Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Sušené švestky a veganská strava vs. Metamucil (přípravek s vlákninou)
Vědci porovnali průměrný počet vyprázdnění za jeden týden u lidí konzumujících buď sušené švestky, doplněk stravy s vlákninou, nebo výhradně rostlinnou stravu.
Ačkoli existuje International Prune Association (Mezinárodní asociace sušených švestek), která nás informuje o nejnovějších zprávách ze světa sušených švestek, v USA California Prune Board (Kalifornská rada pro sušené švestky) dotlačila FDA k tomu, aby z běžného anglického označení „prunes“ přešlo na přesnější „sušené švestky,“ což zjevně mnohem více navozuje „pozitivní představu o zdravé ovocné potravině“ a může lépe zapůsobit na jejich „cílové zákazníky, tedy ženy.“ Samozřejmě by také mohlo pomoci, kdyby do své rady sami přijali jednu nebo dvě ženy. Změna názvu má posloužit ke „zboření představy, že jde jen o výrobek k úlevě od zácpy.“
Ale proč ostatně tuto vlastnost zanedbávat? Podívejte se na toto. „Randomizovaná klinická studie: sušené švestky vs. Metamucil, neboli přípravek s psylliem.“ „Zácpa je běžný zdravotní problém, který postihuje až pětinu světové populace. Téměř 60 milionů Američanů trpí chronickou zácpou,“ jde o problém zejména žen a starších lidí. „Jde o patologický stav, který je často tak závažný, že narušuje denní rozvrh a kvalitu života. Zácpa se zároveň špatně řeší pomocí dostupných lékařských prostředků, a může být podnětem ke složitým a teoreticky škodlivým chirurgickým zákrokům.“ „Navzdory tomu všemu je zácpa stále zlehčována a považována za drobný problém. Jedinci postižení zácpou tedy mají sklony léčit se sami buď pomocí volně prodejných projímadel, nebo pomocí různých „přírodních“ prostředků. Žádný z nich však nebyl podroben řádnému testování… tedy až dosud. Užívání vlákninových doplňků stravy může být nepohodlné, někdy nechutnají dobře a nadýmají, případně se jimi můžeme i zadusit. Potřebujeme „potravinový, přírodní, pohodlný a chutný léčebný prostředek.“
Fungují sušené švestky vůbec? Zde vidíte výchozí situaci zkoumaných účastníků. Každá tečka je kompletní, spontánní vyprázdnění. Všimněte si, kolik lidí na začátku studie vykonávalo v průměru 0 velkých potřeb týdně. Průměr byl 1,7 vyprázdnění týdně. Toto číslo se konzumací švestek zvýšilo na 3,5, takže velká potřeba zhruba obden. Po vysazení švestek se účastníkům zácpa opět vrátila. Při užívání Metamucilu dosáhli v průměru na 2,8 vyprázdnění týdně. Po vysazení účinek odezněl.
Pamatujete si na Bristolskou stupnici konzistence stolice? Účastníci měli při konzumaci sušených švestek výrazně lepší konzistenci stolice. Vědci dospěli k závěru, že „léčba pomocí sušených švestek vedla k většímu zlepšení příznaků zácpy než běžně používaný vlákninový doplněk stravy, psyllium.“ „Chutnost, snášenlivost a dostupnost sušených švestek by měla být brána v potaz,“ jelikož to z nich činí ideální první volbu při snaze zbavit se chronické zácpy.“
Pokud přidáním jediné rostlinné potraviny docílíte 3,5 vyprázdnění týdně, co by se stalo, kdybyste jedli jen rostliny? Jak si vedou vegani? Počet jejich týdenních vyprázdnění najdeme v tomto grafu až úplně nahoře. Nechodí 2x ani 3x, ale skoro 11x týdně.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- A. Attaluri, R. Donahoe, J. Valestin, K. Brown, S. S. C. Rao. Randomised clinical trial: Dried plums (prunes) vs. Psyllium for constipation. Aliment. Pharmacol. Ther. 2011 33(7):822 - 828
- V. Stanghellini, R. F. Cogliandro. Dried plums vs. psyllium. Aliment. Pharmacol. Ther. 2011 33(10):1180 - 1 - author - reply - 1181 - 2
- M. A. Sanjoaquin, P. N. Appleby, E. A. Spencer, T. J. Key. Nutrition and lifestyle in relation to bowel movement frequency: a cross sectional study of 20 630 men and women in EPIC-Oxford. Public Health Nutrition 2004 7(1):77-83
- E. P. Halmos, P. R. Gibson. Dried plums, constipation and the irritable bowel syndrome. Aliment Pharmacol Ther. 2011 Aug;34(3):396-7; author reply 397-8. doi: 10.1111/j.1365-2036.2011.04719.x.
- J. W. McRorie. Prunes vs. psyllium for chronic idiopathic constipation. Aliment Pharmacol Ther. 2011 Jul;34(2):258-9. doi: 10.1111/j.1365-2036.2011.04713.x.
- S. Lau, C. F. Donnellan, A. C. Ford. Do dried plums really help constipation? Aliment Pharmacol Ther. 2011 Jun;33(11):1258-9; author reply 1259. doi: 10.1111/j.1365-2036.2011.04649.x.
Images thanks to OliBac via flickr