Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Lněné semínko na citlivou pokožku
Co takhle namísto lokální léčby pomocí krémů a mastí zkusit citlivou pokožku léčit zevnitř – pomocí stravy?
Asi polovina americké populace prohlašuje, že má citlivou pokožku. Za citlivou pokožku lze považovat takovou, která při vystavení různým faktorům životního prostředí reaguje brnivými, pálivými a svědivými projevy, případně se lehce odírá. Podobně často lidé hlásí citlivou pokožku po celé Evropě a v Japonsku, zvláště ženy.
Protože se citlivá pokožka nemusí vždy tak jednoznačně projevovat, lékařská komunita tento problém často zlehčuje a považuje za fenomén „princezny na hrášku“. Toto smýšlení bránilo řádnému zkoumání problému citlivé pokožky. V současnosti je již do jisté míry „uznaná jako skutečný fenomén fyziologického původu.“
Domníváme se, že citlivá pokožka vzniká v důsledku „pozměnění přirozené kožní bariéry, což umožňuje dráždivým látkám proniknout hlouběji do kůže a vyvolat zánětlivou reakci.“ Co s tím můžeme udělat?
Nedávno se ukázalo, že přídavkem lněného oleje do stravy lze docílit snížení přecitlivělosti pokožky, zlepšení stavu pokožky a její bariérové funkce. V randomizované, dvojitě zaslepené studii trvající dvanáct týdnů ženy dostávaly asi polovinu lžičky lněného oleje denně. Olej byl podáván vnitřně a kontrolní skupina dostávala olej ze světlice barvířské. Použité množství oleje se nachází asi ve lžičce a půl lněných semínek. Po třech měsících došlo ve srovnání s kontrolní skupinou ve lněné skupině výraznému zmírnění zarudnutí pokožky po nanesení dráždivé chemikálie na předloktí. Tak vědci totiž měřili citlivost kůže. Jejich kůže byla také mnohem lépe hydratovaná a lépe plnila i svou bariérovou funkci, jak dokládá nižší transepidermální ztráta vody. Kůže nebyla tak hrubá, byla méně šupinatá a celkově jemnější. Změny můžete na vlastní oči vidět na tomto detailním snímku kůže. Kůže vypadala téměř stejně suchá a šupinatá před a po užívání světlicového oleje, ale po užívání lněného oleje se její stav výrazně zlepšil.
Citlivá pokožka se obvykle ošetřuje pomocí místně nanášených krémů a pleťových mlék, proč ji však neléčit zevnitř? „Tato studie ukázala, že denní užívání lněného oleje zlepšilo vzhled pokožky a vedlo ke zmírnění její přecitlivělosti. Toho bylo docíleno zlepšením epidermální bariérové funkce pokožky a zmírněním zánětu.“
Nejlepší zdroj lněného oleje je však samo lněné semínko, viďte? Tak získáte živiny obsažené v celém semínku, navíc je to levnější a vydrží vám déle čerstvé. Na rozdíl od oleje s mletými lněnými semínky můžete i péct, aniž byste zničili jejich omega-3. Mleté lněné semínko můžete dokonce skladovat při pokojové teplotě jeden měsíc, aniž by se znehodnotilo nebo zoxidovalo.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- K. Neukam, S. De Spirt, W. Stahl, M. Bejot, J.-M. Maurette, H. Tronnier, U. Heinrich. Supplementation of flaxseed oil diminishes skin sensitivity and improves skin barrier function and condition. Skin Pharmacol Physiol 2011 24(2):67 - 74
- L. Misery, V. Sibaud, C. Merial-Kieny, C. Taieb. Sensitive skin in the American population: Prevalence, clinical data, and role of the dermatologist. Int. J. Dermatol. 2011 50(8):961 - 967
- M. A. Farage, H. I. Maibach. Sensitive skin: Closing in on a physiological cause. Contact Derm. 2010 62(3):137 - 149
- Dayane de C. Morais, Érica A. Moraes. Heat Treatment and Thirty-Day Storage Period Do Not Affect the Stability of Omega-3 Fatty Acid in Brown Flaxseed (Linum Usitatissimum) Whole Flour. Food and Nutrition Sciences, 2011, 2, 281-286 2011 2(NA):281-286
Images thanks to stevendepolo via flickr