali se o jídlo připravit jiným hladovým krkem.
Vaše tělo ale není hloupé. Tělo ví, že když sníte příliš mnoho kalorií z libovolné potravy, můžete přibrat tuky, které vás pak budou omezovat při útěku před šavlozubým tygrem. Takže máme také signály, které naše střeva vysílají poté, co vstřebáme kalorie z jídla, a řeknou nám, ať se krotíme, protože už jsme toho snědli dost. Při konzumaci nekalorických sladidel se však tento promyšlený systém bortí. Dostane se nám signálů k posílení chuti k jídlu díky sladké chuti na jazyku, ale už se nedočkáme vhodně načasovaného potlačení chuti k jídlu, protože nevstřebáme kalorie. Takto posílená chuť k jídlu může vést k přejídání. Sníme více, než bychom snědli, kdybychom si nedali dietní limonádu – a proto přibereme.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Yang Q. Gain weight by “going diet?” Artificial sweeteners and the neurobiology of sugar cravings. Yale J Biol Med. 2010 Jun;83(2):101-8.
- Frank GK, Oberndorfer TA, Simmons AN, Paulus MP, Fudge JL, Yang TT, Kaye WH. Sucrose activates human taste pathways differently from artificial sweetener. Neuroimage. 2008 Feb 15;39(4):1559-69.
Images thanks to Uwe Hermann, and Bukowsky18; Vik Approved; Artondra Hall; and Johnn via flickr